V divadle Archa 6. 12. Jihočeská filharmonie

V divadle Archa 6. 12. Jihočeská filharmonie

V divadle Archa 6. 12. Jihočeská filharmonie

Jihočeská filharmonie přiveze do Divadla Archa jazzové úpravy skladeb Bohuslava Martinů

Unikátní předvánoční koncert chystá v pražském Divadle Archa na 6. prosince Jihočeská filharmonie. Program nese název Jazzové úpravy skladeb Bohuslava Martinů a začne ve 20 hodin. Po celý večer povedou soubor dirigenti Jan Talich a Vladimír Valovič.

Pražský koncert chystají jihočeští filharmonici v rámci letošní jubilejní sezóny - soubor působí na české hudební scéně již 35 let. V repertoáru koncertu zazní v jejich podání skladby Bohuslava Martinů Jazzová suita a Suita z Kuchyňské Revue, jazzové standardy a originální úprava skladby Rhapsody in Blue od George Gershwina.

„Program v Divadle Archa zazní ve světové premiéře jako pocta Bohuslavovi Martinů, který byl mimo jiné skvělý jazzový skladatel. Narodil se 8. prosince 1890, Jihočeská filharmonie mu tak připravila poctu v podobě koncertu pouhé dva dny před 125. narozeninami,“ říká ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda. Podle jeho slov vystoupí Jihočeská filharmonie v Divadle Archa poprvé, v Praze koncertuje příležitostně na festivalech.

Muzikanty doprovodí na klavír sólista Jan Simon a jazzový a swingový orchestr Big Band Gustava Broma. Koncert odvysílá živě Český rozhlas Vltava a záznam bude vydán na CD.

JIHOČESKÁ FILHARMONIE

Soubor byl založen v Českých Budějovicích v roce 1981 pod původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a je jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. Šéfdirigent souboru Jan Talich vystudoval Pražskou konzervatoř, poté AMU a v roce 1992 založil Talichův komorní orchestr, jehož je uměleckým ředitelem a dirigentem.

Repertoár Jihočeské filharmonie zahrnuje především vlastní interpretaci hudby z období klasicismu, pestrá dramaturgie koncertů ale zahrnuje hudbu od baroka po současnost. Stále častěji zahrnuje filharmonie do svých koncertních plánů i obsáhlejší symfonickou a vokálně instrumentální tvorbu. Více informací: www.jcfilharmonie.cz