Trojská botanická zahrada slavnostně pokřtila vína ročníku 2016

Trojská botanická zahrada slavnostně pokřtila vína ročníku 2016

Trojská botanická zahrada slavnostně pokřtila vína ročníku 2016

Botanická zahrada hl. m. Prahy patří díky vinici sv. Kláry mezi unikáty. Je jednou z mála botanických zahrad, jejíž součástí je tak rozsáhlý produkční vinohrad. Od roku 2009 se celá úroda zpracovává v místním sklepě vybaveném nejmodernější technologií. Kombinace dlouhé tradice, výjimečné lokality i technického zázemí jsou zárukou produkce vína, které každoročně získává mnohá ocenění v Česku i v zahraničí. Není divu, že dobývá srdce stále většího počtu milovníků vín. V roce 2017 bylo víno z trojské botanické zahrady poprvé zařazeno do nabídky Vinného klubu Bokovka. Díky této spolupráci získala vína ročníku 2016 tři vzácné kmotry:režiséra Jana Hřebejka, uměleckého fotografa Tono Stana a someliéra Bokovky Romana Novotného. Ti se 28. června zúčastnili slavnostního křtu i oslavy osmého výročí otevření sklepa s expozicí výroby vín.

Památkově chráněná vinice sv. Kláry je od roku 1995 součástí expozic Botanické zahrady hl. m. Prahy. Jde o jednu z nejznámějších vinic v Praze a díky své rozloze 3,5 hektaru i o jednu znejvětších. „Počátek vinařství v Troji sahá až do období vlády Václava II. Botanická zahrada hl. m. Prahy na tuto tradici navázala a dále ji rozvíjí. Moderními technologiemi vybavená výrobna vín a vinný sklep letos slaví již osm let od svého slavnostního otevření v roce 2009. Vína ročníku 2016 navázala na ta předchozí a získala mnohá ocenění. Mezi ta nejcennější patří vítězství našeho růžového vína Rulandské modrév Národní soutěži vín pro vinařskou oblast Čechy v kategoriirůžová vína a klarety,“ uvedl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vína ročníku 2016
První lahve vyrobené z hroznů sklizených v roce 2016 byly otevřeny na konci května. Postupně se představilo šest odrůdových vín a tři cuvée. „V nabídce vín ročníku 2016 jsou tradiční odrůdová bílá vínaadvěrůžová. Letošní novinkou jsou pak dvě cuvée: Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Sauvignon, Muškát moravský, Ryzlink rýnský. Obě sklidila úspěch na vinařských soutěžích a získala ocenění v podobě zlatých medailí,“ představuje nabídku nového ročníku Martin Beránek, vedoucí vinice sv. Kláry. K tomu dodává: Vína z vinice sv. Kláry tak dokazují, že vína z pražských vinic mohou co do kvality konkurovat vínům z nejlepších českých i moravských vinařských oblastí.“
 

 
Rok 2016 byl z pohledu vegetačního cyklu a sklizně spíše průměrný až lehce nadprůměrný. Díky příznivému průběhu počasí hrozny vyzrály do vynikající cukernatosti. Výhradně ruční sklizeň proběhla na přelomu září a října a celkem při ní bylo sklizeno 23 615 kg hroznů, ze kterých po zpracování vzniklo 20 tisíc lahví o objemu 0,5l. Většina vín je zátkována speciálními skleněnými zátkami. Vína zakoupíte v historickém viničním domku, kdese nachází útulná vinotéka sv. Klára. V horkém létě se tu můžete skrýt před slunečním žárem nebo se usaďte na terase uprostřed vinohradu a se sklenkou v ruce si vychutnávejte netradiční výhled na panorama Prahy. 

Expozice výroby vína slaví osmé narozeniny
Letos je to již poosmé, co se sklizené hrozny zpracovávají přímo v botanické zahradě ve sklepě umístěném pod vinohradem. Slavnostní otevření moderní expozice výroby vína proběhlo 10. září 2009 za přítomnosti herečky Ivy Janžurové a herce Václava Postráneckého. Sklep má plochu 200 m². Tvoří jej tři na sebe navazující klenuté sklepní prostory funkčně rozložené tak, že střední místnost slouží jako vstupní prostor, západní místnost je určena ke zpracování hroznů a východní slouží jako reprezentativní prostor pro skladování a degustace vín.V dubových sudech zde několik let zrají červená vína. Část moderního vybavení je umístěna za prosklenou stěnou ve střední místnosti – jedná se o vinifikátor, mlýnkoodstopkovač, rmutové čerpadlo a lis na hrozny. Ve vedlejší západní místnosti je pak lahvovací a etiketovací linka spolu s nerezovými tanky s řízeným kvašením. Expozice výroby vína je přístupná pro veřejnost formou komentovaných prohlídek s průvodcem zakončených degustací.Navštívíte technologické zázemí, dozvíte se, jak se zde hrozny zpracovávají. Nabízímedárkové poukazy na prohlídku. Termín je nutné si rezervovat předem. Objednávky přijímáme na adrese poukazy@botanicka.cz. Podrobnosti a aktuální ceník najdete na www.botanicka.cz. Určitě doporučujeme k návštěvě i v letních měsících, kdy návštěvníci uvítají ochlazení ve sklepě se stabilní teplotou 12 °C.

Spolupráce s Vinným klubem Bokovka
Víno z vinice sv. Kláry bylo v tomto roce krátkodobě zařazeno do nabídky Vinného klubu Bokovka v Praze. Modrý Portugal 2016 rosé se v květnu stal součástí vinných specialit této známé vinotéky. Poprvé se tak víno z botanické zahrady nabízelo mimo její areál. Díky této úspěšné spolupráci se kmotry vín ročníku 2016 z vinice sv. Kláry stali kromě odpovědného vedoucího Vinného klubu Bokovka Romana Novotného i režisér Jan Hřebejk a umělecký fotograf Tono Stano.
 
Vinobraní a plány do budoucna
K září neodmyslitelně patří tradiční oslavy sklizně – vinobraní. O víkendu 16. až 17.září se můžete těšit na vína z místní vinice, ale i od dalších předních českých a moravských vinařů. Chybět nebude ani nezbytný burčák a bohatý hudební program. V blízké budoucnosti v areálu vinice sv. Kláry vznikne zcela nová expozice věnovaná výrobě korkových zátek. Začátkem léta sortiment vinotéky sv. Klára obohatí odrůdové pálenky vyráběné například z odrůdy Rulandské šedé, Tramín či Muškát moravský.

Více informací o veškerých akcích a novinkách najdete na www.botanicka.cz.