Po roce se do trojské botanické zahrady opět vrací bonsaje. Již po dvanácté si můžete prohlédnout jedinečnou výstavu japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců, tentokrát budou k vidění bonsaje od italského autora pana Luca Crespi. Ladné tvary a harmonie barev dokonale splynou s rozkvetlou Japonskou zahradou. Výstavu můžete navštívit od 19. do 28. května denně od 9 do 20 hodin. Během dvou víkendů je pro vás připraven bohatý program a chybět nebude ani komentované večerní provázení. Obdivujte japonské umění v Troji!
„Japonská zahrada je jednou z nejoblíbenějších expozic botanické zahrady a výstava bonsají je každoročně jedinečným zážitkem. Letos bude k vidění několik desítek rostlin od známých českých i zahraničních pěstitelů. Poprvé se představí italský autor Luca Crespi. Věřím, že i tentokrát bonsaje okouzlí jak odbornou tak laickou veřejnost. Bohatý doprovodný program pobaví, poučí a potěší malé i velké návštěvníky,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Doprovodný program vznikl ve spolupráci s Česko-japonskou společností. Čestnou záštitu nad výstavou převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice.
O víkendech ochutnáte japonské sushi, vyzkoušíte si skládání origami, shlédnete ukázky cvičení taiji a děti pobaví živá socha či veselý chůdař. Dne 20. května si nenechte ujít ukázku tvorby květinové ikebany, japonskou frašku nazvanou Horský asketa zlodějem tomelů v podání Divadla kjógenu Brno a vyzkoušejte si výrobu štětců z bambusu a psaní japonské kaligrafie. V neděli 21. května prožijte pravý čajový obřad a bubnovou show. Druhý bonsajový víkend bude patřit přednáškám. V sobotu 27. května vás čeká povídání o tradičních řemeslech a soiré s poezií Ivo Hucla a hudbou Marcela Bárty (saxofon) a Jana Chalupy (bicí). V neděli 28. května výstavu zakončí ukázky tvarování bonsají a přednáška Svátky a slavnosti v císařském Kjótu. Po oba víkendy bude k dispozici také čajovna U Cesty.
Ani v letošním roce nebude chybět oblíbené večerní provázení výstavou, během něhož se návštěvníci dozvědí zajímavosti o tvorbě Japonských zahrad o původu umění tvarování dřevin a mnoho dalšího. Na tyto speciální prohlídky je nutná rezervace předem. Zájemci se mohou hlásit již nyní na email již nyní na email: eva.novozamska@botanicka.cz.
Kalendář akcí květen – červen 2017
Procházky zahradou s odborníkem
od 17:00 – Venkovní expozice
4. 5. Tomáš Vencálek – Šeříky
11. 5. Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky
18. 5. Petr Hanzelka – Skalničky a jarní trvalky
8. 6. Petr Hanzelka – Severoamerické skalničky
22. 6. Jarmila Skružná – Klášterní zahrady, léčivé rostliny a střípky středověké medicíny
29. 6. Iveta Bulánková – Denivky, kaly a lilie
Hypertufy v zahradě
6. 5. – 21. 5. – Venkovní expozice
Inspirujte se netradičními hypertufovými nádobami, kterými můžete ozdobit svou zahradu na autorské výstavě Petra Horáčka. (Pozn.: Hypertufa je směs perlitu, rašeliny, cementu a vody. Výrobky z ní imitují svým vzhledem kámen.)
Muškátová burza a prodej přebytků z botanické zahrady
26. 5. – 28. 5. – Venkovní expozice
Srdečně vás zveme na muškátovou burzu. Pelargonie jsou jedněmi z nejoblíbenějších balkonových rostlin u nás, proto vám nabídneme ty nejzajímavější druhy. Muškátovou burzu bude doprovázet prodej přebytků rostlin ze sbírek botanické zahrady.
Kaktusy a sukulenty
17. 6. – 16. 7. – Svět kaktusů a sukulentů
Výstava kaktusů a sukulentů vám tentokrát přiblíží jejich přírodní biotopy v celé Americe. Výstavu doprovodí fotografie z expedic do Ameriky, které pomohou navodit tu správnou atmosféru. Další druhy si budete moci prohlédnout v geografické expozici sukulentní flóry, která se nachází v druhé části foliového skleníku. Během výstavy bude zajištěn prodej i poradna. O víkendech bude k dispozici průvodcovská služba.