Triatlon pro všechny

Triatlon pro všechny

Triatlon pro všechny

Triatlon. To slovo sní na první pohled tak nějak podezřele, moc sportovně, profesionálně. Nicméně opak je pravdou. Je to sport pro všechny, kterému se lze věnovat i na té nejryzejší amatérské úrovni.

Sport složený ze tří disciplín, které každý ovládá, plavání, kola a běhu, je skvělým parťákem při zocelování fyzické kondice. A na amatérských závodech všeho druhu si s ním užijete spoustu legrace a seznámíte se s podobně postiženými lidmi.

Jak na to?

Krapet tréninku samozřejmě neuškodí, nicméně pokud jste schopni uplavat pár set metrů, uběhnout alespoň pět kilometrů a ujet na kole nějakou rozumnou vzdálenost, najdete si svůj závod téměř o každém víkendu. A časem si třeba troufnete i na nejklasičtější „olympijský“ triatlon, při které uplavete nejprve 1,5 km, na kole ujedete 40 km a na závěr si dáte běžeckou desítku.

Kromě tréninku budete potřebovat nějaké to vybavení, se kterým to nicméně není tak složité, jak by se mohlo zdát.

Plave se ve valné většině v přírodě, v rybníku, nádrži, řece nebo moři. Nezbytností jsou tak sportovní plavky a plavecké brýle. V případě brýlí volte ty, které se hodí pro plavání venku. Jsou vybaveny skly s UV faktorem, protože sluníčko bude v případě triatlonu jedním z vašich úhlavních nepřátel.

Do chladnější vody se vám pak bude hodit plavecký neopren. Volte takový, ve kterém se budete schopni dobře pohybovat a samozřejmě také takový, který odpovídá teplotě vody, ve které nejčastěji plavete. Ideální je také pro trénink, protože ve vodě vydržíte mnohem déle. A při závodě je potom plavání v neoprenu rychlejší než v klasických plavkách.

Alchymie je převlékání do cyklistického. Profesionálové mají pod neoprenem speciální kombinézy. Vysvléknou pouze neopren a zbytek závodu absolvují v jednom oblečení – přezouvají pouze boty. Hobby závodníkům pak stačí převléci se z plavek nebo neoprenu do klasického cyklistického oblečení a v něm absolvovat i běh.

Pokud jde o cyklistickou část triatlonu, klasicky se jezdí na silnici, což ale nevylučuje bikové hobby triatlony. Vzít můžete každopádně jakékoliv kolo, které doma naleznete. Helma, brýle, dres a můžete vyrazit.

Podruhé se pak v depu převlékáte před běžeckou částí závodu. Stačit by mělo vyměnit cyklistické boty za běžecké. V cyklistickém oblečení pětku nebo desítku uběhnete v podstatě bez problémů.

Jak vidíte, na triatlonech není nic složitého. Jediné nebezpečí je, že pokud vás tento sport pohltí, nebudete mít brzy čas na nic jiného. Ale to je již jiný příběh…

ZONE3 VOLARE

Špičkové brýle ZONE3 VOLARE patří do bazénu i na otevřenou vodu. Čočky pro široké periferní vidění mají ochranný filtr zamezující mlžení, velmi pohodlné silikonové těsnění a díky nízkému profilu i minimální odpor. Certifikace FINA APPROVED dovoluje jejich použití při mistrovských a mezinárodních závodech jako jsou republikové šampionáty, MS, Olympiáda či Světový pohár Doporučená MOC: 1 190 Kč

ZONE3 VENATOR-X

Zbrusu nové brýle ZONE3 VENATOR-X jsou skvěle padnoucí, vysoce odolné a pohodlné brýle pro trénink i závody. Super měkká silikonová těsnění a povrchová úprava proti mlžení širokoúhlých čoček a dvojitý řemínek pro jedinečný komfort v bazénu i otevřené vodě. V závislosti na podmínkách lze vybrat z několika zabarvení čoček – polarizační, fotochromatické, tónovaná, vždy s 100% UVA/UVB ochranou. Doporučená MOC: 1 090 Kč/1 340 Kč fotochromatické

ZONE3 ATTACK

Pokud hledáte pohodlí a výkon, nemůžete s brýlemi ZONE3 ATTACK udělat chybu. Jsou ideální pro plavání ve volné vodě i v bazénu. Díky měkkému silikonovému rámu a těsnění, nastavitelnému pásku dokonale padnou skoro každému. Povrchová úprava proti mlžení širokoúhlých čoček a výběr z několika zabarvení čoček – polarizační, fotochromatické, tónovaná, vždy s 100% UVA/UVB ochranou. Doporučená MOC: 890 Kč/1 190 Kč fotochromatické

Neoprén ZONE3 VISION je díky řadě vylepšení ideální pro začátečníky i zkušené plavce a plavkyně. Vedle maximalizace vztlaku přináší kombinace 10 různých materiálů neomezený rozsah pohybu, větší flexibilitu a efektivitu záběru. Velmi pružný, pohodlný a rychlý neoprén střední třídy s výbornou cenovkou. Doporučená MOC: 11 590 Kč

Neoprén ZONE3 ADVANCE je dlouhodobě považován za bezkonkurenčně nejlepší základní neoprén na trhu. Nyní je nově vybaven nejvýkonnější pěnou YAMAMOTO zlepšující každý záběr. I při zachování své skromné ceny je ideální volbou pro začínající nebo středně pokročilé plavce, kteří hledají pohodlný a výkonnostně zaměřený neoprén pro trénink, závody nebo odpočinek na volné vodě. Doporučená MOC: 9 590 Kč

Plavky řady ZONE3 RACEWEAR s certifikací FINA APPROVED můžete použít na mistrovských a mezinárodních závodech. Přilnou k tělu jako vaše druhá kůže, ploché švy nedráždí. Důmyslný střih klade minimální odpor a na vhodných místem poskytuje mírnou kompresi, podporu svalům. Jasná volba pro všechny závodní plavce a plavkyně s ambicí zlepšit osobní rekord. Doporučená MOC: 1 890 – 2 290 Kč (pánské)/2 590 – 3 190 Kč (dámské)