Tři tváře Radka Baboráka na Dvořákově Praze

Tři tváře Radka Baboráka na Dvořákově Praze

Tři tváře Radka Baboráka na Dvořákově Praze

V Praze 15. srpna 2017 – Jednou z klíčových osobností letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha je Radek Baborák, který se představí v trojjediné roli: Je kurátorem komorní řady, vystoupí samozřejmě jako hornista a v neposlední řadě se ujme dirigentské taktovky při prvním koncertu nově vzniklého festivalového orchestru. V komorní řadě a v sestavě Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy se objeví elitní hráči předních světových orchestrů, jako jsou Berlínská filharmonie, Vídeňská filharmonie, Concertgebouw Amsterdam či Staatskapelle Berlín a celá řada zajímavých zahraničních hostů. Ve Dvořákově síni Rudolfina i Anežském klášteře bude během Dvořákovy Prahy od 15. do 21. září docházet k mimořádným setkáním zajímavých osobností i výjimečným hudebním zážitkům v pestré dramaturgii, která nabídne i světové premiéry.

Vienna Symphony Orchestra

„Vycházel jsem ze zkušeností, které mám na poli komorní hudby a díky této kurátorské nabídce tak mohu představit mnoho souborů, ve kterých působím, projektů, které jsem s kolegy uvedl do světa, a také využít kontaktů z podobně zaměřených festivalů.” říká světoznámý hornista, dirigent, neúnavný propagátor hudby a organizátor hudebního dění u nás i v zahraničí, a dodává: „Určitou zvukovou spojovací linkou bude zvuk lesního rohu, který představím v různých podobách.” Radek Baborák tak potvrzuje, že originální koncept komorní řady Dvořákovy Prahy, jejíž tvář vždy určuje jeden kurátor, který do ní vnáší svůj osobní vhled, zkušenosti a kontakty, zaručuje již čtvrtým rokem stálou zajímavost a proměnlivost při zachování vysoké dramaturgické i interpretační úrovně.

Radek Baborák patří mezi nejlepší světové hornisty, sedm let byl prvním hornistou a sólistou Berlínských filharmoniků, spolupracoval s takovými osobnostmi jako je Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi nebo James Levine. Věnuje se komorní hudbě, vede Baborak Ensemble a spolupracuje s mnoha soubory a umělci doma i v cizině.


Radek Baborák 

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Kompletní program je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz.

Dalších partů se v programu komorní řady ujmou například houslista Daishin Kashimoto, klavírista Denis Kozhukhin, violista Amihai Grosz, klarinetistka Shirley Brill, fagotista Bence Bogányi či violoncellistka Michaela Fukačová, hobojistky Clara Dent a Jana Brožková, hornisté Kateřina JavůrkováMikuláš Koska a Jan Vobořil a fagotisté Tomáš Františ a Ondřej Roskovec. Zajímavé bude premiérové uvedení pozoruhodné novodobé instrumentální úpravy Bachových Goldbergovských variací skladatele Tomáše Illeho, v němž se představí Radek Baborák s houslistou Daliborem Karvayem, kytaristou Pavlem Steidlem a fagotistou Bencem Bogányim. V dalším programu budou hudebníci zkoumat vliv a přínos komponistů a hudebníků s židovskými kořeny. Sólisty tu posílí sopranistka Kateřina Kněžíková, charismatický německý violoncellista s peruánsko-uruguayskými kořeny Claudio Bohórquez, hornista Jan Musil, violista Ondřej Martinovský, klavírista Miroslav Sekera a perkusista Svatopluk Čech.


Kateřina Javůrková

Komorní řada vyvrcholí premiérovým vystoupením nově vzniklého Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy pod taktovkou Radka Baboráka. V jeho podání zazní Beethovenova předehra Leonore III.Symfonie č. 3 Es dur „Eroica“ a Mozartova Koncertantní symfonie Es dur pro flétnu, hoboj, fagot, lesní roh a orchestr. Sólisty večera budou RadekBaborák na lesní roh, flétnista Vídeňských filharmoniků Walter Auer, německá hobojistka Clara Dent a maďarský fagotista Bence Bogányi.

Festival Dvořákova Praha bude probíhat od 7. do 23. září. Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1,  pokladně Rudolfina a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.


Daishin Kashimoto 

Dvořákova Praha
umělecký ředitel Marek Vrabec

Festival Dvořákova Praha se koná pod záštitou Bohuslava Sobotky, předsedy vlády ČR, a Adriany Krnáčové, primátorky hl. města Prahy. Záštitu nad zahajovacím koncertem převzal Daniel Herman, ministr kultury České republiky. Festivalová Dvořák Collection se chlubí záštitou kardinála Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského.

Generální partner: investiční skupina KKCG
Za podpory: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR
Hlavní partner: Sazka, KIKA
Partneři programových řad a koncertů: KKCG real estate, CzechPromotion, marketingová společnost S.E.N., CzechTourism, Philco
Generální mediální partner: Česká televize
Hlavní mediální partneři: Český rozhlas, mediální skupina Mafra
Mediální partneři: Opera Plus, Harmonie, Classic Praha, Forbes Česko, Reporter, Lidové noviny, Literární noviny, Týdeník Rozhlas, Prague Events Calendar, Expres FM, Proglas
Oficiální vůz: BMW
Neziskový partner: Nadace Proměny
Speciální poděkování: Česká filharmonie, Městská část Praha 1, Národní galerie v Praze, Společnost Antonína Dvořáka