Třeboň se i díky Anifilmu stává líhní nových animátorů

Třeboň se i díky Anifilmu stává líhní nových animátorů

Třeboň se i díky Anifilmu stává líhní nových animátorů

První tři místa unikátní školy animace mezinárodního festivalu Anifilm obsadili mladí tvůrci z jihočeského lázeňského městečka. Projevuje se tak efekt dlouhodobé spolupráce festivalu s městem a školami, které se jej aktivně účastní. O výrobu vlastních animovaných děl byl přitom letos extrémní zájem. ČEZ školou animace prošlo v průběhu pěti dnů přes 3500 hlavně dětí a mladých lidí. 

Vítězný film Katastrofa vznikl jako typicky školní snímek hned pěti žákyň třeboňské Základní školy Na Sadech. Mladé animátorky se podle svých slov hlavně bavily bez větších ambicí. Výsledkem je ale krátký film, který využívá různé typy animace, skvěle dodržuje rytmus, má vtip a zaměřuje se na jedno z témat, zvolených spolu s hlavním partnerem festivalu. Druhý oceněný film autoři nazvali Varování a třetí film dalších mladých třeboňských tvůrců se jmenoval Jednorožec.

Vůbec jsme nečekaly, že bychom mohli vyhrát. Když se nám ozvali v sobotu večer, že jsme snad něco vyhráli, nevěřili jsme tomu. Vlastně jsme si hlavně hrály, ale bavilo nás to, hlavně výsledek, kdy jsme viděli vše dohromady,“ prozradila jedna z autorek oceněného filmu.
 

 
Vítězství ale úplně náhodné nebylo. Díky dlouholetému partnerství města festivalu mají k animaci blízko prakticky všechny děti v Třeboni. Většina mladých tvůrců se školy i tvůrčích dílen účastnila už opakovaně a na výsledku to bylo vidět. „Je to strašná fráze, ale vybrat vítěze bylo fakt těžké,“ říká ředitel festivalu Tomáš Rychetský. ČEZ školou animace letos prošlo přibližně 3500 lidí, vzniklo ještě o něco víc děl a u spousty z nich jsme se neskutečně bavili, takže jsme museli hodnotit opakovaně. A opravdu je vidět, že tady má animace světlou budoucnost,“ dodává. Fakt, že všichni ocenění tvůrci pocházejí z Třeboně a okolí nehrál při výběru žádnou roli. Porotci původ autorů až do slavnostního vyhlášení vůbec netušili. V průběhu pracovního týdne do školy animace ale mířilo hodně místních žáků, kteří měli, kromě zkušeností, i o něco víc času a prostoru pro práci.
 
Dílny v centru Roháč byly totiž prakticky neustále plné. Vznikaly zde velmi krátké filmy nejmenších dětí i díla, která by se mohla odvysílat v televizích. Autoři si zde mohli zkoušet různé druhy animací, od klasických kreslených filmů, přes počítačovou, nebo světelnou animaci. Pracovali s nimi hlavně pedagogové filmových a počítačových středních a vysokých škol. Sami přitom registrovali velmi vysoký zájem o tyto obory. „Česká republika určitě patřila a patří mezi animátorské velmoci. A je skvělé, že do budoucna bychom jí, i přes konkurenci z Asie, nebo Ameriky, měli zůstat. A je to právě díky chutí dětí a studentů tvořit a podmínkách, které jim připravujeme,“ hodnotil jednu z hlavních částí festivalu představitel hlavního sponzora Bohdan Zronek.

Vítězné snímky školy animace bude možné vidět na ozvěnách festivalu, relativně volně k šíření budou také prostřednictvím internetu.

Více o programu Anifilmu najdete na www.anifilm.cz