Thriller Odnikud s Diane Kruger v životní roli má šanci na Zlatý Glóbus i na Oscara

Thriller Odnikud s Diane Kruger v životní roli má šanci na Zlatý Glóbus i na Oscara

Thriller Odnikud s Diane Kruger v životní roli má šanci na Zlatý Glóbus i na Oscara

Rok 2018 v českých kinech zahájí thriller o pomstě a spravedlnosti Odnikud. Ve snímku režiséra Fatiha Akina září v hlavní roli Diane Kruger, která si z letošního festivalu v Cannes odnesla ocenění za nejlepší ženský herecký výkon. Kruger ve filmu Odnikud ztvárnila Katju, ženu, která při bombovém útoku přichází o syna a manžela. Rodina a přátelé se jí snaží být v nejtěžších chvílích oporou, Katja ovšem nemůže jít dál s vědomím, že vrazi její rodiny chodí beztrestně po svobodě a bere spravedlnost do svých rukou. Snímek před několika dny získal nominaci na Zlatý Glóbus za nejlepší zahraniční film. Dnes Americká akademie oznámila, že se probojoval do užšího výběru devíti filmů, které mají šanci získat Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Do českých kin snímek Odnikud vstoupí 4. ledna.

První role Diane Kruger v její mateřštině  

Ve snímku Odnikud dostala Diane Kruger poprvé za svoji patnáctiletou hereckou kariéru příležitost hrát v němčině, ve svém rodném jazyce. Podle režiséra Fatiha Akina tato skutečnost ještě přidala na intenzitě jejímu hereckému výkonu. „Jsem si jistý, že Diane předvedla tak unikátní výkon i proto, že jako hvězda mezinárodních rozměrů už dlouho čekala na velkou roli v německy mluveném filmu. Moc si užívala, že může hrát v mateřském jazyce, protože na rozdíl od anglických či francouzských rolí se mohla v jazyce svého dětství vyjadřovat mnohem svobodněji,“ dodal k hereččině výkonu režisér Fatih Akin.

Měsíce příprav a náročné natáčení

Podle mnohých kritiků dosáhla Diane Kruger na svůj dosavadní herecký vrchol. The Hollywood Reporter označil její výkon za strhující a emocionální, portál The Wrap píše o nejsilnějším výkonu její kariéry. Podle samotné Diane byla Katja nejnáročnější rolí, kterou ve svém životě ztvárnila. „Šest měsíců před začátkem natáčení jsem začala hovořit s lidmi, kteří prožili obdobnou ztrátu jako Katja. A ve chvíli, kdy jsme začali natáčet, zemřel můj otčím. Takže natáčení Odnikud bylo popravdě nejtemnějším obdobím mého života. Hrála jsem postavu, která má v sobě tolik zármutku, a pak jsem přišla domů a cítila jsem to samé. Proto je ten film neuvěřitelně osobní. Ten příběh ve mně zůstal, pořád o Katje sním, empatie, kterou k ní cítím, je obrovská.“


Velký návrat režiséra Fatiha Akina

Scenárista a režisér Fatih Akin, rodák z Hamburku, poprvé slavil mezinárodní úspěch v roce 2004 se snímkem Proti zdi, který na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale získal Stříbrného medvěda za nejlepší film. V roce 2007 následovalo drama Na druhé straně, které získalo na festivalu v Cannes cenu za nejlepší scénář a následně bylo oceněno na desítkách festivalů po celém světě. Film Odnikud představuje pro Fatiha Akina po deseti letech návrat mezi mezinárodní filmařskou špičku. „Odnikud je pro mě neskutečně osobní film. Katja je mým alter egem. Odnikud je film o pocitu žalu, který je nám všem známý, a o všech jeho vrstvách,“ dodává režisér.

Odnikud

Německo, 2017 | 106 minut | německá verze | české titulky | premiéra: 4. ledna 2018

žánr thriller

režie Fatih Akin scénář Fatih Akin, Hark Bohm kamera Reiner Klausmann střih Andrew Bird   hrají Diane Kruger, Denis Moschitto, Numan Acar a další…

stránka filmu www.aerofilms.cz/odnikud

synopse

Život Katji se otřese v základech, když při bombovém útoku přichází o syna a manžela. Rodina a přátelé se jí snaží být v těžkých chvílích oporou, Katja ovšem nemůže jít dál s vědomím, že vrazi její rodiny chodí beztrestně po svobodě. V hlavní roli thrilleru Fatiha Akina o pomstě a spravedlnosti exceluje Diane Kruger, v hlavní soutěži festivalu v Cannes oceněná za nejlepší ženský herecký výkon.