THE ADDAMS FAMILY - nádherně hrůzostrašná muzikálová komedie se vrací!

THE ADDAMS FAMILY - nádherně hrůzostrašná muzikálová komedie se vrací!

THE ADDAMS FAMILY - nádherně hrůzostrašná muzikálová komedie se vrací!

THE ADDAMS FAMILY je rodinný typ muzikálu, se skvělou hudbou a inteligentním humorem, plným satirické nadsázky. Od premiéry v Hudebním divadle Karlín, na podzim 2014, se do května 2017 odehrálo bezmála 120 repríz této ukrutné zábavy. A nyní se vrací v plné síle zpět!

Něco málo z „rodinné histerie“, pardon, „historie“:

Postavy rodiny Addamsovy se zrodily v hlavě Charlese Addamse již v roce 1938. Následujících padesát let, až do své smrti, kreslil Charles Addams bizarní postavičky do komiksů pro časopis The New Yorker. Addamsova rodinka  je satirickým protikladem typické americké rodiny, která si libuje v černém až strašidelném humoru, a nechápe, že jim zbytek světa nerozumí a dokonce je považuje za podivíny a často se jich i bojí.

Rostoucí popularita komiksu v The New Yorker inspirovala další umělce k využití těchto svérázných postaviček. V roce 1960 vzniká hraný televizní seriál, kde poprvé jednotliví členové rodiny dostávají svá jména, která si uchovávají až dodnes. Seriál o šedesáti čtyřech epizodách se vysílal v letech 1964 až 1966. O deset let později následuje kreslený seriál, vysílaný 1973 až 1975. V roce 1991 a 1993 jsou natočeny dva celovečerní filmy, ´proložené´ dalším kresleným seriálem v roce 1992.

Následovala celá řada dalších kreslených i hraných filmů, až producenti využili celosvětové obliby postaviček rodiny Addamsových a vytvořili divadelní muzikál. Libreto napsali Marshall Brickman a Rick Elice, hudbu složil a původní texty napsal Andrew Lippa. Muzikál měl, po prvotním uvedení v Chicagu, oficiální premiéru divadle Lunt-Fontanne na Broadwayi 8. dubna 2010, kde měl do 31. prosince 2011 celkem 35 previews a 722 repríz. Už v září toho roku se současně rozjelo prvním vystoupením v New Orleans turné po USA. To objíždí Ameriku dodnes!

„K popukání!“ – Bloomberg News

„Plné kouzel, důvtipu a překvapení!“ – CBS New Orleans

„Pobaví vás to až k smrti!“ – Torotno Post City

„Na plné obrátky, klasická muzikálová komedie v rychlém tempu!“ – Chicago Tribune

„Rozpočet jen na jeden muzikál ročně? Tak jděte na The Addams Family!“ – Dance Life

„Nejlepší hlášky, jaké jsem kdy slyšel!“ – 2GB

„Řval jsem smíchy!“ – Sunday Telegraph

„Addamsovi ctí lehkost muzikálu“ – iDnes.cz

„The Addams Family v muzikálu neděsí, jen lehce pošimrá bránici.“ – Musical.cz

 

Z dalších uvedení jmenujme: Sao Paulo a Rio de Janeiro - Brazilie, Norrkӧping - Švédsko, Sydney - Austrálie, Buenos Aires - Argentina, Lima - Peru, Tampere - Finsko. Původní obsazení na Broadwayi bylo skutečně hvězdné: Nathan Lane, známý především jako Max Bialystock z Producentů (tuto komedii jsme také uváděli) a Bebe Neuwirth, původní Velma Kelly z muzikálu Chicago (tento muzikál rovněž viděli diváci Hudebního divadla Karlín).

Autoři

Hudba a texty: Andrew Lippa

Libreto: Marshall Brickman a Rick Elice

Překlad a české texty: Adam Novák

Osoby a obsazení                   

Gomez Addams:                Jaromír Dulava, Jiří Korn

Morticia Addams:               Lucie Bílá, Daniela Šinkorová

Strýček Fester:                  Václav Kopta, Martin Sobotka

Babička Addams:               Pavla Břínková, Hana Seidlová

Lurch:                               Václav Noid Bárta, Miroslav Urbánek

Wednesday Addams:          Radka Coufalová, Veronika Mertová, Veronika Vyoralová

Pugsley Addams:               Viktor Antonio (nové obsazení), Michal Sehnal (nové obsazení)

Alice Beineke:                    Barbora Munzarová (nové obsazení), Iva Pazderková

Lucas Beineke:                   Patrik Děrgel, Tomáš Löbl             

Mal Beineke:                      Bronislav Kotiš, Martin Zahálka                   

a další

Tvůrčí tým                   

Režie: Antonín Procházka

Scéna: Akademický architekt Daniel Dvořák

Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

Choreografie: Pavel Strouhal

Hudební nastudování: Kryštof Marek                   

Česká premiéra: 6. a 7. listopadu 2014 v Hudebním divadle Karlín

Obnovená premiéra: 5. března 2020  v Hudebním divadle Karlín

... a na závěr něco o autorech:

Marshall Brickman

Spoluautor filmů: Sleeper, Annie Hall (Academy Award), Manhattan Murder Mystery

Scénárista/režisér: Simon, Lovesick, The Manhattan Project, Sister Mary Explains it All. Televize: The Johnny Carson Show, The Dick Cavett Show - hlavní scénárista a producent Jeho první práce pro hudební divadlo, Jersey Boys, dostala Olivierovu cenu a čtyři ceny Tóny, včetně ceny za nejlepší muzikál. Vedle práce pro film, divadlo a televizi píše pro New York Times, The New Yorker, Playboy a další periodika a v roce 2006 získal cenu Writers' Guild of America Ian McClellan Hunter Award za celoživotní dílo. Žije a pracuje v New Yorku a doufá, že zemře v posteli, obklopen milující rodinou a jejich účetními poradci.

Rick Elice

Spoluautor Jersey Boys spolu s Marshallem Brickmanem. V letech 1982 až 1999, v pozici kreativního ředitele Serino Coyene Inc., produkoval reklamní kampaně pro více než 300 broadwayských show od Chorus Line po The Lion King. V letech 1999 až 2009 pracoval jako kreativní konzultant pro The Walt Disney Studios.

Říci viděl svou první show na Broadwayi když mu byly tři roky. Jeho matka říká, že se choval velmi slušně. Od té doby snil o tom, že bude pracovat v divadle. Od svých devatenácti let se nechal inspirovat mnoha umělci, o nichž se bude mluvit, dokud lidé budou chodit do divadla.

Andrew Lippa

Nominován na cenu Tony za hudbu a texty za muzikál The Addams Family. Z jeho dalších prací - hudba a texty: broadwayský muzikál Big Fish, divadelní oratorium I Am Harvey milk, které mělo premiéru v San Franciscu v červnu 2013, kde také ztvárnil roli Harveye Milka. Napsal hudbu pro hru Aarona Sorkina The Farnsworth Invention. Další muzikály: The Wild Party (libreto, hudba, texty - cena drama Desk), A Little Princess (hudba), jon & jen ( hudba a spoluautor libreta), Asphalt Beach (hudba, texty), You're A Good Man, Charlie Brown (další hudba a texty a hudební aranže).

Pan Lippa byl hudebním režisérem vyprodaných show Kristina Chenowethe v Metropolitní opeře, Carnegie Hall a dalších koncertních síních. Získal nominace na ceny Tony a Grammy, the Gilman/Gonzales-Falla Theater Foundation Award, ASCAP's Richard Rogers/New Horizons Award, The Drama Desk a The Outer Critics Circle Award. Andrew Lippa je členem rady The Dramatists guild a je absolventem The University of Michigan School of Music.


Více o divadelním programu zde: https://www.hdk.cz/