Švédská autorská dvojice Anders Roslund a Stefan Thunberg přijede do Prahy představit svůj bestselle

Švédská autorská dvojice Anders Roslund a Stefan Thunberg přijede do Prahy představit svůj bestselle

Švédská autorská dvojice Anders Roslund a Stefan Thunberg přijede do Prahy představit svůj bestselle

Švédská autorská dvojice Anders Roslund a Stefan Thunberg přijede do Prahy představit svůj bestseller Made in Sweden

Praha 30. října 2015 – Prahu začátkem listopadu navštíví dvojice švédských spisovatelů Anders Roslund a Stefan Thunberg. Představí tu české vydání thrilleru Made in Sweden, který v zahraničí dosáhl mimořádného úspěchu. Román o jednom z nejbezohlednějších a současně nejvynalézavějších gangů, jaký kdy Švédsko zažilo, je inspirovaný činností tzv. Vojenského gangu, který na začátku 90. let založili bratři Stefana Thunberga. Do Prahy autoři přiletí 3. listopadu a stráví zde dva dny. S českými čtenáři se setkají 4. listopadu od 16:30 hodin na autogramiádě v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

STEFAN THUNBERG (* 1968) patří mezi špičku severské televizní i filmové scénáristické scény, když se podílel např. na filmech V zájmu státu, Lovci 2, ale především pak na kritiky vysoce ceněné televizní sérii Wallander. Spolu s Andersem Roslundem napsal román Made in Sweden inspirovaný činností tzv. Vojenského gangu. Tuto skupinu bezohledných a dlouhou dobu nepolapitelných bankovních lupičů, na začátku 90. let, založili starší bratři Stefana Thunberga. Ten se jako jediný ze čtyř sourozenců na zločinech Vojenského gangu nepodílel.

ANDERS ROSLUND (* 1961) založil a vedl kulturní zpravodajský pořad ve švédské státní televizi SVT. Léta pracoval jako reportér zpráv a editor relací Rapport a Aktuellt v SVT, kde se specializoval na kriminální a sociální témata. Spolu s Börgem Hellströmem tvoří úspěšnou spisovatelskou dvojici, ověnčenou několika literárními cenami jak doma, tak v zahraničí – jejich prvotina Odjuret získala prestižní skandinávský Skleněný klíč, Box 21 byl ve Švédsku jednou z nejprodávanějších knih roku 2006 a Tři vteřiny se staly nejlepším krimi ve Švédsku za rok 2009 a britská asociace detektivních spisovatelů mu v roce 2011 udělila Dagger Award za nejlepší mezinárodní román roku.

Příběh nejbezohlednějšího a zároveň nejvynalézavějšího gangu, jaký kdy Švédsko zažilo. Příběh jedné rodiny. Příběh, který se skutečně stal.

Román Made in Sweden vypráví příběh o bankovních lupičích, kteří přišli odnikud. Ale také o jedné rodině, sourozenecké lásce, jež nezná hranic, a o otcích a synech. O skutečnosti, která se stává fikcí. Když se třem bratrům před mnoha lety rozpadla rodina, semklo je to. Leo, Felix a Vincent. Jsou proškolení v násilí všeho druhu, protože v něm vyrostli, a to jediné, co je naučil jejich tyranský otec, je přesvědčení, že každý úder musí být vrácen a že budou-li držet spolu, budou neporazitelní. Začalo to přepadením muničního skladu. Následoval útok na obrněné vozidlo, převážející peníze. A pak už následuje jedna loupež za druhou…

Stefan Thunberg se teprve po dvou desetiletích odvážil napsat příběh svého otce a bratrů, kteří tvořili jeden z nejnásilnějších gangů ve Švédsku. „Můj bratr se mi přiznal, když se dopustili prvního zločinu. Šlo o obrněný vůz. V první chvíli jsem cítil obrovské spojení se svými třemi bratry a nechtěl být outsider. Začali plánovat další loupež, do které jsem měl být zapojen i já. Ale pak jsem bratrovi volal, že nemůžu, nebylo to nic pro mě. Odpověděl, že je to tak lepší, ale mohl jsem mu to říct dřív, protože teď bude muset pozměnit plány,“ říká Thunberg. Železným pravidlem podle něj bylo, že rodina nikdy nezradí a nezatratí žádného svého člena.

Sami autoři o románu Made in Sweden říkají, že jde o smyšlený příběh založený na skutečných událostech. „Máme skutečný příběh roztrhaný na kusy. To je jediný způsob jak zachovat tep příběhu, aby nebyl rozvláčný a zachovala se linka vyprávění,“ vysvětluje Roslund. Sepsali thriller o bratrských svazcích a komplexních vztazích mezi otci a syny, muži a ženami. Vztahy jsou podrobeny zkoušce, když extrémní násilí je denní normou.

Společnou práci na knize si autoři pochvalují. „Okamžitě jsme si padli do oka. Také jsem měl násilnického otce. A později jsme zjistili, že naše životy byly propojené už předtím,“ dodává Roslund, který jako novinář připravoval reportáž ze stockholmského hlavního nádraží, kam Thunbergovi bratři nastražili bombu.

Thriller o největší vlně bankovních loupeží ve švédské historii vychází již v 33 převážně evropských zemích. Práva na zfilmování zakoupila společnost Dreamworks a autoři pracují na jeho pokračování.
 

Anders Roslund & Stefan Thunberg: Made in Sweden

Ze švédského originálu Björndansen přeložil Jaroslav Bojanovský

Počet stran 568, MOC 449 Kč

Vydala Euromedia Group, k. s. – Knižní klub v roce 2015