Stavební dozor

Stavební dozor

Stavební dozor

Jmenuji se Max a jsem havanský psík, nebo - chcete li, havanský bišonek. Táhne mi sice na patnáct, to ale neznamená, že bych se jen válel na pelechu a kňoural. Kdepak! Mí páníčkové mě vlastně ani moc povalovat nenechají. Jednou potřebují něco pohlídat, jindy upravit kytky v květináčích a včera... To byste nevěřili, co si na mě zase vymysleli! Prý jim onemocněl stavební dozor, tak abych ho zaskočil.

Inu, což o to; zaskočit, to já umím, jen tak docela přesně nevím, co má takový stavební dozor na starosti. Nejspíš půjde o náročnou a zodpovědnou činnost. To soudím podle toho, že stavba, kam mám "skočit" na kontrolu, je našim budoucím bydlením a firemním zázemím. Dozor nad tak veledůležitou stavbou by přece nesvěřili jen tak někomu... Dost řečí, jdu na to!

Jako správný hlídací pes si uvědomuji, že ze všeho nejdřív musím prohlédnout blízké okolí stavby, tedy stavební parcelu a přilehlou zahradu. Nemyslete si, to není jen tak. I když jsem docela pořádnej kus psa, sníh je na některých místech zahrady přeci jen kapánek vyšší. Proběhnout celý pozemek tedy nebude žádná psina. A to nemluvím o tom, co se kolem pohybuje havěti. Po keřích brabci, v rybníce kapři a ondatry, sem tam se objeví kuna a kočky od sousedů. Na mě si ale jen tak někdo nepřijde; všem jsem vysvětlil, jak se na staveništi chovat a co z povalujících se drobností je, a není k žrádlu. Chleba v krmítku se tyhle instrukce samozřejmě netýkají.

Paráda; v okolí stavby jsem nic znepokujícího, až na zvláštní věc přede dveřmi, neobjevil, jde se na interiér.

Že by tu měli zrovna uklizeno, se říct nedá... Dost neobvyklá podlaha. Aha; tak prý ještě není hotová. Proč se to musím dozvědět jako poslední? Úplně jsem se ztrapnil! No nic, raději se jdu okamžitě přeptat na všechno, co mi tady přijde podivné. Tak třeba tenhle kýbl... Co to v něm je? Vasil říká, že odřezky. Hmmm. Nebudu se rozebírat, na co takové odřezky jsou, ještě by si mohl myslet, že stavbě nerozumím. To by mě pak těžko někdo poslouchal.

Koukám, že jsem tady dlouho nebyl, támhleta zeď tu posledně nestála. Jdu zkontrolovat, jestli je opravdu bytelná. Trochu se do ní opřu, pak vší silou zatlačím - a uvidíme. Kvalitu práce, tu já naprosto jistě poznám. Na to mám čich!

Ale jo, zeď agresivní nátlak mé tlapky zvládla, zdá se, že tedy něco vydrží. Ještě vysvětlím Vasilovi, jak vysoká má být zídka nad schodištěm a pádím na poradu se stavbyvedoucím a Tomášem. Musím jim podat raport!

Neříkám, že jsem svou funkci stavebního dozoru zvládl levou zadní, nicméně všechno, co se ode mě očekávalo, jsem splnil. I když musím přiznat, že si prý jeden ze zedníků postěžoval, že jsem na něj byl jako pes. Nechápu, co tím myslel... Pro mě je zásadní, že panička i stavbyvedoucí byli spokojení - a o to tu koneckonců přeci šlo.