Srpen v českých kinech oživí LÉTO, energický film o hudbě, lásce a mladické bezstarostnosti

Srpen v českých kinech oživí LÉTO, energický film o hudbě, lásce a mladické bezstarostnosti

Srpen v českých kinech oživí LÉTO, energický film o hudbě, lásce a mladické bezstarostnosti

Přesně za dva týdny vstupuje do českých kin film režiséra Kirilla Serebrennikova Léto. Hlavními postavami snímku, který server The Wrap označil za „nejdivočejší a nejzábavnější film letošní canneské soutěže,“ jsou skuteční průkopníci rockové hudby v Sovětském svazu Viktor Coj a Mike Naumenko a Naumenkova žena Nataša. Během léta 1981, v době, kdy byli oba umělci na počátcích svých kariér, prožívají období plné mladické bezstarostnosti, přátelství a lásky a tvoří skladby, které se v budoucnu stanou kultovními. Do kin film vstupuje 16. srpna, o dva dny dříve, v úterý 14. srpna, se v letenském Biu Oko od 18:00 uskuteční speciální předpremiéra, po které bude následovat tematický večírek v nedalekém baru Wildt.

Více informací o předpremiéře: http://bit.ly/Leto_predpremiera

Hudba ve filmu Léto

Snímek Léto je protkaný hudbou Naumenkovy kapely Zoopark a Cojovy kapely Kino, na soundtracku se objevují také idolové tehdejších mladých sovětských rockerů – Iggy Pop, David Bowie, Talking Heads, T. Rex či The Velvet Underground. Pro účely filmu vytvořili tvůrci nové verze písní kapel Zoopark a Kino – o hudební produkci se postaral populární muzikant a producent Roma Zver, který ve filmu zároveň ztvárňuje Mikea Naumenka. „Ve filmu můžeme slyšet originální písně Zooparku i Viktora Coje. Museli jsme je zahrát autenticky a ohlídat si přitom, aby zněly jako tehdy v osmdesátých letech, aby odpovídaly podmínkám, vybavení a hráčským schopnostem, které tenkrát muzikanti měli. Proto jsme v některých písních schválně museli ubrat. Museli jsme zůstat věrni duchu tehdejší doby. Chtěli jsme co nejvěrněji zprostředkovat atmosféru Leningradu osmdesátých let a zároveň nepůsobit anachronicky,“ říká Naumenko.

Více o tom, jak to vypadalo v osmdesátých letech v leningradském rockovém undergroundu, si můžete počíst v textu hudebního publicisty Pavla Klusáka zde: http://bit.ly/Rock_v_SSSR. Hudbu, která ve filmu zazní, si pak můžete poslechnout zde.


Ztvárnit na plátně ikonickou osobnost

Než režisér Kirill Serebrennikov našel herce, který Viktora Coje ve filmu ztvární, setkal se s více než 600 kandidáty. Roli nakonec získal Tee Yoo, herec německo-korejského původu. „Viktor Coj byl z matčiny strany Rus a z otcovy strany Korejec. Bylo tedy třeba najít člověka, který by byl Korejec, ale od dětství vyrůstal v evropském prostředí. Neznám žádného dalšího umělce, které by měl takové zázemí – snad jen právě Viktor Coj. Možná jsem se pro tuhle roli narodil,“ komentoval svoje obsazení ve filmu na festivalu v Cannes s úsměvem Yoo.

Yoo před začátkem natáčení neuměl rusky, a proto si veškeré své dialogy nejdříve foneticky přepsal a několik týdnů se je učil správně vyslovovat. „Byla to hodně náročná zkušenost. Na západě není Coj tak slavný, ale v Rusku je ikonou. Každý Rus ho zná a má svou vlastní představu o tom, jaký byl. Cítil jsem obrovský respekt a odpovědnost, “ dodává Yoo.


Léto

Rusko / 2018 | 126 minut | rusky | české titulky | premiéra: 16. srpna 2018

žánr hudební / drama

režie Kirill Serebrennikov scénář Michail Idov, Lili Idova, Natalia Naumenko, Kirill Serebrennikov kamera Vladislav Opelyants střih Carla Luffe Heintzelmann hudba Ilya Demutskiy hrají Tee Yoo, Irina Staršenbaum, Roman Bilyk a další

stránka filmu www.aerofilms.cz/leto

trailer: https://youtu.be/BUUO3a7PYUU

hudba z filmu: bit.ly/Leto_hudba

materiály ke stažení: https://aero.capsa.cz/?slozka=6286

synopse

Leningrad, začátek osmdesátých let. Neoficiální hudební scénou hýbají místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky. Film o začátcích skutečných kultovních kapel Kino a Zoopark měl premiéru v hlavní soutěži festivalu v Cannes, zatímco režisér Kirill Serebrennikov trávil čas v domácím vězení v Moskvě.