Spisovatelka Kristýna Freiová prozradila co ji inspirovalo k napsaní knihy Nesmrtelný hrabě

Spisovatelka Kristýna Freiová prozradila co ji inspirovalo k napsaní knihy Nesmrtelný hrabě

Spisovatelka Kristýna Freiová prozradila co ji inspirovalo k napsaní knihy Nesmrtelný hrabě

Vydala jste již svou druhou knihu. Jak se vám podařilo toho dosáhnout?

Nakladatele jsem hledala asi rok. Pak si můj rukopis na doporučení přečetli ti správní lidé. Ale nebýt rodiny, přátel a jejich známých, dost možná bych na takovou otázku odpovědět nemohla, protože by mi knihu nikdo nevydal. Vlastně celou dobu nešlo o kvalitu mého psaní, ale o to, že se na rukopis nikdo ani nepodíval. Jen tak na zkoušku jsem rozeslala i rukopis Nesmrtelného hraběte, zda se něco za ten rok nezměnilo a jestli jen nebylo třeba prolomit prokletí prvotiny, ale výsledek byl stejný. Naštěstí se nakonec ukázalo, že nakladatel, který vydal mou prvotinu, má zájem ve spolupráci pokračovat.  Kdy jste začala psát a vzpomínáte si, co jste napsala jako první?

Doopravdy jsem začala psát na střední škole. V tomto ohledu asi stojí za zmínku rukopis, které jsem napsala jako maturitní práci. Měl to být text reagující na přísloví: Lež má krátké, ale krásné nohy. Tedy milosrdná lež. Napsala jsem tehdy povídku odehrávající se během bitvy o Stalingrad. Hlavním hrdinou byl německý voják, který píše dopisy své matce, tak, aby pokud by se k ní někdy dostaly, o něj neměla starost.

Kmotrem vaší knihy Nesmrtelný hrabě se stal Ivo Šmoldas, který o ní hovoří velmi pozitivně. Jak vznikl nápad, aby se stal kmotrem právě on?

Moje máma pro něj asi před dvaceti lety překládala knihu z německého originálu. A nejednou si od té doby na něj s láskou vzpomněla. Takže pokaždé, když se pan Šmoldas objevil v televizi, mělo to pro nás doma úplně jiný rozměr. A tak není divu, že se vysněným kmotrem stal právě on. A byl přesně takový, jak si ho máma pamatovala, laskavý, velkorysý a prostě člověk, jakých je málo. Navíc ta kniha, na níž společně tehdy pracovali se také zabývala nesmrtelností, což byl takový vtipný bonus. :)

Co vás inspirovalo k napsání knihy Nesmrtelný hrabě a co vás inspiruje ke psaní obecně?

Inspiroval mě vlastní pohled na svět a sám hrabě de Saint-Germain. Teorií o něm je mnoho a stejně tolik je těch, co by vám řekli, že jste blázen, pokud si myslíte, že někdy existoval, nebo že to snad nebyl podvodník. A to je pro autora výzva. Ne, pro mě podvodník v žádném případě nebyl, ale jak to s ním bylo doopravdy? Kde se vzaly jeho vědomosti? Jeho schopnosti? S tím už jsem si poradila posvém. Co se týče inspirace obecně, všimla jsem si už mnohokrát, že když se snažím psát tak, abych vše do detailu promyslela, začne se ztrácet to hlavní, příběh, čtivost, literatura sama. A tak si sedám ke psacímu stolu s tím, že kolikrát ani nevím, co bych měla napsat, co bude v další kapitole, prostě se nechám vést.    

Máte nějaký ustálený postup nebo rituál pro psaní, nebo je to spíše spontánní kreativní proces?

Někdy to chce přemáhání, jít a sednout si k počítači. Jindy jdu ani nevím jak. K tomu, co jsem výše uvedla musím ještě dodat, že ač možná ne vždy vím, co napsat, zatím se všechny mé knihy odehrávaly v minulosti celkem dávné, a proto je třeba studovat dobu a historii. Ale román není historická odborná publikace, musí se mu ledacos odpustit. Tedy i autorovi. :)

 

Román Nesmrtelný hrabě vybízí k úvahám nad zásadními otázkami lidského bytí a osudu. Uvažujete o nich podobně jako hlavní postava, nesmrtelný hrabě de Saint-Germain?

Určitě. Asi jsem si celý dosavadní život kladla otázky, na které se mi právě díky tomuto románu na ně dostalo odpovědí. Ano, řekla bych, že skrze tento text jsem se vlastně poučila. Něco jsem si možná vymyslela, ale o něčem jsem neměla ani ponětí. Ty odpovědi přišly z čista jasna a je na každém, zda je se mnou bude sdílet, anebo nikoliv. Přesto jde především o dobrodružný román, o cestu hrdiny, který se snaží najít své vlastní naplnění.     

Velkým tématem knihy je nesmrtelnost. Kdybyste měla možnost jí dosáhnout, zvolila byste tuto cestu? A jak byste s nekonečným životem naložila?

Jak jsem se v poslední době přesvědčila, po nesmrtelnosti netoužíme zdaleka všichni. Ale za sebe mohu říct, že já bych se takové možnosti rozhodně nebránila. Touha po nesmrtelnosti není jen strachem ze smrti, ale především touha překonat kolektivně dané a vštípené hranice. Být nesmrtelný znamená vymanit se ze schémat, předurčení. Je to součástí řekněme osvícení, je to touha změnit svět, pomáhat druhým, ukončit generacemi opakovaná přesvědčení. Možná že všichni netoužíme po nesmrtelnosti, ale po lepším světě určitě. A právě nesmrtelnost může být jeho součástí, klíčem.  Kdybyste měla říct jeden, hlavní důvod, proč by si lidé měli vaši knihu přečíst, jaký by to byl?

Ta kniha je pro všechny, kdo hledají. Pro všechny, kdo někdy opustili kinosál, ve kterém promítali nějaký fantastický film s hrdiny ze stránek komiksů a povzdechli si, jaké by to asi bylo být jedním z nich? Jaké by to asi bylo mít takové schopnosti? Mít moc, která přetváří světy a zachraňuje životy?

O čem bude vaše další kniha a kdy se na ni můžeme těšit?

Další kniha bude pokračováním Nesmrtelného hraběte. Tedy nejspíš. :) A kdy se na ni můžeme těšit? To opravdu netuším, ale bylo by fajn se nad ní sejít třeba zase za rok. Třeba i dřív. Ale na mě bohužel úplně nezáleží. :) A na závěr možná trochu záludná otázka: Co je podle vás smyslem života?

Kromě dosažení nesmrtelnosti? :) Prožít ho se ctí. Neubližovat sobě ani druhým. Vzepřít se osudu a všem zdánlivým danostem. Laskavost. Vzájemná laskavost, protože jsme všichni na jedné lodi.