Sophie Hannah, bestselleristka a pokračovatelka Agathy Christie, navštíví Prahu

Sophie Hannah, bestselleristka a pokračovatelka Agathy Christie, navštíví Prahu

Sophie Hannah, bestselleristka a pokračovatelka Agathy Christie, navštíví Prahu

Sophie Hannah, bestselleristka a pokračovatelka Agathy Christie, navštíví Prahu, aby zde představila svůj román Pusinka.

Začátkem prosince navštíví Prahu britská spisovatelka Sophie Hannah. Přestože je po celém světě známá spíš jako pokračovatelka Agathy Christie (Hercule Poirot: Vraždy s monogramem – vyšlo v nakladatelství Knižní klub v roce 2014), do Čech přijede představit a podpořit román Pusinka, který v Edici Světový bestseller vydává nakladatelství IKAR. S českými čtenáři se setká 3. prosince od 16:30 hodin na autogramiádě v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

SOPHIE HANNAH (1971) je úspěšná britská básnířka, nominovaná například na cenu T. S. Eliota, a především prozaička, jejíž prózy jsou vydávány v 32 jazycích a 51 zemích. Je autorkou několika knih pro děti, mezinárodní renomé jí však vydobyly především psychothrillery.

Tím prvním byla Pusinka (Little Face) z roku 2006, jíž se okamžitě prodalo více než 100 000 kusů a v níž se poprvé objevili detektivové Simon Waterhouse a Charlie Zailerová. Za román The Carrier, osmý titul z volné série s touto dvojicí, která vystupuje i ve Ztrátách a lžích (Hurting Distance 2007, česky Ikar 2015), získala autorka v roce 2013 britskou National Book Award za nejlepší thriller roku.
Doslova literární bombou a knižní událostí roku 2014 se však stalo uveřejnění detektivky Sophie Hannah Vraždy s monogramem, která vyšla současně v 28 jazycích v 50 zemích. V ní se poprvé (a rozhodně ne naposledy) se svolením dědiců v novém příběhu vrátila nejznámější postava „královny zločinu“ Agathy Christie – legendární belgický puntičkář Hercule Poirot. Další román s proslulým detektivem už je oficiálně anoncován – originál pod názvem Closed Casket vyjde v září 2016 a s největší pravděpodobností se k tomuto termínu připojí českým vydáním i Knižní klub.
Sophie Hannah žije s manželem a dvěma dětmi v Cambridgi ve Velké Británii.

Pusinka – oficiální anotace

Jen na pár hodin si Alice odskočila od svého dvoutýdenního miminka. Starost o malou Florence svěřila svému manželovi a poprvé po porodu jde na chvilku ven. Jakmile však po návratu domů vstoupí do dětského pokoje, jako by se propadla do zlého snu.
Trvá na tom, že dítě, které leží v postýlce, není její dcera. Její manžel David naopak tvrdí, že Alice buď lže, nebo se zbláznila. Ta ví, že musí policii přesvědčit, než bude příliš pozdě, a případ dostanou na starosti seržanti Simon Waterhouse a Charlie Zailerová.
Jenomže o pár dní později přijde David na policejní stanici s tím, že jeho dcera i manželka náhle zmizely…

 

Ukázka:

Vím, že bych měla zpomalit, ale neudělám to. Nemůžu. Tak moc zase toužím být s Florence, že je to úplně fyzická potřeba. Na oranžové přišlápnu plyn, místo abych zabrzdila jako normálně. Mám pocit, jako bych doma nechala jednu končetinu nebo nějaký životně důležitý orgán.
Když zabočím na příjezdovou cestu, už skoro funím nedočkavostí. Zaparkuju, rozběhnu se po pěšině k domu a nevšímám si přitom napětí a zhmoždění v podbřišku. Dveře do domu jsou pootevřené. „Davide?“ zavolám. Nikdo se neozve. Napadne mě, jestli snad nevzal Florence v kočárku na procházku. Ne, to by neudělal. David by za sebou vždycky zavřel.
Projdu vstupní halou do salonku. „Davide?“ zavolám znovu, tentokrát hlasitěji. Nad sebou zaslechnu zavrzání podlahy a tlumené zamručení, s nímž se David probírá ze spánku. Vyběhnu nahoru do ložnice a zastihnu ho, jak sedí na posteli a zívá. „Spím, když spí malá, přesně jak radí Miriam Stoppardová,“ pronese žertovně. Od narození Florence září štěstím, skoro jako by byl jiný člověk. Celé roky jsem si přála, aby se mnou David víc mluvil o svých pocitech. Teď mi to najednou připadá zbytečné. Z jeho náhlého přívalu energie a dychtivosti v jeho očích i hlase je zřejmé, jakou má radost.
David se stará o noční krmení. V chytré knize si přečetl, jakou výhodu má krmení z lahvičky: že i otcové tak mají možnost navázat pouto se svým dítětem. To je pro něj něco nového. Když se narodil Felix, už spolu David a Laura nebyli. Florence je Davidova druhá šance. Sice to neřekl nahlas, ale já vím, že tentokrát je odhodlaný postarat se, aby všechno bylo dokonalé. Vzal si dokonce na celý měsíc dovolenou. Potřebuje si zjevně dokázat, že být špatný otec není dědičné. „Jak bylo ve Waterfront?“ zeptá se.
„Prima. Hned ti to povím.“ Otočím se, vyjdu z ložnice a po špičkách se kradu širokou chodbou k Florencinu pokoji.
„Pozor, ať ji neprobudíš, Alice,“ zašeptá za mnou David.
„Jenom k ní nakouknu. Budu jako myška, slibuju.“
Už za dveřmi slyším, jak dýchá. Ten zvuk přímo zbožňuju: vysoký, rychlý, trošičku zahleněný – hlasitější, než by člověk od miminka čekal. Otevřu dveře a spatřím tu zvláštní postýlku, na kterou jsem si pořád ještě nezvykla. Má kolečka, boky potažené látkou a prý je z Francie. David a Vivienne ji zahlédli ve výloze v Silsfordu a koupili ji pro mě jako překvapení.
Záclonky na postýlce jsou zatažené. Nahlédnu dovnitř a nejprve spatřím jen nezřetelný obrys dětského tělíčka. Teprve po pár vteřinách ho zahlédnu jasněji. Ach Bože. Čas se nesnesitelně zpomalí. Srdce se mi rozbuší a zvedne se mi žaludek. Do úst se mi nahrne koktejl s příchutí žluči. Zírám a zírám a mám pocit, jako bych padala na tvář. Vznáším se oddělená od okolí, nemám se čeho zachytit. Tohle není zlý sen. Nebo spíš se skutečnost stala zlým snem.
Slíbila jsem Davidovi, že budu potichu. Otevřu ústa dokořán a začnu křičet.