Slavnosti na hradě Kašperk 7. a 8. května

Slavnosti na hradě Kašperk 7. a 8. května

Slavnosti na hradě Kašperk 7. a 8. května

Kašperk za Karla IV. 700 let od narození Karla IV. a 660 let od založení hradu Kašperk

Věděli jste, že letos, v roce 2016, slavíme 700. výročí narození největšího z českých panovníků, Karla IV? Ne? Tak to jste asi jediní! Přijďte tedy oslavit narozeniny římského císaře na hrad Kašperk, který společně s Karlem letos také slaví své výročí, 660 let od svého založení.

O víkendu 7. – 8. května budeme slavit tato dvě velká výročí ve velkém středověkém stylu. Oba dva víkendové dny bude mezi 10. a 17. hodinou probíhat středověká slavnost, kterou si připomeneme dobu panování Karla IV. K vidění budou krásné tanečnice, středověká hudba, žonglérská a akrobatická vystoupení, rýžování zlata nebo například hradní vojenská posádka v plné zbroji či výcvik bojových koní. Kromě toho se na hradním nádvoří budete moci setkat se, snad alespoň levou rukou Karla IV., tedy jeho heroldem, dalšími jeho pobočníky a přáteli. A pokud panovník nebude příliš zavalen svými majestátními povinnostmi, možná se na svůj hrad přijde podívat i samotný císař Karel.

Výjevy ze středověkého života na nádvoří, budou samozřejmě doprovázet i prohlídky hradu a to jak prostřednictvím obou hradních okruhů (Život na hradě a Stavba hradu), tak i Interaktivních prohlídek pro děti.

Pochopitelně nebude chybět spousta jídla a pití. Klobásy, smažené hermelíny, výborné kašperské placky a dokonce i zlatý hřeb celé nabídky, úžasné selátko na rožni, budete moci spláchnout například výborným strakonickým pivem, nebo širokou nabídkou nealkoholických nápojů.

Celý program naleznete na www.kasperk.cz.

Hrad Kašperk v letošním roce rovněž spolupracuje se svými partnery i mimo samotný hrad.Od půlky května t.r. do února 2017 bude hrad Kašperk zastoupen na velké výstavě v Národním technickém muzeu v Praze, která se jmenuje Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. Exponáty a speciální projekce o životě na středověkém hradě vyplní dětskou interaktivní část výstavy.
Navíc, společně s dalšími strážními hrady Karla IV., kterými jsou hrady Radyně u Starého Plzence, hrad Lauf u Norimberka a zřícenina hradu Karlsfried u německé Žitavy, bude hrad Kašperk prezentován na speciální panelové výstavě Strážní hrady Karla IV. v tomtéž muzeu. Partnerský hrad Radyně pořádá velkou historickou slavnost na počest svého zakladatele Karla IV. 28. května t.r., více info na http://www.staryplzenec.cz/obcan/kultura-a-pamatky/kulturni-akce/karel-iv-na-radyni-36_23cs.html