Show Jana Krause

Show Jana Krause

Show Jana Krause

Show Jana Krause: všestranně nadaný herec, fotogenická violoncellistka a specialistka na spánek

V dalším dílu Show Jana Krause se představil herec Vladimír Javorský, muzikantka Terezie Kovalová a neuroložka Soňa Nevšímalová.

 

Prvním hostem je moderátorův kolega, herec Vladimír Javorský, který se zároveň velmi intenzivně věnuje muzice a výrazovému pohybu, spolupracoval například se světově proslulým japonským tanečníkem Minem Tanakou. Proslavily ho především role podivínů. „Moje postavy jsou většinou lidé stojící stranou společnosti,“ říká jeden z nejobsazovanějších českých herců, který v současnosti například natáčí seriál vyprávějící osudy celé plejády prvorepublikových herců, v němž ztvárňuje Vlastu Buriana. „Je to těžký, protože na sebe člověk bere tu zodpovědnost, všichni Vlastu Buriana znají, ale málokdo ví, co se dělo potom, po těch jeho krásných filmech, u kterých se všichni smějeme,“ vypráví Vladimír a pokračuje: „Hrát ho v soukromí mi ale připadá ještě těžší, protože ho všichni známe z filmů, což se dá ještě s jistou mírou tolerance publika nakamuflovat, ale doma s ním až tak velká sranda nebyla. Soukromých snímků Buriana je strašně málo a člověk musí odhadovat, jak moc byl utažen sám v sobě.“


Herec Vladimír Javorský prošel za svou hereckou kariéru řadou divadel, měl angažmá například i v Národním divadle. „Tam nyní dohrávám už jen jedinou inscenaci, a ta se jmenuje Les. A předevčírem jsme měli derniéru mé oblíbené Zahradní slavnosti. Tam jsme si zařádili. A něco se tam zase bude dít,“ vyjmenovává herec, který hraje například také v Činoherním klubu v Praze, ale i v Brně, navíc vystupuje se svou kapelou. „Kapela se jmenuje Kapela Míry Kemela, zatím nemáme žádné jméno,“ vysvětluje umělec, který v tomto hudebním uskupení hraje i zpívá. A na co hraje? „Vždycky na to, co zbyde. Tam je totiž výborný kytarista, výborný harmonikář, Míra zpívá ty svoje krásný texty a taky hraje na harmoniku. A já jsem se tam tak nějak vetřel s tím svým saxofonem, na který mě bída naučila housti. A občas hraju na ukulele nebo tluču do bubnů, tu cinknu do něčeho, hraju na nafukovacích balonech,“ popisuje všestranně talentovaný Vladimír Javorský, který se domluví pěti jazyky a který se původně na uměleckou dráhu vůbec dát nechtěl: „Mě vždycky zajímaly kamínky. Původně jsem chtěl být zlatník. Asi mě lákaly ty drahokamy a polodrahokamy, lákaly mě ty blýskavé věci. Mamince jsem spravoval zlaté řetízky. Tehdy jsem na to měl ještě oči i šikovné prstíky. To mě drželo dost dlouho. A pak najednou řach ho a podal jsem přihlášku na JAMU.“

 

Dalším hostem je v nerozlučném doprovodu svého pejska Jack Russell teriéra Terezie Kovalová, excelentní muzikantka-violoncellistka, učitelka hudby a úspěšná modelka. „Díky svým hudebním aktivitám jsem začala fotit pro časopisy. Předtím jsem sice někdy v šestnácti k modelingu přičichla, ale tehdy to bylo především o tom, že jsem měla zhubnout, vyrůst, nechat si narůst vlasy, nebo naopak přibrat. A když mi bylo asi pětadvacet a objevila jsem se v nějakých časopisech, tak mi zavolali z modelingové agentury. Já jsem jim řekla, že je to super, ale že nebudu hubnout. Oni mi na to kývli, a od té doby spolupracujeme,“ objasňuje extravagantní hudebnice s dlouhými bílými vlasy a potetovanými zády své propojení se světem modelingu a ke hře na nástroj dodává: „Letos je to osmnáct let, co jsem začala hrát.“ Její hudební kvality jsou nesporné, budou však její pedagogické stačit na to, aby naučila hře na cello svého hostitele Jana Krause?

 

Třetím hostem dnešního večera je lékařka Soňa Nevšímalová, profesorka v oboru neurologie, a bývala přednostka Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze, která neodmítla pozvání, přestože ji aktuálně trápí lehká viróza, a tak se jí od moderátora Jana Krause dostane perfektního lékařského ošetření. On se zase bude moct svěřit se svými potížemi se spaním, neboť paní profesorka Nevšímalová je přední specialistkou na poruchy spánku. „Spíte rychle,“ dostane se Janu Krausovi odpovědi na stesky, že odpočívá v krátkých úsecích. „Lidé, kteří spí méně, tedy ty čtyři nebo pět hodin, mají jinou strukturu spánku než ti, kteří spí osm nebo devět hodin. To znamená, že spí rychleji a hlubším spánkem. Kdežto ti druzí spí kupříkladu k ránu více tím tzv. paradoxním spánkem a povrchnějším spánkem,“ vysvětluje paní profesorka a přiznává, že nejlepší je dělat sám před sebou, že žádný problém se spánkem není. „A neobtěžovat lékaře,“ dodává s úsměvem paní Nevšímalová. Jaký vliv má na spánek ranní světlo? To a mnohem více se dozvíte  v dalším díle Show Jana Krause na Primě!