Show Jana Krause: herečka ve tmě, učitel tance bez rukaviček a spisovatelka lechtivých románků

Show Jana Krause: herečka ve tmě, učitel tance bez rukaviček a spisovatelka lechtivých románků

Show Jana Krause: herečka ve tmě, učitel tance bez rukaviček a spisovatelka lechtivých románků

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Kristýna Frejová, tanečník Zdeněk Chlopčík a spisovatelka Viktorie Besó. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 26. dubna ve 21.35 na Primě.

Prvním hostem, který dnes přijde pobavit diváky do ShowJana Krause, je herečka, jejíž domovskou scénou je v současnosti pražské Švandovo divadlo, diváci však mohou její herecké výkony obdivovat také v oblíbených seriálech Modrý kód a Ohnivý kuře, Kristýna Frejová, dcera slavných hereckých rodičů – Věry Galatíkové a Ladislava Freje.Ta se hned zkraje pořadu pokusí objasnit svému hostiteli, co vede děti rodičů-herců k tomu, aby se samy staly herci, ačkoli si to jejich rodiče vůbec nepřejí. „Děti si to chtějí vyzkoušet. Chtějí zkusit, zda ten masochismus, co vidí doma, skutečně funguje,“ snaží se Kristýna najít na základě vlastní zkušenosti vysvětlení. „A ano, funguje to! Ale skýtá to také pocit určité svobody. Když se na jevišti zadaří, může si člověk víceméně dovolit říkat, co chce. A mně navíc okouzlilo divadlo již v době, kdy tady byl bolševik, takže to byl trochu únik.“V experimentech a zakoušení věcí na vlastní kůži však Kristýna pokračuje stále dál, a tak nám může také přiblížit své zážitky z týdenní terapie tmou: „Je to bezvadný! Myslela jsem si, že vím, jak vypadá tma, ale věděla jsem prd. Protože tohle je tma, která se ani po týdnu nerozkouká. A bylo to účinné, protože jsem přišla o spoustu zbytečných kamarádů, takových těch, kteří pak nezvládli ten můj vnitřní posun, což se projevovalo tím, že přestanete definitivně ztrácet čas s takovými těmi diplomatickými tanečky, kecy a různými zbytečnostmi. Člověku se tedy zjednoduší a zpříjemní život.“ Kristýna Frejová přinese Janu Krausovi dárek, kterým je časopis Žena a pivo, kterému dělá šéfredaktorku a který vydává se svými kamarádkami, například s Lucií Polišenskou, která se o něm kdysi v pořadu zmiňovala. „Myslím, že máte asi jeden ze sto dvaceti výtisků, takže byste si toho měl vážit,“ upřesňuje herečka s žurnalistickými ambicemi a ironicky dodává: „tohle číslo vyšlo před čtyřmi lety a další se chystá, nechceme to uspěchat, jde nám o kvalitu.“

Dalším hostem je tanečník a majitel taneční školy Zdeněk Chlopčík, který vysvětlí Janu Krausovi, vzpomínajícímu na svá mladá léta v tanečních, k jakým změnám za ta léta ve výuce tance došlo. „Šaty, to se nezměnilo, černé boty, také ne. Ovšem bílé rukavičky u nás mít nemusíte. Člověk si to bez nich více užije, a tanec je o pocitech a o dotycích.“ Ještě větší radost však moderátorovi udělá zjištění, že v tanečních kurzech pana Chlopčíka se nevyučují tance, při nichž dochází na parketu k posunu partnera, takže během tance skončíte u někoho úplně jiného, než s kým jste začal.Co je ale ještě lepší – do tanečních nedoprovázejí tanečnice matky. „Ony přijdou v polovině těch kurzů a pak až na závěr se podívat. Chtějí být překvapené, co se ty slečny a ti mladí muži naučí,“ vysvětluje fenomén své školy Zdeněk Chlopčík a dodává: „Když jsem chodil do tanečních já, tak tam také matky nechodily, protože v Ostravě matky pracovaly a večer byly tak sedřené, že si asi raději lehly na kanape.“Lze mladíka žádajícího dívku o tanec odmítnout? „Samozřejmě, řekne: promiň, už jsem zadaná. Na začátku musím ovšem slečny poučit, že to musí říct jemně, protože my muži jsme jemné a citlivé povahy.“ Největším nedostatkem současných mladých adeptů umění tance je podle mistrových slov nedostatek pozornosti. „Každý tanec má určitý specifický rytmus a na ten rytmus se musí člověk naučit alespoň pár základních kroků a potom do toho můžete vložit pocitů, kolik chcete. Nejprve se ale musí člověk naučit zvládnout své tělo.“ Nakolik bude pozorným a učenlivým žákem v tanečním rychlokurzu na jevišti Jan Kraus?

Jako poslední host usedne na červenou pohovku spisovatelka Viktorie Besó, jejíž první knížka s názvem Sbírka motýlů byla silně eroticky laděná, nyní se již autorka začíná posouvat jiným směrem.„Poslední knížka, která mi nyní vyšla, má také nějaké drobné erotické prvky, protože je to román především pro ženy,“ komentuje to spisovatelka, „a ono se to v té literatuře pro ženy rádo objevuje. Nicméně je to tentokráte spíše cestopisné dílo.“ Děj příběhu Evropana a Asiatky, plného vášně a dobrodružství, se odehrává v exotického prostředí filipínských ostrovů, kde autorka přímo byla a mnoho toho, co se v jejím románu objevuje, na vlastní oči odpozorovala nebo se vyptávala místních starousedlíků. „Možná by se ta kniha dala brát i jako návod, co si počít,“ doplňuje Viktorie Besó. Jak se líbí erotické pasáže jejích románů manželovi? A o čem bude její další kniha? To a mnohem více se dozvíte již dnes večer v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause na Primě.