Show Jana Krause: herečka od rány, módní fotograf a diplomovaná kosmická sestra

Show Jana Krause: herečka od rány, módní fotograf a diplomovaná kosmická sestra

Show Jana Krause: herečka od rány, módní fotograf a diplomovaná kosmická sestra

Show Jana Krause: herečka od rány, módní fotograf a diplomovaná kosmická sestra

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Lenka Krobotová, fotograf Goran Tačevski a popularizátor vědy Pavel Boháček.
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 15. června ve 21.35 na Primě.

 

Prvním hostem dnešního večera je herečka Lenka Krobotová, stálice souboru Dejvického divadla, která však v posledních letech nedobývá jen prkna, která znamenají svět, ale i film a televizní obrazovky, aktuálně například v seriálu Ohnivý kuře. „Sice všichni pořád říkají, že hraju takovou paní od rány, ale mně to tak ani nepřijde. Já se ji snažím trochu zjemnit, je to ovšem hospodská a ta nemůže být úplně jemná,“ popisuje svou postavu Manky Slepičkové herečka, „navíc je v ní kus mě a já také nejsem úplně jemná, což by asi potvrdil i můj manžel.“ Ten je muzikant a hudební produkce jeho kapely Please The Trees bývá označována jako psychedelický rock. „On si to dělá hodně po svým a já tomu říkám poslouchatelná alternativa,“ komentuje takovéto zařazení Lenka, „a asi se jim daří, protože nyní dostali za poslední album Cenu hudebních kritiků.“ Ostatně i Lenka je držitelkou významného ocenění, a sice Českého lva 2014 v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu, který režíroval její otec Miroslav Krobot, jenž je zároveň jejím hereckým kolegou v souboru. „V Dejvickém divadle jsem nejprve začínala tzv. na hostování ve hře Bratři Karamazovi, kterou později úspěšně zfilmoval režisér Petr Zelenka. A když jsme to zkoušeli v divadle, byla jsem strašně nervózní a říkala jsem si, že je to drzost, být tam vedle kolegů, jako je pan Trojan a tak, ale brala jsem to jako buď anebo. Hra měla úspěch, a tak se čekalo, co se mnou bude dál. Divadelní hru režíroval pan Lukáš Hlavica, který mě znal z DAMU, a táta byl tak trochu odtažitý, ale ostatní ho přesvědčili, aby mi dal šanci,“ vypráví o svém vstupu do Dejvického divadla herečka a dodává, že vlastně jen díky tomu, že jsou členy jednoho souboru, se vůbec vídají, protože otec je velmi vytížený: „Za těch 15 let ho vnímám víc jako kolegu než jako tátu. Navíc jsme se díky tomu víc poznali a sblížili. Nejhorší ovšem pro mě bylo, když jsme spolu začali poprvé zkoušet jako herci na jevišti v Příbězích obyčejného šílenství, které u nás jako svoje první divadlo dělal Petr Zelenka, a on mě obsadil do role potencionální milenky postavy, kterou hrál můj otec. A to jsem myslela, že umřu, protože balit vlastního otce bylo fakt blbý.“ Jestli by se jí naopak něco hodně líbilo, pak by to byla role komisařky v nějakém kriminálním seriálu severského typu.

 

 

Jako druhý host přichází do talk show jeden z nejlepších a nejúspěšnějších komerčních fotografů současnosti – Goran Tačevski, který je původem z Makedonie a s řeckými kořeny. „Fotím už strašně dlouho. S prvním focením jsem začal vlastně už na základní škole,“ vzpomíná fotograf, který studoval v Praze na FAMU, ale školu nedokončil: „Nějak jsme se tehdy nepohodli. Já jsem fotil Havla, což tehdy nebylo žádoucí.“ Moderátor Jan Kraus, který se považuje za velkého odpůrce fotografování sebe sama, uznale podotýká, že focení s Goranem bavilo dokonce i jeho, neboť umělec dokáže vytvořit dobrou a inspirativní atmosféru. „Nevím, já jsem z druhé strany objektivu, takže pro mě je to vždycky hezký,“ směje se fotograf a pokračuje: „Já miluju osobnosti, ale také není s každým tak příjemné focení.“ Jaký je tedy rozdíl mezi prací s profesionální modelkou a například právě Janem Krausem? „Záleží hodně na zadání. Ale například mladé lidi nemusí člověk tak intenzivně nasvěcovat. Tam není co zkazit,“ odpovídá s dojemnou upřímností Goran, čímž uvádí diváky v bouřlivý smích, ale vzápětí pokračuje vážněji: „Největší rozdíl vnímám mezi mladými holkami, které jsou v podstatě permanentně tlačeny modelingovými agenturami, aby z nich byly hvězdy, a těmi, které to skutečně umí, jako například Tereza Maxová. Když přijde začínající holka, tak se hned rozbrečí. To nemám rád. Jenže ony si myslí, že se celý svět točí kolem nich, a když je to potom trochu jinak, tak jsou úplně ztracené.“ Protože on sám je ale velice náročný a ctižádostivý, už se mu také stalo, že ho nějaká modelka poslala k čertu. „Pro mě je ohromně důležitý výraz, na ten se soustředím nejvíc, a když tam není, tak chci pokračovat stále znova a znova… a ta holka má pocit, že dělá pořád tu stejnou věc, ale pro mě to jsou obrovské rozdíly, jestli je oko otevřené víc nebo míň.“ Například pro to, aby vybral jednu dobrou portrétní fotku, může nafotit až tisíc fotek, a proto je naprosto nadšený z digitální technologie.

 

 

Třetím a posledním hostem Jana Krause bude Pavel Boháček, který pracuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a který se věnuje popularizaci kosmické medicíny. „Jsem diplomovaná všeobecná zdravotní sestra plus jsem vojenský taktický medik, také jsem prošel výcvikem potápěčské medicíny, a protože spolupracuju na projektech, které se týkají kosmonautiky, tak jsem vlastně i kosmická sestra,“ říká o sobě pan Boháček a pokračuje: „Zabývám se sice kosmonautikou, ale zabývám se hlavně tím, co kosmonautika dává lidem na zemi. Často slýchám výtky, že létání do kosmu stojí miliardy dolarů, co mi z toho máme, že jsou to vyhozené peníze… To ale není pravda. Výsledky výzkumů se využívají například i pro léčbu dlouhodobě nemocných. Když totiž dlouho ležíte, tak jste v podobném stavu jako ten astronaut v mikrogravitaci.“ Pacienty je třeba přesvědčit, aby cvičili, protože dlouhodobé ležení má velmi negativní následky, které třeba zhoršuje hojení. Zajímá vás, co jsou to polštářové studie, jak probíhá výběr pillownautů neboli osob, na nichž se dělají pokusy, či to, jak se dělá na kosmické stanici resuscitace, nebo dokonce praktikuje sex? To a mnohem více se dozvíte v dalším díle oblíbeného pořadu Show Jana Krause na Primě.