Show Jana Krause: herečka milující čaj, patologova doporučení a trenér akrobatických holubů

Show Jana Krause: herečka milující čaj, patologova doporučení a trenér akrobatických holubů

Show Jana Krause: herečka milující čaj, patologova doporučení a trenér akrobatických holubů

Show Jana Krause: herečka milující čaj, patologova doporučení a trenér akrobatických holubů

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Ivana Uhlířová, lékař Zdeněk Pavlovský a chovatel holubů Josef Voráček.
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 13. dubna ve 21.35 na Primě.

 

Prvním hostem dnešního večera, který zakusí pohodlí červené pohovky a pohostinnost Jana Krause, je herečka Ivana Uhlířová, jedna z největších hvězd pražské alternativní divadelní scény, například Studia hrdinů či Meetfactory, a nositelka dvou Cen Alfreda Radoka, jejíž unikátnost spočívá mimo jiné i v tom, že poslední dobou hraje velmi často v němčině. „Hrála jsem v Divadle Komedie, což bylo tak dobré divadlo, že ho město přestalo podporovat, a režisér Dušan Pařízek, kterého to za takových podmínek přestalo bavit, tak odešel do Německa. A už tam to začalo, protože to bylo divadlo orientované na německou dramatiku, takže se hodně jezdilo na zájezdy. A pak přišla nabídka z curyšského Schaulspielhausu,“ vypráví Ivana, která měla tehdy pouze základní znalosti němčiny, ovšem hned pro své první představení ve Švýcarsku se musela naučit třístránkový monolog v němčině. Než se však stala herečkou na plný úvazek, zakusila Ivana Uhlířová celou řadu profesí. „Začalo to v mém angažmá v Městském divadle v Karlových Varech, kdy jsem si uvědomila, že musí být ještě někde něco jinak než takové to pohodlné, bezpečné divadlo. A došlo mi, že tam nechci být. Když mi po roce a půl vypršela smlouva, tak jsem se najednou ocitla v papírnictví jako prodavačka,“ vzpomíná herečka. Kariéra prodeje pastelek ale také příliš lákavá nebyla, a tak následovalo množství dalších krátkodobých zaměstnání, jako například noční uklízečka v supermarketu, pokojská, také smažila hranolky v rychlém občerstvení, uklízela parky, obsluhovala v kavárně… Nyní již jako velmi respektovaná herečka odmítá vstoupit do nekonečných seriálů. „Chápu, že všichni mají rozestavěnou chalupu, že mají spoustu dětí… Ale já se do toho nehodím. Oni by tam nevydrželi se mnou a já bych tam nevydržela s nimi. Prostě mě to nebaví,“ uzavírá debatu Ivana. Když už má nějaký volný čas, tráví ho ráda s knížkou a u rituálu přípravy čaje, kterému propadla.

 

 

Druhým hostem, který přijal pozvání do naší talkshow, je lékař Zdeněk Pavlovský, primář brněnského Ústavu patologie. „Hlavní náplní patologie je morfologická diagnostika tkání a buněk u živých pacientů,“ stručně představuje pan doktor Pavlovský svůj obor, který má většina lidí spojen pouze s nebožtíky a pitvou, „čili pokud jste někdy u lékaře slyšeli – pošleme to na biopsii nebo cytologii, tak o vás zprostředkovaně pečoval patolog.“ Rozhodující slovo od patologa pak je pro pacienty většinou osudové. Proč se na výsledky tak dlouho čeká? „Protože je buď rychlá, nebo dobrá diagnóza,“ lakonicky reaguje lékař a následně se snaží Janu Krausovi vysvětlit, že i jako patolog může vést člověk normální, radostný život: „My patologové, a asi to platí o všech, jsme ve styku s lidským utrpením a se smrtí každý den, a proto si umíme života a radosti ze života vážit, takže do našich soukromých životů se to nepromítá.“ Přestože tedy pitva není nutně patologovým denním chlebem, samozřejmě přijde řeč i na ni. „Zásady provádění pitev jsou striktně dány, učí se je již studenti, a na etiku provádění pitev opravdu dbáme,“ říká pan Pavlovský a odmítá nápad Jana Krause pouštět si při práci rádio, což sice není přímo zakázané, ale narušilo by to určitou pietnost úkonu. A jaké jsou patologovy rady pro zdraví? „Neměli bychom až tak dát na současná moderní výživová doporučení, protože se to za posledních 30 let naprosto radikálně změnilo. Doporučuju řídit se zdravým rozumem. To je to nejlepší, co můžeme v životě udělat. Dále – chovat se k tělu šetrně, příliš neriskovat, nejezdit na kole v silniční dopravě… a pak taková ta klasická doporučení jako nekouřit, a když už alkohol, tak jedině z rukou lékaře.“ A když už padlo téma alkohol, vysvětlí nám pan doktor Pavlovský, jak vznikla pověra o úzké provázanosti alkoholu a patologie: „To má historický základ. Naše společnost se totiž s větším množstvím zemřelých setkávala za první světové války, celé populační ročníky mužů byly na frontě, pak za druhé světové války, kdy zase fronta přešla přes nás. Padlých tedy bylo hodně a zemřelí museli být pohřbeni. To se nedělo hned, a tak byli v určitém stupni rozkladu. K tomu byli povoláni buď vojáci, nebo i civilisté. A taková věc není úplně příjemná, čili nejjednodušším způsobem, jak otupit emoční a smyslové vnímání, je alkohol. Civilistům se tedy podával alkohol a z toho vzniknul tento předsudek, že práce s mrtvými rovná se alkohol či fasování alkoholu. Žádnou úlevu vyplývající z ustanovení zákoníku práce o požívání návykových látek na pracovišti rozhodně nemáme.“

 

 

Dnešní trojici hostů uzavře chovatel holubů Josef Voráček, který se více než 40 let velice úspěšně věnuje výcviku holubů pro leteckou akrobacii, v níž drží titul mistra republiky, a zároveň je jediným Čechem, který v této disciplíně reprezentuje naši republiku v zahraničí. „Spojili jsme se s pár nadšenci ze Slovenska a založili jsme Klub akrobatických holubů, abychom mohli soutěžit po Evropě,“ vypráví pan Voráček a snaží se vysvětlit podstatu tohoto sportu; divákům předvede dokonce několik nádherných exemplářů ze své sbírky – bílé arabské bubláky a zlaté polské orlíky. „Tihle bílí holoubci jsou povahově velmi krotcí, proto se hodí na výcvik tzv. dropperů, tedy holubů, kteří svolávají při soutěži holuby, kteří jsou ve vzduchu v pěti šesti stech metrech,“ vysvětluje holubář a nechá Jana Krause, aby si vyzkoušel mávání umělými holubími křídly, které se používá při tréninku. Bude mít Jan Kraus u holubů dostatečnou autoritu? To a mnohem více se dozvíte dnes večer v dalším dílu Show Jana Krause na Primě!