Show Jana Krause: excentrický houslista, herec z reklamy a boxující žena

Show Jana Krause: excentrický houslista, herec z reklamy a boxující žena

Show Jana Krause: excentrický houslista, herec z reklamy a boxující žena

Show Jana Krause: excentrický houslista, herec z reklamy a boxující žena

V dalším dílu Show Jana Krause se představí houslista Pavel Šporcl, herec Tomáš Jeřábek a boxerka Fabiana Bytyqi.
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 23. března ve 21.35 na Primě.

 

K prvnímu interview dnešního večera přichází i se svým nástrojem světově známý houslista Pavel Šporcl, který nedávno vystoupil v Mekce všech hudebníků – ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. „Kontakt nám zprostředkovala jedna agentura a celý ten proces trval zhruba dva roky. Tedy to, než jsme našli termín, skladbu a tak dále,“ říká houslista a pokračuje v líčení svých zážitků ze zákulisí legendární koncertní síně: „Když tam člověk vstupuje, tak vás přivítají slovy: Ahoj, Pavle, jsme rádi, že tady jsi! Tady máš šatnu, na té šatně máš napsáno, kdo jsi… Je to krásný pocit, protože tam hráli ti nejlepší z nejlepších. A nejenom klasičtí muzikanti, ale i třeba Liza Minnelli nebo Beatles, ale samozřejmě z devadesáti procent to jsou ti hudebníci klasické hudby. Já jsem se na to psychicky připravoval zhruba půl roku, protože jsem si říkal, že nevím, co to se mnou udělá, přeci jen Carnegie Hall je jen jedna. Navíc nevím, jestli se tam ještě někdy dostanu, a byla by škoda si to pokazit.“ A jaké vybavení si s sebou vezl, co se houslí týče?


Bral jsem si tyhlety,“ ukazuje umělec divákům své modré, lehce ošuntělé housle, které od samého počátku drží v ruce, „ty mám už jedenáct let od našeho nejlepšího houslaře Jana Špidlera. Jsou takové asi jediné na světě pro klasického muzikanta – jsou modré. Já jsem si o ně požádal.Pavel Šporcl je známý svou extravagancí, resp. inovativním přístupem v oblasti klasické hudby. Typický je například jeho šátek uvázaný na piráta, kterého se ovšem v Carnegie Hall podle svých slov vzdal: „Říkal jsem si, že do Carnegie bych si ho nemusel brát.“ To mu ale na výkonu rozhodně neubralo, neboť americké publikum bylo jeho vystoupením nadšené. „Ovace byly krásné, přidával jsem paganinské Caprico a napsali úžasnou kritiku, takže vše dopadlo tak, jak jsem si vysnil,“ vypráví Pavel Šporcl, který je po Josefu Sukovi a Václavu Hudečkovi teprve třetím českým houslistou, který v tomto svatostánku umění na Sedmé avenue koncertoval. „Já jsem tam hrál krásný koncert Felixe Mendelssohna Bartholdyho, což byl romantický německý skladatel, a koncert trvá vesměs kolem půl hodiny,“ upřesňuje muzikant a s úsměvem dodává, že se musí vždy tvářit tak, že si celou skladbu perfektně pamatuje, i když „okno“ může samozřejmě mít i on. Kousíček z tohoto koncertu si budou mít možnost poslechnout také diváci dnešní talkshow, a to jak v podání Pavla Šporcla, tak Jana Krause.

 

Druhým hostem v pořadí je herec Tomáš Jeřábek, známý divákům ze seriálů, filmů, reklam, ale i například z divadelního projektu Vosto5. Skutečné popularity však dosáhl především právě díky reklamě. „Reakce od lidí jsou vesměs pozitivní. Například jedna moje postava v reklamě je negativní a měla by odstrašovat, ale všichni mi říkají, že jsem strašně sympatickej,“ říká na úvod ke svému působení v reklamě herec a v reakci na moderátorovu otázku, jak je coby představitel reklamy na banku zběhlý ve finančních otázkách, vypočítává: „Umím otevřít internetové bankovnictví, umím poslat něco tam, kam mám, a tím asi končím. A ještě se umím podívat, jestli něco přišlo. To dělám asi nejčastěji.“ Zato reakce jeho partnerky, se kterou se nedávno, po jedenácti letech vztahu, oženil, a která je rovněž herečkou, také ale autorkou a choreografkou, zpočátku příliš vstřícná nebyla. „Ze začátku říkala, že se jí nelíbí, že se zabývám takovými věcmi, pak přešla do fáze, že říkala, dobře, je to tvoje věc, dělej si, co chceš. A pak jsme jednou otevřeli to internetové bankovnictví a ona to viděla a řekla: jo, pokračuj v tom dál…


Přestože se oba se svou ženou věnují i alternativním divadelním projektům, jsou podle hercových slov celkem normální rodinou, když přijdou večer z divadla po představení domů, natáhnou si bačkory, dají si večeři, nakrmí kočky a dívají se třeba na televizi. „Máme kočku, která se jmenuje Vokurka, a pak máme kocoura, který se jmenuje Petit, ale toho jsme poslední dobou přejmenovali na Komouše, protože se chová úplně stejně jako oni,“ poodhaluje Tomáš Jeřábek své soukromí a k pobavení diváků dodává: „Už jsme ho vykastrovali, protože Komouš s testosteronem je ještě horší!

 

Trojici dnešních hostů uzavírá mistryně světa v boxu v mini muší váhové kategorii Fabiana Bytyqi, která je jednou z pouhých dvou českých profesionálních boxerek a která přinesla ukázat svému hostiteli pás juniorské mistryně světa. „Ženský jsou agresivnější, chlapi jsou techničtější. My ženské zapneme a jedeme,“ vysvětluje hlavní rozdíl mezi mužským a ženským přístupem k boxu šampionka Janu Krausovi, který se očividně nedokáže příliš smířit s myšlenkou toho, že si ženy navlékají boxerské rukavice, ačkoli s nimi dokáží i pohladit, jak mu Fabiana dokáže.Nyní mě asi rok trénuje pan Konečný, což byl pro mne opravdový zlom, neboť mi naprosto změnil boxerský styl i fyzičku. On je známý tím, že se s ním hodně běhá. Já jsem byla hodně rozlítaná, neměla jsem žádný kryt a on mě naučil pořádný dvoják, zabalit se, jít dopředu, teď ještě trochu pracujeme na ústupu“ říká sportovkyně, která se předtím věnovala kickboxu a thajskému boxu, a na moderátorův popud se zamýšlí nad svou konkurencí: „V Evropě mi šlape na paty jedna Italka, ale ve světě je konkurence horší, hlavně Mexičanky – ty jsou malé a rychlé.“ To, jak půjde box Janu Krausovi a zda v něm pohled na Fabianu vzbuzuje strach, se dozvíte již dnes večer v dalším dílu Show Jana Krause na Primě.