Show Jana Krause – 6. ledna

Show Jana Krause – 6. ledna

Show Jana Krause – 6. ledna

V repríze dílu Show Jana Krause se představí zpěvák Richard Krajčo, spisovatel Pavel Kosatík a vietnamské blogerky Trinh Thuy Duong, Nguyen Mai Huong a Mai Vuová. Na premiérové díly se můžete těšit od příštího týdne.

Show Jana Krause uvidíte vždy ve středu ve 21.35 na Primě.

Jan Kraus, jak ho znáte, v úspěšné show! Aktuální hosté, témata bez cenzury a ta nejlepší late night show každou středu večer na Primě.

Frontman skupiny Kryštof, zpěvák Richard Krajčo, přichází (s batohem na zádech) do dnešní talkshow jako první host a hned na začátek si s moderátorem vymění několik lichotek týkajících se vzhledu, především tedy toho, že oba shodili přebytečná kila. A jak toho Richard docílil? „Strava. A sice kozí produkty,“ shodují se oba pánové. „Dále jsem vynechal veškeré pečivo kromě žitného.“ Zpěváka vedly ke změně stravovacích návyků zdravotní důvody, respektive na správnou cestu ho navedla přítelkyně.„Původně jsem si dal měsíční očistu. Řekl jsem si, že to vyzkouším, abych se dal trochu dohromady, a vlastně jsem se už nikdy nevrátil k tomu původnímu.“ Kromě toho, že je díky novému životnímu stylu fyzicky ve formě, chystá se v říjnu se svou skupinou na turné. V této souvislosti má pro Jana Krause také připravený dárek, který začíná vyndávat z batohu, se kterým již na začátku pořadu dorazil na pódium. Moderátor se nad tím trochu podivuje, zpěvák se ale obhajuje: „Nechtěl jsem to nosit v ruce. A ruksak nosím proto, že se mi podařilo sehnat takový pěkný retro kousek.“ Načež vyndává obálku s lístky. „Když jsem tady byl minule, před třemi lety, tak jsem vám donesl lístky a vy jste se na to vyprdl a nepřišel jste. Takže vám dávám ještě jednu možnost,“ předává vstupenky s úsměvem Richard. Na to konto si moderátor neodpustí šťouravou narážku na osobní zpěvákův život a ptá se, komu je poslední cédéčko věnované. „Já ty texty píšu pro všechny,“ říká očividně v rozpacích Richard Krajčo. „Poslední tři roky jsem měl velmi euforické – jak s kapelou, tak doma. A to se v tom odráží. Je tam píseň, kterou jsem věnoval svým dětem, je tam píseň, kterou jsem věnoval své přítelkyni. Je to takové šťastné období.“

Jen co dozní písnička „Ty a já“ z nového alba skupiny Kryštof, již přichází další host dnešního vysílání, kterým je spisovatel Pavel Kosatík, mimo jiné autor seriálu České století a více než dvacítky historicky zaměřených knih. Přestože jeho knihy přinášejí nový pohled na historické osobnosti či události, jsou vysoce ceněny čtenářsky i odborně, pan Kosatík paradoxně není historik. „Nejsem historik a ani nikdy nebudu,“ potvrzuje se šibalským úsměvem. Za svou práci obdržel například také Cenu Ferdinanda Peroutky. Vystupuje často kriticky vůči české společnosti, ale kritizuje také veřejný prostor z prostoupenosti proruskými tendencemi. „Je těžké to dokázat a nerad bych začal šířit nějaké konspirační teorie. Ono už jich je až tak dost. Ale ono to tak skutečně je. Když čte člověk ty různé servery a dáte si to dohromady, k čemu to směřuje, tak to je vždy ta otevřená náruč k Rusku.Tam není celkem o čem spekulovat. Já nevím, čím je to prolezlé, kdo to platí, ale sleduje to tento směr. Tato společnost se posunuje do východní náruče.“ To je tak aktuální a závažné téma, že se do něj oba pánové na nějakou dobu zcela ponoří, než se dostanou k námětu nové knihy pana Kosatíka, která je věnována osobnosti české operní pěvkyně Jarmily Novotné. „Strašně slavná, po celém světě, šestnáct let hvězda Metropolitní opery. Ale důvod té knížky není ve slávě nebo v tom, že někdo bezvadně zpívá, takových lidí je nejspíš víc. Mně se na ní strašně líbilo, že ona s takovou určitou, skoro bych řekl nečeskou, vnitřní samozřejmostí si ve světě otevírala dveře. A nebyla za tím ambice, nebo alespoň ne taková ta protivná. Jediný, koho mi připomněla, byl Miloš Forman. Žena, která má pocit, že má právo kamkoli vstoupit. To mi přijde strašně důležitý, pěkný a potřebný!“ Ovšem nebyl by to Jan Kraus, kdyby ve svých otázkách nezabrousil i do osobnější roviny…

Na závěr pořadu přichází hned trojice půvabných vietnamských blogerek žijících v Česku Trinh Thuy Duong, Nguyen Mai Huong a Mai Vuová.Ve svém blogu se původně věnovaly pouze vietnamské kuchyni, ale postupně rozšířily svůj záběr o vietnamskou kulturu, navíc občas organizují tzv. Sapa tripy. „Chodíme s účastníky do tržnice Sapa, kde jim představujeme vietnamská jídla, která nejsou v centru Prahy dostupná. A u toho si povídáme o vietnamské kultuře, o stolování a třeba o roli žen a mužů.“ Na moderátorův povel se na pódiu objevuje stůl a simulace hostiny, na níž jsou pozvaní všichni zúčastnění hosté, přičemž dámy se chopí výkladu k jednotlivým krokům přípravy chodů. „Dneska se můžete cítit poctěný, že jste nejstarší u stolu. U vietnamského stolu jídlo nezačne, dokud neusedne nejstarší člen rodiny a nedá znamení k tomu, že se může začít,“ vysvětluje Janu Krausovi Mai. A jaké jsou další výhody nejstaršího stolovníka či co by čekalo moderátora, kdyby se chtěl s jednou z dívek oženit? Sledujte dnes večer v dalším díle oblíbené talkshow.