Sedmý ročník ceny Magnesia ovládl studentský film Kyjev Moskva

Sedmý ročník ceny Magnesia ovládl studentský film Kyjev Moskva

Sedmý ročník ceny Magnesia ovládl studentský film Kyjev Moskva

Slavnostní večer Českého lva se stal již posedmé dějištěm předávání Ceny Magnesia za nejlepší studentský film. V konkurenci více než stovky přihlášených snímků a z finálové pětice oznámené v lednu 2017 byl odbornou porotou vybrán jako nejlepší krátkometrážní film snímek KYJEV MOSKVA studentky FAMU Anny Ljubynetské.

Témata filmů z finálové pětky byla velmi různorodá a neotřelá – od prostředí věznice, přes kulturu fotbalových rowdies až po politický konflikt Krymské války. Porotu nakonec nejvíce oslovil právě 24minutový snímek KYJEV MOSKVA věnující se lidským vztahům v době ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym, které nikdy nejsou černobílé. „Práce na scénáři i samotném filmu byla odrazem smíšených pocitů z války mezi Ukrajinou a sousední zemí,“ vysvětluje Anna.
 
A co se jí honilo v hlavě, když poprvé uslyšela z pódia své jméno? „Vůbec jsem si neuvědomila, že řekli mé jméno, až se můj produkční ke mně otočil a řekl – to jsi ty!“ přibližuje první momenty po výhře režisérka. „Jsem nesmírně nadšená a vděčná ČFTA za tuto cenu,“ dodává.

Popis filmu KYJEV MOSKVA
Renata žije v Kyjevě se svojí matkou, zatímco její mladší bratr Kiril bojuje ve válce na východní Ukrajině. Jednoho dne dostane v práci za úkol postarat se o mladého člověka, který přijel z nepřátelské země – Ruska…

Producent:      FAMU International - Emma Piper-Burket

V letošní porotě seděly mezi akademiky ČFTA opět významné osobnosti českého filmu a zástupce hlavního sponzora Karlovarských minerálních vod. Cena Magnesia má mezi mladými tvůrci významnou pozici a prestiž, což potvrzuje i Anna – „Cena Magnesia, i samotná nominace na ni přináší filmům odbornou a diváckou pozornost, kterou by si jinak nezískaly.“

Ocenění přitahuje pozornost nejen ke snímku a jeho tématu, ale také k jeho tvůrci, jemuž může zjednodušit cestu k realizaci dalších filmů. Nezanedbatelná je i finanční odměna 100000 Kč a zajištěná propagace na evropské úrovni pro prvních 20 snímků. Anna Lyubynetska využije peníze z výhry na realizaci svého dalšího projektu. „V Česku bude mít film KYJEV MOSKVA premiéru 22.3. v rámci festivalu krátkých filmů Ishorts,“ zve Anna ke shlédnutí svého vítězného díla.

A její další plány? „Plánuji točit v Česku, které se po mnoha strávených letech stalo mým domovem. Zároveň se budu snažit pracovat i na Ukrajině, pokud mě do ní filmová témata přivedou zpět,“ ukončuje Anna Lyubynetska.

„Jako filmový fanoušek jsem rád, že KMV podporují mladou českou kinematografii a neustále rostoucí počet přihlášek nás utvrzuje v tom, že cena Magnesia má v této cestě velký smysl,“uvádí Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod a dodává: „Česko má velký potenciál schopných mladých tvůrců, které rádi představíme domácímu publiku i světovým profesionálům.“