Šaty dělají člověka aneb Dokážete udělat dobrý první dojem?

Šaty dělají člověka aneb Dokážete udělat dobrý první dojem?

Šaty dělají člověka aneb Dokážete udělat dobrý první dojem?

Šaty dělají člověka. Jak udělat skvělý první dojem?

Zaujmout na první pohled - cíl, který si pokládá většina lidí, když míří na první schůzku, když plánuje oslnit na pohovoru nebo když se má setkat se svou potenciální láskou na celý život. Aby se však úkol naplnil, je klíčové se správně obléknout. Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. Oblečení hraje prim, bohužel v tomto ohledu se dopouštíme velkého množství chyb. Co si vzít na sebe, abychom opravdu zapůsobili?

To, jak vypadáte, se podílí na dobrém prvním dojmu

Je mylné se domnívat, že stačí mít dobrý charakter, abyste zaujali na první pohled. Charakter často nemůžete ani trochu odhalit, pokud na sobě máte oblečení, co dávno vyšlo z módy, které je navíc otrhané, špinavé a vám, ke vší té smůle, i malé. Abyste zapůsobili, to, jak se oblékáte hraje velký dojem. Ostatně to prokazují i průzkumy sdělující, že právě oblečení určí, jakým způsobem budete vnímáni. Vjem zraku je rozhodujícím faktorem, což je pochopitelné. Co mohou lidé poprvé udělat je sjet si vás očima. Zkontrolovat oblečení, gesta a výraz tváře. Teprve poté přichází na řadu další smysly, kterými jsou čich, hmat a samozřejmě sluch. Jinými slovy to, co řeknete, je při určování prvního dojmu až druhořadé.

Oblečte se vkusně a sofistikovaně

Pokud zrovna nemíříte s partou přátel do klubu nebo na sportovní utkání oblíbeného týmu, doporučujeme sáhnout vždycky po nějaké vkusné, sofistikované alternativě. Pánské kalhoty, jednoduché tričko, sako, případně košile. To je kombinace, se kterou nikdy nešlápnete vedle. Jestliže máte namířeno na nějakou konkrétní společenskou událost, vyplatí se vědět, jaký na ní bude panovat dress code. Zatímco někam se můžete obléknout podle svého gusta, jinde je zapotřebí držet se zásad business stylu či casual stylu.

Přizpůsobte se také protějšku

Pokud na nějakou akci vyrážíte i se svou drahou polovičkou, dejte ostatním vědět hned na první pohled, že k sobě patříte. Ještě nevyšlo z módy to, že byste se neměli přizpůsobovat svému protějšku. Samozřejmě to neznamená, abyste se oblékli jako dvojčata, na druhou stranu sladit se alespoň doplňky není na škodu.
Zároveň platí, že pokud chcete udělat opravdu skvělý první dojem, buďte něčím originální. Tím se zapíšete o povědomí lidí. Snažit se zaškatulkovat je spíše krok vedle. Nechat proniknout osobitost – to je, panečku, to pravé ořechové.

Dodržujte etiketu

Zejména pokud vaše kroky míří na opravdu velkou společenskou událost, seznamte se s pravidly etikety. Odborníci se shodují v jednom, a sice že se v tomto ohledu pořád velice chybuje. Dámy sahají po příliš vyzývavých kouscích, pánové zase nedokážou rozeznat, kam se ležérnost v podobě roztrhaných džínů už nenosí. Je ale pravdou, že pravidla etikety jsou v posledních letech daleko střídmější, než jaké kdy byly. Zásady se mění a lidem se v mnoha případech rozvazují ruce. Bohužel, jak už jsou dřívější pravidla tak zajetá, mnozí si neuvědomují, že mohou učinit trochu jiné kroky, než jaké učinily před lety.

Vezměme si třeba ženy. Dnes už není povinností sladit boty s kabelkou. Nemusí být stejného zbarvení, už vůbec nemusí být podobného stylu či rázu. Tělo silonky také nejsou zapotřebí a černé nemusí být jednotné a mohou být nositeli decentních vzorů.

V čem se naopak stále chybuje a co se lidé bohužel ani po letech nemohou naučit, je vybírat si správné spodní prádlo. Černá podprsenka pod bílou halenku se opravdu nenosí, stejně tak bílá podprsenka pod průsvitnou halenku nepatří. Tělových alternativ je na trhu víc než dost, proč se tedy v tomto směru neustále chybuje?

Abychom však zmínili i tradiční faux pass mužů. Zástupci tvrdšího pohlaví nejvíce chybují při výběru bot a nevkusných módních doplňků, shodují se odborníci.