Šarlatán po rekordním entrée stále láká diváky do kin

Šarlatán po rekordním entrée stále láká diváky do kin

Šarlatán po rekordním entrée stále láká diváky do kin

Nejnovější snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli vstoupil do tuzemských kin 20. srpna a během prvního víkendu, který bývá signálním indikátorem diváckého zájmu, zaznamenal rekordní návštěvnost 62 955 lidí. A dařilo se mu i ve dnech následujících, kdy ve víkendové statistice Unie filmových distributorů obsadil druhou příčku. Životopisné drama inspirované skutečnými osudy kontroverzního léčitele Jana Mikoláška si dosud nenechalo ujít 180 512 diváků, což je v době, kdy mnozí z obav z šíření nemoci covid-19 dávají přednost jiné zábavě, mimořádný úspěch! Tvůrci Šarlatána věří, že návštěvnost dále poroste a příznivci českého filmu tak podpoří kulturní segment, který současná koronavirová krize zasáhla drtivou silou.

„Jsem skutečně štasná, že diváci projevili tak velký zájem o náš film,“ zareagovala paní režisérka Agnieszka Holland a dodala: „Dělali jsme jej s láskou, a proto nás těší, že i lidé v kinech ho mají rádi. Jde sice o universální téma, ale teď, v době pandemie, nejistoty, zmatku a podstatných existenciálních otázek, které si všichni často klademe, vyznívá mimořádně aktuálně a silně.“

„Musíme přiznat, že nás návštěvnost a zájem diváků o film po celé republice velmi příjemně překvapil. Moc nás těší, že si diváci Šarlatána oblíbili a jsme šťastní z toho, jak pozitivně jej přijali a stále na něj chodí do kin. Dostáváme spousty krásných a milých reakcí a hlavně nových informací od lidí, kteří se s panem Mikoláškem znali a léčil je anebo někoho z jejich rodiny. Je opravdu dechberoucí, jak jeden člověk dokázal ovlivnit v dobrém slova smyslu životy tolika lidí po celém Československu,“ konstatovala Šárka Cimbalová, producentka filmu Šarlatán.

Film Šarlatán vyrobila společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové. Českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique. O nejnovější počin režisérky Agnieszky Holland, který měl zdařilou světovou premiéru 27. února na Berlinale, je zájem nejen doma, ale i v zahraničí. V současné době už byl Šarlatán prodán do Francie, Španělska, Itálie, Austrálie, Izraele, Turecka, Německa, Rakouska, Bulharska, Maďarska, Islandu, Latinské Ameriky a dalších zemí.

Evropská filmová akademie zařadila Šarlatána do úzké nominace na letošní Evropské filmové ceny. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni v prosinci.

Synopse

Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostikovat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.

Obsazení:

Jan Mikolášek: Ivan Trojan/Josef Trojan

František, asistent: Juraj Loj

Johanka, sestra: Daniela Voráčková/Melika Yildizová

Bylinkářka Mühlbacherová: Jaroslava Pokorná

Otec mladého Mikoláška: Martin Myšička

Alois, bratr mladého Mikoláška: František Trojan

Zlatohlávek, obhájce: Jiří Černý

Vyšetřovatel: Miroslav Hanuš

Tajný: Tomáš Jeřábek

Soudce: Václav Kopta

Úředník: Jan Budař

Generál: Martin Sitta

Domovník: Jan Vlasák

Režie: Agnieszka Holland

Scénář: Marek Epstein

Námět: Martin Šulc, Jaroslav Sedláček

Kamera: Martin Štrba

Architekt: Milan Býček

Kostýmy: Katarína Štrbová-Bieliková

Masky: René Stejskal, Gabriela Poláková

Střih: Pavel Hrdlička

Hudba: Antoni Komasa-Lazarkiewicz

Zvuk: Radim Hladík jr.

VFX: Michal Křeček

Producenti: Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson Koproducenti: Mike Downey, Sam Taylor - Film and Music Entertainment, Irsko

Klaudia Śmieja-Rostworowska - Madants, Polsko

Lívia Filusová - Furia Film, Slovensko

Česká televize, Barrandov studio, RTVS, CertiCon, Magic Lab