Šampionem ve filetování čerstvého lososa se stal již počtvrté Martin Kempf

Šampionem ve filetování čerstvého lososa se stal již počtvrté Martin Kempf

Šampionem ve filetování čerstvého lososa se stal již počtvrté Martin Kempf

Šampionem ve filetování čerstvého lososa se stal již počtvrté Martin Kempf

Vítězem 7. ročníku MAKRO Mistrovství ČR ve filetování čerstvého lososa se stal počtvrté v řadě Martin Kempf z Ristorante KOGO Albatross Golf Resort ve Vysokém Újezdě. Finálové utkání, ve kterém soupeřilo 14 šéfkuchařů, proběhlo dnes v rámci Bosch Fresh Festivalu na pražském Vítkově. Cílem soutěže bylo připravit dva úhledné filety bez kostí a kůže z pětikilového lososa. Odborná porota kontrolovala čas, výtěžnost, kvalitu výsledného filetu i čistotu pracoviště.


 

V těsném souboji mezi zúčastněnými kuchaři druhé místo obsadil David Svoboda z restaurace Food & Friends. Bronzová příčka patří Jiřímu Dvořákovi z restaurace Jureček Říčany. Sobotní soutěž proběhla od 13 do 15 hodin v rámci Bosch Fresh Festivalu na pražském Vítkově.

„I tento ročník byl vydařený, jsme rádi, že se tu opět setkali špičkoví šéfkuchaři z celé republiky,“ uvedl k akci Petr Olbrich, manažer pro řízení vztahů s HoReCa zákazníky velkoobchodu MAKRO Cash & Carry, který mistrovství pořádá. „Losos má v České republice výjimečné postavení, patří k nejoblíbenějším rybám a doufáme, že i díky dnešnímu mistrovství si tuto pozici udrží,“ dodává.

 

Pro účastníky soutěže byly i letos připraveny čerstvé ryby s hmotností pěti kilogramů. Na splnění celého úkolu, který zahrnuje rozříznutí lososa na dvě části, odstranění hlavy, kostí, kůže, tuku i ocasu, měli soutěžící maximálně 10 minut. Vítěz Martin Kempf připravil dokonalého lososa za 3 minuty a 28 vteřin.

Filety, které soutěžící připravovali, musí splňovat parametry pro trim E, tedy čistý kus ryby bez kůže, tuku či kostí. Kvalitu práce i čistotu pracoviště zhodnotila odborná porota v čele s šéfkuchařkou Jitkou Ulihrachovou a Miroslavem Kubcem, prezidentem Asociace kuchařů a cukrářů ČR.


 

„Konečná podoba filetu musí být kompletně bez kostí a tak, aby se zachovalo co nejvíce masa. Ideální výtěžnost kvalitního ručního filetování celého lososa je kolem 59 procent. Dalším kritériem je i čistota kuchyně, která je vizitkou šéfkuchaře, proto je hodnocena i v naší soutěži,“ dodává k hodnocení Jitka Ulihrachová.

Vítěz získal zájezd pro dvě osoby do Norska na lososí farmu.