Rumunské psí peklo na zemi

Rumunské psí peklo na zemi

Rumunské psí peklo na zemi

Minulý víkend se konalo protestní shromáždění v centru Prahy na Jungmanově náměstí, v pořadí již třetí protest, který byl zejména informativního charakteru proti nehumánnímu a masovému vybíjení psů v Rumunsku. Tentokrát za účasti předních českých osobností, které ho přišli podpořit a vyslovili svůj postoj k této situaci. Protestující dali jasně najevo svůj nesouhlas s chováním Rumunska a s nepřístojnou formou řešení ve 21. století. Jde o obecný problém v Evropě. Lidé se sjeli z celé České republiky, aby ukázali ostatním státům, že je to problém všech členů EU a nejenom Rumunska. Řešením je kastrační a sterilizační program v rámci dotací z EU. Některé útulky v Rumunsku připomínají „koncentrační tábory“. Otázkou zůstává, kde a jak byli použity tyto dotace, pokud problém vygradoval do takového rozměru. Důvodem šíření tohoto chování lidí v Rumunsku mimo jiné, také ovlivňují většinou nepravdivé a překroucené zprávy o útocích psů na lidi a děti. Podepisovali se otevřené dopisy pro EU poslance.

Akce se zúčastnili:

Pan Jan Čenský – herec

Pan Ing. Jiří Morštadt – vydavatel novin Metropol

Paní Lenka Loubalová – herečka divadla „Ypsilon“ a ředitelka divadla „Pro Divadlo“

Pan Martin Bohadlo – herec divadla „Ypsilon“

Slečna Patrície Solaříková – herečka

Slečna Jana Birgusová – herečka

Slečna Jana Stryková – herečka

Petr Zvěřina – moderátor, DJ

Přišli i další známé tváře:

Andrea Andrei, Michael Hejč, Jaroslav Parči, Filip Dyda

Organizátoři:

Kateřina Fischerová – Psi ulice,  grafička Irena Vyčítalová, PR Renáta Prošková

Zúčastněné osobnosti přímo na místě vyzpovídala fotografka Kateřina Fischerová. Známý herec Jan Čenský na otázku, co si myslí o této akci, odpovídá? “Určitě je zapotřebí takových akcí, aby všichni věděli, co se děje a byli více informovaní, jedině tím se může spousta věcí změnit a poukázat na ně. Všem přeji velice mnoho energie, hodně štěstí a stále více rozumných lidí. Jednou v životě jsem se setkal se psem, co se nechal zajmout. Nikdy v životě předtím jsem se nesetkal s tak velkou oddaností, upřímností a hlubokou láskou. Ty chvíle mi dodnes chybí a jsou stále pro mě velmi citlivé. Když se dívám do očí pejskům v psích útulcích, říkám si, kolik bychom jim asi museli dát lásky, abychom jim mohli pouze částečně vynahradit jejich nekonečnou lásku a oddanost. Mluví k nám tak hlasitě a přece to někteří neslyší. Přál bych si, abychom jim všichni dokázali naslouchat. Rád bych poděkoval organizátorům, ale také všem lidem, kteří přišli na podnět skupiny Fair Play CZ a 269 CZ. Přeji vám všem krásný a klidný advent a aby jejich úsilí došlo jejich cíli a lidé se stali rozumnými” uzavřel herec rozhovor.

Herečka Jana Stryková (např. Ordinace v Růžové zahradě II) se k danému tématu rovněž vyjádřila. “Podpora takové věci, která se netýká České republiky je dobrá, protože pokud toto řešení problematiky toulavých zvířat projde v jedné zemi, snadněji pak projde v další a přesto, že u nás není situace toulavých zvířat tak kritická, díky úsilí mnoha obětavých lidí, neznamená to, že by jednou návrh na utrácení zvířat, nemohl projít i nás. Jako žena, se nemohu smířit s takovým bezcitným a nehumánním zacházení se zvířaty. Absolutně jsem proti a byla bych ráda, kdyby ti lidé, co to dělají  včetně těch co o tom rozhodují a tím mohou vše ovlivnit, poznali lásku. Protože ten, kdo umí milovat sám sebe a je milován, nemůže takto konat.”