Rudolf Hrušínský září na stříbrném plátně, ode dneška také na zlaté medaili

Rudolf Hrušínský září na stříbrném plátně, ode dneška také na zlaté medaili

Rudolf Hrušínský září na stříbrném plátně, ode dneška také na zlaté medaili

Jablonecká Česká mincovna navazuje na loňskou úspěšnou poctu Karlu Fialovi, a proto v letošním roce v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest vyznamená pamětní medailí další legendu českého filmu, Rudolfa Hrušínského. Dnes na tiskové konferenci k festivalu pamětní medaili představil syn této legendy, herec Jan Hrušínský. Filmoví fandové si tak budou moci rozšířit svoji sbírku hvězd českého stříbrného plátna o zlatou či stříbrnou medaili.

 

První, ze včerejšího lisu takřka ještě horký, vyražený exemplář nové medaile dnes převzal syn Rudolfa, Jan Hrušínský. „Jako námět medaile posloužila Hrušínského bohatá filmová tvorba. Na rubové straně vymodeloval autor Martin Dašek filmový pás, ve kterém mohou fanoušci poznávat miniatury jednotlivých rolí. To celé je osvíceno dobovou promítačkou,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Celkem v Jablonci nad Nisou vyrazí 200 kusů zlatých čtvrtuncových medailí (13 950 Kč) a 400 kusů desetigramových stříbrných medailí (950 Kč), první stovka zlatek bude číslována na hraně.

 

Dnes Jan Hrušínský, syn legendárního českého herce, představil první exemplář chystané medaile. „Ani po 22 letech od své smrti můj otec není jen v srdcích svých blízkých, ale i všech, kteří rádi chodí na filmy. A tato medaile je toho důkazem. Kdyby tu byl, určitě by vám spolu se mnou za tuto čest poděkoval,“ uvedl Jan Hrušínský.

 

Pro letošní ročník festivalu to však není jediná novinka od České mincovny. „Od čtvrtka 17. března spouštíme na našich stránkách hlasování, ve kterém bude veřejnost volit osobnost, které se pocty v podobě medaile dostane příští rok. Mezi nominovanými jsou Oldřich Nový, Vladimír Menšík, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký a Adina Mandlová. Deset filmových fandů za hlasování odměníme stříbrnou medailí s Rudolfem Hrušínský,“ dodal Jokl.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz, hlasování naleznete na www.ceskamincovna.cz/febiofest.