Rozvoj skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Troji je v plném proudu

Rozvoj skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Troji je v plném proudu

Rozvoj skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Troji je v plném proudu

Proměna skleníku Fata Morgana pokračuje
Novou tvář bude mít horská část
Trojská botanická zahrada letos slaví padesáté výročí svého vzniku. Pro své návštěvníky připravuje mnoho novinek. Jednou z nich je i pokračující proměna skleníku Fata Morgana. Novou tvář v příštích týdnech získá expozice věnovaná rostlinám z tropických vysokohorských oblastí. Vzniknou zde speciální epifytní kmeny a u vstupu také mohutný skalní masiv s vitrínou určenou k prezentaci vzácných orchidejí. Zároveň proběhne úprava mostku, cest a dalších drobných prvků. Kmeny i skalní masiv budou následně osázeny exotickými rostlinami. Z důvodu probíhajících náročných stavebních i zahradnických prací je horská část skleníku pro návštěvníky dočasně uzavřena. Znovu se otevře na začátku března při zahájení výstavy orchidejí. Omezení se netýká večerních prohlídek skleníku, které budou zahrnovat i horskou část.

Otevírací doba v lednu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 16.00 (út–ne, svátek)
Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00
Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 17.00 (po–pá)
od 11.00 do 17.00 (so, ne, svátek)
Z důvodu stavebních prací se od ledna mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení. 

Skleník Fata Morgana přivítal první návštěvníky v červnu roku 2004. Od té doby se neustále proměňuje a vyvíjí. 
„Ve skleníku Fata Morgana se nacházejí umělé epifytní kmeny, jejichž stav je v současnosti z důvodu stáří a klimatických podmínek již nevyhovující. Proto jsme přistoupili k jejich postupné obměně. V roce 2016 jsme instalovali první kmen v blízkosti vodopádu. Na základě dobré zkušenosti s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží spojenou se stříkaným betonem jsme v roce 2017 a 2018 instalovali další epifytní kmeny v prostřední části skleníku Fata Morgana,“ 
Proměnou projde celá expozice věnovaná tropické vysokohorské flóře. Dominantou se stane skalní masiv vybudovaný nad vstupem, který zakryje v současnosti esteticky rušivý tubus vzduchotechniky. V budoucnu jej budou zdobit vysokohorské rostliny. Ve spodní části skály vznikne nová expoziční vitrína pro vzácné a citlivé orchideje a masožravé rostliny.
Ozdobou této části skleníku se stanou i dva nové epifytní kmeny. Jeden bude připomínat obří padlý kmen na stráni nad můstkem. Sloužit bude nejen pro výsadbucenných rostlinných exemplářů, ale i jako rampa pro údržbu horní části skály. Nahrazen bude též stávající technicky nevyhovujícího kmen v západní části této expozice, na něm budou moci návštěvníci obdivovat exotické kapradiny, orchideje i další rostliny. „K návrhu úpravy této části expozice jsme proto přizvali výtvarníky, konkrétně MgA. Kryštofa Krejču a MgA. Romana Hudziece. Ti po konzultaci s botaniky navrhli optimální soubor expozičních prvků a epifytních kmenů. Realizace probíhá ve spolupráci se stavební firmou řešící betonové konstrukce v extrémních podmínkách. Na nosnou ocelovou kostru bude nanesen modifikovaný beton. Ten bude následně zbarven a patinován dle výtvarného návrhu obou autorů,“. vysvětluje Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení.uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

  

Úpravou projde i dřevěný mostek, který špatně odolával náročným podmínkám skleníku. Nahradí jej klenutá betonová konstrukce opatřená kamenným obložením. Současně dojde k úpravě a odvodnění stávající cesty, která bývala často vlhká a kluzká. Nový povrch bude tvořit ručně tvarovaný beton imitující hliněnou stezku v pralese. Otisky listů v povrchu budou nejen estetické, ale zároveň i funkční, protiskluzové, což povede k vyššímu pohodlí i bezpečnosti procházejících návštěvníků.


Ve skleníku Fata Morgana budou od 18. ledna probíhat oblíbené večerní komentované procházky setmělou expozicí. Na 23. únor je pro zájemce připraveno také speciální provázení  v anglickém jazyce. Každoročně je o možnost podívat se do nočního tropického pralesa velký zájem. Některé termíny se již postupně obsazují, pokud se tedy toužíte projít džunglí, 

která nikdy nespí, neměli byste s rezervací místa váhat. Rezervační fotmulář najdete
na webových stránkách zahrady. Omezení ve skleníku spojené s přestavbou horské expozice
se těchto prohlídek nedotknou a návštěvníci se tak po setmění podívají i do této části.
Kalendář akcí Botanické zahrady Praha 
leden – duben 2019   
Přednáškový cyklus
10. 1. – 21. 3.
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři vždy ve čtvrtek od 17.30, vstupné: 50 Kč
Vstup na přednášku je možný pouze vchodem do zahrady z ulice Nádvorní!
10. 1.      Miroslav Horský – Mame a shohin v bonsajové tvorbě
17. 1.      Petr Hanzelka – Za květinami Kyrgyzstánu     
24. 1.      Jarmila Skružná – Symbolika rostlin, biblické rostliny
31. 1.      Vlastik Rybka – Cykasy, mizející svědkové dávných dob             
7. 2.        Jaroslav Škopek – Zimní ptačí hosté 
14. 2.      Klára Lorencová – Rostliny lásky aneb Tradiční úloha rostlin v milostném životě našich předků
21. 2.      Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz
28. 2.      Tomáš Vencálek – Sekvojovce Slovenska
7. 3.        Jan Ponert – Pleurothallidinae, nejbohatší skupina orchidejí?
14. 3.      Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz
21. 3.      Igor Bárta – Suiseki, sugestivní kameny
Džungle, která nespí
18. 1. – 31. 3.
skleník Fata Morgana
leden – pouze pátky od 18.00
únor – pátky a soboty od 18.00
březen – pátky a soboty od 19.00
Sobota 23. února 2019 v 18.25 – prohlídka v anglickém jazyce
Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku
Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.
Pro velký zájem návštěvníků je REZERVACE PROHLÍDKY NUTNÁ přes formulář na www.botanicka.cz POZOR! Pro přístup ke skleníku není vhodné využít úvozovou cestu od Bohnic kvůli její špatné schůdnosti v zimě. Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.
Ptáci naší zahrady  
24. 1. – 17. 2. venkovní expozice
denně, 9.00–16.00
V rámci výstavy umístěné ve venkovní expozici představíme nejběžnější ptačí obyvatele různorodých biotopů (prostředí). Chybět nebude ani prezentace ptačích budek, která upozorní i na možné chyby v jejich konstrukci a umístění a na nevhodné typy těchto příbytků. Seznámíme vás taktéž s problematikou zimního přikrmování ptáků i s nejčastějšími návštěvníky krmítek. Ve čtvrtek 7. 2. proběhne přednáška ornitologa Jaroslava Škopka nazvaná Zimní ptačí hosté.
Valentýnský večer v botanické
14. 2. skleník Fata Morgana od 18.00
Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana je netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma bude obdarována květinou. Rezervace prohlídky nutná na: eva.novozamska@botanicka.cz 
Open that Bottle Night 23. 2. Vinotéka sv. Klára
Vinotéka otevře poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce „Večer, kdy otevřete tu láhev“. V prodeji bude limitované množství láhví úspěšných vín z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nejsou. Otevírací doba vinotéky bude v tento den prodloužena do 23 hodin. Připravili jsme i řízenou degustaci našich archivních vín. Rezervace nutná na: eliska.muchnova@botanicka.cz
Den svařeného vína 3. 3. Vinotéka sv. Klára denně, 11.00–19.00
Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína z naší vinice. Na výběr bude široká nabídka obohacená o višňový a zázvorový speciál.
Týden uzavření skleníku Fata Morgana 4. – 7. 3. Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 4. do 7. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.
Orchideje 8. – 31. 3. skleník Fata Morgana, zásobní skleník úterý–neděle, 9.00–18.00
Nechte se okouzlit krásou rostlinného těla, podivuhodnými tvary a pestrými barvami květů orchidejí. Inspirujte se originálními vazbami a aranžmá. Ve skleníku Fata Morgana se seznámíte s původními druhy orchidejí nejen z našich sbírek, ale i od dalších vystavovatelů. Překvapí vás novinky z produkce šlechtitelů. Těšit se můžete na ukázky aranžování, přednášky i výstavu fotografií. Nejen orchideje, ale i další rostliny si budete moci také zakoupit anebo se poradit o jejich pěstování. Prodej zajišťuje firma Pokojovky.cz.vOtevírací doba skleníku Fata Morgana bude po celou dobu výstavy prodloužena do 18 hodin.
Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým
11. 3., 13. 4. Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Zachyťte kouzlo divoké přírody pod vedením profesionála. Rezervace nutná na: www.naturephoto.cz 
Procházky zahradou s odborníkem 6. 4. Alena Nováková – Jarní cibuloviny (termín je závislý na průběhu zimy) sraz u pokladny Jih O drobných cibulovinách se dá bez nadsázky hovořit jako o prvních poslech jara. Seznámit se s nimi můžete během komentované procházky s kurátorkou Alenou Novákovou.
Motýlí cestovatelé 9. 4. – 26. 5. skleník Fata Morgana úterý–neděle, 9.00–18.00 Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa? To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.
Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle. V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin od firmy Pokojovky.cz. Burza fialek 13. 4. Zázemí administrativní budovy 13.00–16.00 SZO ČZS Saintpaulia ve spolupráci s námi připravila burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň poradí s pěstováním této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde i lístky a mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin. 
 

Kořeny osobností.
Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. 
Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.