Rekordní návštěvnost kin táhnou i české filmy

Rekordní návštěvnost kin táhnou i české filmy

Rekordní návštěvnost kin táhnou i české filmy

Rekordní návštěvnost kin táhnou i české filmy

Za první pololetí roku 2016 navštívilo česká kina přes sedm miliónů diváků, což představuje meziroční nárůst o 12%. Je to nejlepší výsledek od roku 1993. Diváci opět nalezli důvěru v domácí kinematografii a české filmy si ukrojily přes 29% z celkové návštěvnosti. Mezi třemi nejnavštěvovanějšími filmy se objevily hned dva české snímky - Lída Baarová na prvním a Teorie tygra na třetím místě. Mezi ně se vklínil komiksový Deadpool. Všechny tři filmy uvedla do českých kin společnost CinemArt, která tak nadále dominuje mezi českými filmovými distributory s podílem na trhu 40,1%.

 

České filmy jsou opět divácky úspěšné

Nejnavštěvovanějším filmem první poloviny tohoto roku se jednoznačně stalo životopisné drama režiséra Filipa Renče Lída Baarová s celkovým počtem 403 576 diváků. Třetí místo v žebříčku za 286 722 diváků patří filmu režiséra Radka Bajgara Teorie tygra, tragikomedii o partnerských vztazích s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou v hlavních rolích. Čtvrté místo pak obsadila černá komedie Vojtěcha Kotka z horského prostředí Padesátka, která měla premiéru již v minulém roce a v roce 2016 ji vidělo 278 161 diváků

„Na české filmy přišlo za první pololetí letošního roku o 714 tisíc diváků více než za stejné období loňského roku a je pro mě potěšením, že naše společnost se na výsledku českých filmů podílela dokonce 44%. Výhodou je, že naše nejúspěšnější filmy dokázaly přilákat diváky napříč generacemi a opětovně přesvědčit mnoho lidí, že chodit do kina na české filmy se vyplácí.“ uvádí Aleš Danielis ze společnosti CinemArt, která je distributorem nejúspěšnějších českých filmů první poloviny roku 2016: Lídy Baarové a Teorie Tygra.

Domácí filmy v první desítce doplňují zahraniční blockbustery

Na celkovém druhém místě s počtem diváků 346 778 se usadil Deadpool, komiksový hrdina s nevymáchanou pusou, který se představil ve stejnojmenném filmu. Hned pod ním zabodovala animovaná podívaná o městě všech zvířat Zootropolis: Město zvířat s 277 375 diváky následovaná oscarovým snímkem REVENANT Zmrtvýchvstání s 271 485 diváky a excelujícím Leonardem DiCapriem v hlavní roli, který letos po právu získal vytouženého Oscara za nejlepší mužský herecký výkon (film byl oceněn i v dalších dvou kategoriích za nejlepší režii a kameru). Diváci tradičně chodili i na rodinné snímky: na osudy legendárního chlapce Mauglího v Knize džunglí a na příběh čiperných veverek Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda. V desítce nejlepších filmů se umístili ještě zástupci ze světa fantasy a komiksů: Warcraft: První střet a Captain America: Občanská válka.

„Nejúspěšnější zahraniční filmy potvrzují žánrovou rozmanitost naší nabídky. Věřím, že diváci chodí více do kina, protože mají z čeho si vybrat. Warcraft se stal nejúspěšnějším filmem června a dnes je již velmi pravděpodobné, že v červenci tuto pozici získá nový díl Doby ledové s podtitulem Mamutí drcnutí.“ doplňuje k výsledkům zahraničních snímků v českých kinech Aleš Danielis, programový ředitel největší distribuční společnosti v ČR.

TEORIE TYGRA-11_foto Logline 

CinemArt upevnil vedoucí pozici na českém trhu

Šest filmů z první desítky uvedla do českých kin distribuční společnost CinemArt, která vedle českých a nezávislých filmů zastupuje i filmy velkých amerických studií Twentieth Century Fox, Universal, Paramount Pictures a DreamWorks Animation.

Filmy, které CinemArt divákům nabídl v první polovině letošního roku, vidělo v kinech 2 808 366 diváků a ti za ně na pokladnách kin nechali přes 366 milionů korun. CinemArt tak upevnil vedoucí pozici na trhu a navýšil svůj podíl na 40,1 %. Na druhém místě je společnost Falcon s tržbami přes 246 milionů korun a podílem na trhu 27% a nejsilnější trojici distributorů uzavírá společnost Bontonfilm s 10,9 % na trhu a tržbami přes 99 milionů korun.

Vyhlídky na letošní podzim - očekávané divácké tituly

Vzhledem k filmové nabídce a příznivému ekonomickému vývoji by pro kinaře rok 2016 měl být úspěšný i ve své druhé polovině. Důvěru diváků v českou tvorbu prověří například drama Zloději zelených koní, komedie Bezva ženská na krku a Manžel na hodinu, rodinný film Pohádky pro Emu a děti se mohou těšit na animované Lichožrouty či pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně. Zahraniční studia jim pak budou konkurovat animovanými filmy Tajný život mazlíčků, Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, Trollové a Zpívej, sci-fi ságami Star Trek: Do neznáma a Rogue One: A Star Wars Story. Spisovatelka J.K. Rowlingová se vrací jako scenáristka filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Podle jiného knižního bestselleru Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti natočil stejnojmenný film i kultovní tvůrce Tim Burton. S návštěvností kin určitě pozitivně zacloumají i filmové návraty oblíbených akčních i zamilovaných hrdinů: Jasona Bournea, Bridget Jonesové a Jacka Reachera. Konec roku pak bude patřit hrdinům z Assassin's Creed a ambicióznímu historickému dramatu Spojenci od oscarového režiséra Roberta Zemeckise.

Na jaké atraktivní tituly z nabídky CinemArtu se můžou diváci těšit na podzim v našich kinech, prozradil ředitel společnosti Marek Jeníček: „V srpnu diváky čeká zábavný animovaný film Tajný život mazlíčků pro všechny milovníky čtyřnohých miláčků. Očekávanou událostí podzimu bude romantické pokračování Dítě Bridget Jonesové s oscarovou Renée Zellweger řešící ožehavý problém, kdo je otcem jejího dítěte. V říjnu se pak českým divákům představí nový film od tvůrců diváckých hitů Ženy v pokušení a Muži v naději. Komedie Bezva ženská na krku s Ondřejem Vetchým a Petrou Hřebíčkovou v hlavních rolích vypráví příběh o ženské odvaze najít samu sebe, o hrdosti, odhodlání a nesnázích, se kterými se i ta nejbezvadnější ženská může setkat na cestě za samostatností a láskou.“