Radioservis zve do Knihovny Václava Havla

Radioservis zve do Knihovny Václava Havla

Radioservis zve do Knihovny Václava Havla

Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla pořádá Setkání nad audioverzí knihy oceněné Nobelovou cenou za literaturu v roce 2015.

12. 2. / PO / 19.00 / OSTROVNÍ 13

SVĚTLANA ALEXIJEVIČOVÁ: DOBA Z DRUHÉ RUKY/ KONEC RUDÉHO ČLOVĚKA

Doba z druhé ruky je zcela výjimečná kniha mimořádné autorky, laureátky nejprestižnějších ruských, evropských i amerických literárních cen. Konec komunistického režimu a následující rozpad sovětského impéria přinesl jeho občanům po počátečních nadějích zklamání, frustraci a dezorientaci. Text je mozaikou desítek skutečných hlasů, které Světlana Alexijevičová zaznamenala na magnetofon při rozhovorech s nejrůznějšími lidmi a literárně zpracovala. Vyprávějí o tom, jak věřili sovětskému systému, jak zabíjeli a umírali pro jeho ideu, mluví o tajemstvích a hrůzách komunismu, o stalinském gulagu, válkách, Černobylu… a také nabízí hlubokou sondu do ruské společnosti a pomáhá porozumět jejímu současnému vývoji. Čtenáře nutí zamyslit se, co je to Rusko a proč je neschopné rychlejší modernizace. Proč se obliba autokrata Putina pohybuje kolem 85 % a proč 70 % Rusů považuje Stalina za velkého muže. Je to kniha o tom, proč je velkoruský šovinismus nejen stále živý, ale, žel bohu, i stále militantnější.

Z knihy budou číst Hana Kofránková a  Apolena Veldová. Večerem provedou Libor Dvořák, překladatel a  Aleš Vrzák, režisér audioverze.

Jako host Vladimír Pistorius – vydavatel knižní podoby.

Vstup volný.