První stoprocentně pražské slůně se jmenuje Maxmilián

První stoprocentně pražské slůně se jmenuje Maxmilián

První stoprocentně pražské slůně se jmenuje Maxmilián

PRVNÍ STOPROCENTNĚ PRAŽSKÉ SLŮNĚ DOSTALO CÍSAŘSKÉ JMÉNO MAXMILIÁN

Dnes proběhly v pražské zoo křtiny prvního stoprocentně pražského slůněte, které se narodilo samici slona indického Janitě dne 5. dubna 2016. Za účasti významných hostů – ministra zahraničí Srílanské demokratické socialistické republiky, Jeho Excelence Mangaly Samaraweery, ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka, náměstka ministra zahraničních věcí ČR Miloslava Staška, primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a dalších – dostal malý sameček od svých kmotrů Jakuba Koháka a Karla Voříška vznešené jméno Maxmilián (zkráceně Max), podle císaře Maxmiliána II.

Slavnostní odhalení jména slůněte. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha 

„Jméno prvního slůněte, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato, se vybíralo z návrhů zaslaných veřejností. Matkou slůněte je slonice Janita, kterou jsme spolu s Tamarou přivezli v roce 2012 ze Srí Lanky. Z téhož ostrova pocházel i vůbec první slon, kterého obyvatelé českých zemí kdy spatřili na vlastní oči. A právě tento slon a jeho příběh nás inspirovaly při výběru jména pro naše slůně. Samec, který se snad měl jmenovat Emanuel, byl počátkem 60. let 16. století přepraven z panovnických stájí království Kotte do Evropy a posléze se ho ujal císař Maxmilián II. Habsburský. Na Masopust L. P. 1570 se Emanuel zúčastnil impozantní návštěvy Maxmiliána II. v Praze a stal se tak úplně prvním pražským slonem,“ vysvětlil zajímavý příběh související s výběrem jména ředitel zoo Miroslav Bobek.

První pražské slůně přišlo na svět v Údolí slonů, jehož vybudování umožnil zřizovatel pražské zoo Magistrát Hl. m. Prahy. Jeho matku Janitu a další slonici Tamaru, která je také březí, získala zoo ze Srí Lanky díky významné pomoci českých diplomatů v čele s Miloslavem Staškem. Chovatelský úspěch, jakým je narození zdravého slůněte jedné ze srílanských slonic, ocenila při křtinách řada významných hostů.

Hosté a kmotři navštívili mládě v chovatelském zázemí Údolí slonů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha 

„Jsem velmi rád, že se mohu zúčastnit dnešní slavnosti pojmenování slůněte, které porodila slonice darovaná pražské zoo právě ze Srí Lanky. Darování slonů má na Srí Lance zavedenou tradici: již v dávné historii dávali naši králové slony v rámci takzvané sloní diplomacie významným králům, například právě císaři Maxmiliánovi. My v této tradici pokračujeme a dnešní slavnostní akt je tak pro mě zároveň mostem spojujícím obě naše země“, pronesl kromě jiného při slavnostním projevu ministr zahraničí Srílanské demokratické socialistické republiky, Jeho Excelence Mangala Samaraweera.

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek ve svém vystoupení ocenil úspěchy Zoo Praha a poděkoval jejímu řediteli Miroslavu Bobkovi a všem zaměstnancům za skvělou práci, kterou odvádějí při péči o ohrožená zvířata.

Slavnostní program u příležitosti křtin prvního stoprocentně pražského slůněte byl zahájen za přítomnosti významných hostů a kmotrů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha 

Primátorku hlavního města Prahy Adrianu Krnáčovou potěšila historická souvislost jména, které slůně dostalo. Ve svém vystoupení také poděkovala celému týmu zoo vedenému Miroslavem Bobkem za rozvoj pražské zoo, připomněla její ocenění jako čtvrté nejlepší zoologické zahrady na světě a přislíbila za zřizovatele zoo Magistrát Hl. m. Prahy pomoc při jejím dalším rozvoji.