První mládě roku je na světě!

První mládě roku je na světě!

První mládě roku je na světě!

První mládě roku 2016 v pražské zoo je želva tuniská

„Ráno na Nový rok jsme otevírali plazí líheň nedočkavě. Správně jsme tušili, že zde nalezneme první letošní přírůstek, čerstvě vylíhlou želvu tuniskou. Předpověď to nebyla obtížná, tři sourozenci prvního letošního mláděte se líhli průběžně od 27. 12. Poslední vajíčko si dávalo na čas.  Dne 30. 12. si mládě vaječným zubem vylomilo okénko, začalo dýchat vzduch a vtahovat do bříška zásoby žloutku. Zůstávalo však v bezpečí skořápky, kterou opustilo až 1. ledna ráno.

Mláďata se vylíhla ze snůšky 4 vajec, snesené 17. října, měří 34 mm a váží 11,5 gramu“, říká kurátor plazů Petr Velenský.

Želva tuniská (Testudo graeca nabeulensis) je malým severoafrickým poddruhem široce rozšířené želvy žlutohnědé. Obývá středomořské pobřeží Tuniska a přilehlé oblasti Alžírska a Libye. Je ohrožena zejména ničením svého životního prostředí. Želva tuniská je navíc velmi citlivá, její chov v lidské péči je nesnadný a laik ho nezvládne.  Návštěvníci mohou tento druh vidět v expozici Afrika zblízka, starší mláďata obývají terárium v pavilonu velkých želv.

FOTO 1_ Mládě želvy tuniské odpočívá ve vajíčku. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

FOTO 2_ První mládě roku 2016 pražské zoo je ohrožená želva tuniská. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

FOTO 3_ První den roku 2016 doplnil trio mláďat želv tuniských nový sourozenec.  Foto: Petr Velenský, Zoo Praha