Proxima se dnes promítá na přehlídce TADY VARY

Proxima se dnes promítá na přehlídce TADY VARY

Proxima se dnes promítá na přehlídce TADY VARY

Životní výkon Evy Green. Proxima se dnes promítá na přehlídce TADY VARY, za tři týdny vstoupí do českých kin

V úterý 7. července v 17:00 bude v rámci přehlídky TADY VARY ve vašem kině uveden film režisérky Alice Winocour Proxima. 30. července pak díky labelu KVIFF Distribution vstoupí do kin po celé ČR. V příběhu o astronautce, která se chystá na roční pobyt na oběžné dráze, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dceru, září v hlavní roli Eva Green. Jedna z nejpopulárnějších hereček současnosti podstoupila kvůli filmu náročnou fyzickou přípravu ve skutečných astronautských výcvikových střediscích. Řada kritiků teď v souvislosti s filmem hovoří o nejlepším výkonu její kariéry.

 

Věrohodný, lidský a moderní příběh

Snímek Proxima má navzdory netradičnímu prostředí, ve kterém se odehrává, univerzální téma – hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou. „Proxima je věrohodným, dojemným a navýsost lidským a moderním příběhem, který ukazuje vnitřní zmatek ženy rozpolcené mezi nadšením pro práci astronautky a láskou k dceři. Toto napětí a vnitřní konflikt mě naprosto uchvátily,“ nechala se slyšet Green. V rámci příprav na svou roli absolvovala kromě fyzického tréninku řadu setkání s astronautkami z Evropské kosmické agentury. „Astronauti jsou výjimeční lidé, superhrdinové. Jejich sebeobětování – neutuchající překonávání vlastních hranic – ve mně zanechalo hluboký dojem,“ dodává.

Pestrá kariéra jedné z nejpopulárnějších hereček současnosti

Čerstvě čtyřicetiletá Eva Green debutovala u filmu v roce 2003 ve Snílcích Bernarda Bertolucciho. V roce 2005 ji režisér Ridley Scott obsadil do snímku Království nebeské – zásadní průlom v její kariéře pak nastal o rok později, kdy zazářila po boku Daniela Craiga v bondovce Casino Royal. Za tuto roli byla oceněna cenou BAFTA pro vycházející hvězdu. Green je známá pečlivým výběrem svých rolí – za svou sedmnáctiletou kariéru se objevila jak v mezinárodně úspěšných blockbusterech (300: Vzestup říše, Zlatý kompas), tak v ceněných artových snímcích (Perfect Sense, Lůno). Její výkon ve filmu Proxima označuje řada kritiků za vůbec nejlepší v její kariéře. „Evu jsem si pro roli Sarah vybrala, protože na mě působí tak trochu jako z jiné galaxie. Má v sobě grácii a jinakost. Zároveň hraje velmi fyzicky. Mám ráda, když se herci umějí vyjadřovat pomocí svých těl a pohybů – a v tom byla Eva vynikající,“ říká režisérka a scenáristka filmu Alice Winocour.