Příští týden začíná retrospektiva americké režisérky Kelly Reichardt

Příští týden začíná retrospektiva americké režisérky Kelly Reichardt

Příští týden začíná retrospektiva americké režisérky Kelly Reichardt

Příští týden začíná retrospektiva americké režisérky Kelly Reichardt, hostem bude umělecký ředitel MFF v Locarnu

V pražských kinech Světozor a Aero odstartuje již příští úterý 19. dubna premiéra evropského turné retrospektivy jedné z nejvýznamnějších osobností současného amerického nezávislého filmu, režisérky a scénáristky Kelly Reichardt. Přehlídka s názvem The American Landscape: filmy Kelly Reichardt představí českému publiku autorčina zásadní díla, jež se stala dominantami mezinárodních festivalů. Její snímky slavily úspěch mezi jinými na festivalu v Sundance a uchvátily i publikum v Cannes, Benátkách či Torontu. Evropské turné retrospektivy se koná u příležitosti premiéry zrestaurované verze režisérčina prvního celovečerního filmu Řeka trávy (River of Grass).

 

Hostem programu bude další významná osobnost filmového světa, italský kritik, žurnalista a především umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu ve švýcarském Locarnu, Carlo Chatrian. Kelly Reichardt měla přehlídku uvést osobně, ze závažných důvodů však nemůže cestu do Evropy podstoupit a s pražským publikem se tedy několikrát spojí prostřednictvím videolinku. Rozhovor z Prahy do New Yorku s ní přímo na plátně kina Světozor po dva večery, 20. a 21. dubna, povede právě Carlo Chatrian, který také filmy před promítáním uvede.

Americká kritika řadí Kelly Reichardt mezi nejvýznamnější představitele autorského filmu. Její tvorba se vyjímá svou osobitostí a představuje to nejlepší, co v oblasti amerického nezávislého filmu v současnosti najdeme. Často staví do popředí naléhavá témata a hrdiny z okraje společnosti, čímž dává zaznít zřídka slýchaným hlasům a názorům. Na svých filmech o cestách, skutečných či metaforických, spolupracuje Kelly Reichardt se stálým týmem umělců. Její dvorní herečkou je americká hvězda první velikosti Michelle Williams (Můj týden s Marilyn, Zkrocená hora, Prokletý ostrov). V dalších snímcích se objeví například talentovaná Dakota Fanning (Twilight sága, The Runaways), Jesse Eisenberg (Café Society, Social Network, The Double) či Peter Sarsgaard (Škola života, Sirotek).

Retrospektiva filmů Kelly Reichardt s názvem The American Landscape: filmy Kelly Reichardt se uskuteční ve dnech 19. až 24. dubna v kinech Aero a Světozor. Více informací a program jsou k dispozici na www.kinosvetozor.cz a www.kinoaero.cz. Po skončení pražské části přehlídky budou filmy Kelly Reichardt k vidění také v brněnském Kině Art a v Havířově v Kině Central.

Kelly Reichardt sbírá za své filmy nejrůznější ocenění, naposledy například Variety Indie Impact Award, kterou převzala na letošním Sundance Festivalu. Její filmy uvedl například Festival Karlovy Vary, Febiofest či Česká televize v rámci cyklu Americké nezávislé léto. „Jsme přesvědčeni, že si tvorba Kelly Reichardt zaslouží více pozornosti. Do přehlídky The American Landscape: filmy Kelly Reichardt jsme zařadili autorčiných prvních pět celovečerních filmů. Jsou to realistická dramata v dokonalé jednotě vnější formy a vyprávění, která dokládají její originální rukopis, schopnost jít pod povrch věcí a představují kompaktnost autorčiny tvorby,“ vysvětluje Irena Kovářová z newyorské Comeback Company, která spolu s kinem Aero a distribuční společností Aerofilms retrospektivu Kelly Reichardt pořádá.

Režisérčina realistická filmová dramata jsou plná smyslových požitků a vytváří dokonalou jednotu formy a obsahu. Svým stylem nutí publikum vnímat každý detail odehrávající se na plátně i mimo obraz a často nepatrné události mají v jejích příbězích zásadní následky. Už její rozpustile humorný debut Řeka trávy (River of Grass) oznámil při premiéře na Sundance festivalu v roce 1994 příchod výjimečné autorky. Byl to však až její druhý celovečerní film Stará radost (Old Joy), který výrazně zarezonoval na mezinárodní scéně a jako vůbec první americký film získal v roce 2006 hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu. List New York Times jej označil za “jeden z nejlepších filmů roku” a získal ocenění od Los Angeles Film Critics Association. Od té doby jsou filmy Kelly Reichardt dominantami mezinárodních festivalů, kde slaví premiéry: Cannes, sekce Un Certain Regard (Wendy and Lucy, 2008), Benátky (Meek’s Cutoff, 2011, a Night Moves, 2013, oba v hlavní soutěži), Toronto (režisérčin restaurovaný debut, 2016) a Sundance festival (Certain Women, 2016).

V roce 2008 se ve filmu Wendy a Lucy (Wendy and Lucy), minimalistickém dramatu dívky putující se svým psem za prací napříč Spojenými státy dokud ji v Oregonu nezastaví porucha auta, poprvé objevila Michelle Williams. Ztvárnila také jednu z hlavních rolí v anti-westernu z oregonské pouště Zkratkou v Oregonu (Meek’s Cutoff) z roku 2010 inspirovaném skutečnými událostmi z poloviny 19. století. Film soutěžil na festivalu v Benátkách a tamtéž se objevil i autorčin následující film Noc přichází (Night Moves) z roku 2013 sledující příběh trojice ekologických aktivistů, která odpálí nálož na přehradě a tím i sled nečekaných následků.