Příští týden začíná LA PELÍCULA, zahájí ji osobně Julio Medem a česká premiéra jeho snímku Ma Ma

Příští týden začíná LA PELÍCULA, zahájí ji osobně Julio Medem a česká premiéra jeho snímku Ma Ma

Příští týden začíná LA PELÍCULA, zahájí ji osobně Julio Medem a česká premiéra jeho snímku Ma Ma

Příští týden začíná LA PELÍCULA, zahájí ji osobně Julio Medem a česká premiéra jeho snímku Ma Ma

Jeden z nejvýraznějších současných španělských filmařů Julio Medem bude hlavním hostem slavnostního zahájení festivalu španělských filmů La Película. Režisér patřící k evropské kinematografické  elitě a držitel mnoha filmových ocenění 16. února v pražském kině Světozor osobně uvede českou premiéru svého nejnovějšího snímku Ma Ma, v němž hlavní roli ztvárnila držitelka Oscara Penélope Cruz. Po uvedení na festivalu La Película vstoupí Ma Ma do běžné kinodistribuce. Kromě Medemova posledního filmu budou mít diváci v rámci festivalového programu také příležitost zhlédnout i jeho starší snímky Sex a Lucía a Zrzavá veverka.

 

Další českou premiérou, kterou La Película uvede, bude aktuální snímek z dílny legendárního Carlose Saury. Španělský filmový klasik, který letos oslavil čtyřiaosmdesáté narozeniny, se ve filmu Argentina tentokrát zaměřil na bohatý argentinský folklor a především tango, ve všech jeho podobách.

Zvláštní pozornost věnovala dramaturgie baskické filmové produkci, která zejména v poslední době sbírá ocenění na světových filmových festivalech. Chybět nebudou ani snímky z Latinské Ameriky. Na tradici mrazivých španělských hororů, které festival uvedl v minulosti, naváže mexický film Vrátili se… Z trochu jiného soudku je chilský dokumentární esej Perleťový knoflík. „Obrazově i myšlenkově naprosto úchvatný film. Jedná se bezesporu o jeden z nejkrásnějších filmů minulého roku,“ nabízí svůj tip dramaturg festivalu David Čeněk. Program nabídne i jednu perličku, první kubánský snímek z žánru sci-fi Omega 3.

 

Festival La Película se uskuteční od 16. do 21. února v pražském kině Světozor. Od 18. února do 21. února budou španělsky mluvené filmy k vidění v brněnském kině Scala, mezi 25. a 27. únorem se přehlídka usídlí v kině Central v Hradci Králové a závěr festivalu bude od 1. do 3. března patřit ostravskému Minikinu. Vstupenky jsou v prodeji prostřednictvím webových stránek jednotlivých kin. Kompletní program k dispozici na www.lapelicula.cz a na facebookovém profilu https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ. Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor.

Letošní ročník La Película uvede vedle aktuálních novinek Julia Medema a Carlose Saury i snímky dalších výrazných španělských tvůrců. Například crazy komedii plnou politicky nekorektního humoru španělského provokatéra Álexe de la Iglesia Moje velká noc (Mi gran noche) ze zákulisí televizního natáčení silvestrovského programu. Dalším výrazným režisérem je několikanásobný držitel ceny Goya Jaime Rosales. Ten se představí poněkud depresivním příběhem ze současného Španělska Krásné mládí (Hermosa juventud).

Španělská kinematografie je známá filmy o dětech, nejčastěji reflektujících neutěšenou sociální situaci. To je i případ snímku Hrdinové zla (Los héroes del mal), který vypráví o partě dětí, jejichž „přátelství“ je založeno na násilí, alkoholu a drogách. Příběh viděný pohledem dospívajícího chlapce natočil jako svůj celovečerní hraný debut režisér Daniel Guzmán. Jeho snímek Zanic (A cambio de nada) o chlapci, který si po útěku z domova vytvořil na ulici vlastní rodinu, rozhodně stojí za pozornost.

 

Hned několik snímků reprezentuje stále výrazněji se prosazující baskickou filmovou produkci. Psychologické drama Loreak, neboli Květiny, je netradičním příběhem o osamělosti a o nepříliš příjemných životních situacích. Je postaven především na výrazných hereckých výkonech a na svém kontě má řadu ocenění. Do prostředí baskického venkova, kde se střetává moderní svět s tradicemi starobylé kultury, zavede diváky intimní drama Babička (Amama). Originální dokument Jai Alai Blues odvypráví neuvěřitelný příběh vzestupu a pádu tradičního baskického míčového sportu Jai Alai v USA. Zavede diváky do doby, kdy zápasy sledovaly na stadionech tisíce lidí a dokázal přitáhnout pozornost i těch nejslavnějších celebrit, jako byl například John Travolta.

Kromě již uvedeného sci-fi Omega 3 a hororu Vrátili se… (Ellos Volvieron) bude latinskoamerickou kinematografii v letošním roce reprezentovat několik zajímavých snímků. Hned dva filmy přiblíží mexickou filmovou produkci. Vizuálně působivý snímek Soumrak (Penumbra) a psychologické drama V krvi (En la sangre). Zajímavostí je, že režisérka posledně jmenovaného filmu strávila část svých studií na pražské FAMU.

Chybět nebude ani oblíbená dokumentární tvorba. Sladké Španělsko (Mi querida España) je střihový dokument, který skrze ukázky z talk show Jesúse Quintera (vlivný španělský novinář a moderátor televizní talk show podobající se českému pořadu Jana Krause) vykresluje méně známý obraz španělské společnosti. Pro změnu do Chile, mezi poslední patagonské indiány, zavede diváky dříve zmiňovaný dokumentární esej Perleťový knoflík (El botón de nácar).