Připomínáme knihu Paměti přírodního léčitele

Připomínáme knihu Paměti přírodního léčitele

Připomínáme knihu Paměti přírodního léčitele

 Nedávno vydana kniha Paměti přírodního léčitele. Knižně vydané zápisky slavného prvorepublikového léčitele Jana Mikoláška připomínáme v souvislosti s chystaným filmovým zpracováním jeho života.

Bylinář Jan Mikolášek (1889–1973) zažil lesk i bídu rakouské monarchie, pracoval ve službách arcivévody Ferdinanda d’Este a okusil frontové zákopy první světové války.
Po vzniku Československa se stal podnikatelem v tehdy netradičním léčitelském oboru. Během německé okupace se musel vypořádat s nevítanými návštěvami vysoce postavených nacistů ve své ordinaci a unikl také ze spárů obávaného pražského gestapa, kterému předvedl své léčitelské schopnosti u lékařské zkoušky. Hitlerův tajemník Martin Bormann byl výsledkem Mikoláškovy léčby doslova ohromen. Věhlas úspěšného léčitele se rychle šířil a brzy jej začali vyhledávat také lidé z řad umělců a politiků. Občas žádali o radu i samotní lékaři. Mezi jeho slavné pacienty patřili např. arcibiskup Josef Beran, prezident Antonín Zápotocký, nebo dokonce anglický král Jiří VI.Jan Mikolášek byl úspěšný a bohatý, ale musel překonávat mnohé nástrahy, závist spoluobčanů a také svádět neustálý boj s úřady. Po válce se stal trnem v oku komunistům. Ti neměli pro jeho „léčitelství“ žádné pochopení. Mikolášek sepsal své paměti v padesátých letech a desítky let nemohly vyjít. Nyní vycházejí poprvé v tomto rozsahu a čtenáře dokáží rychle vtáhnout do děje. Přinášejí i zajímavý pohled do praxe přírodního lékařství.

Doslov ke knize napsal Mikoláškův prasynovec Martin Šulc, který je autorem námětu životopisného filmu.
 
V nakladatelství Mladá fronta také v brzké době vyjde kniha Martina Šulce a Ivany Šulcové nazvaná Životní příběh Jana Mikoláška s podtitulem Pravda o slavném českém léčiteli.