Případy 1. oddělení II

Případy 1. oddělení II

Případy 1. oddělení II

Případy 1. oddělení II.

Osm nových dílů Případů 1. oddělení se opět zaměří na mediálně známé kauzy včetně těch, kdy se veřejnost bez znalosti detailů činu zásadně mýlila v motivaci pachatele.


 

„Nová série hlouběji odkrývá profesní vztahy a zákulisí práce policejního týmu. Na prvním oddělení panuje větší napětí, což ústí v řadu konfliktů. Nové případy jsou výrazně spletitější a náročnější na rozkrytí,“ říká vedoucí projektu Tomáš Feřtek.

Tým 1. oddělení čekají nejtěžší kriminalistické disciplíny, jako jsou případy, kdy schází tělo zavražděné osoby či motiv činu. „V nové sérii ukazujeme, že případ pro policistu nekončí dopadením pachatele, ale až spravedlivým pravomocným rozsudkem. Proto se jeden z případů prolíná hned polovinou série,“ prozrazuje kreativní producent Michal Reitler. Nová řada seriálu je realističtější i tím, že pachatelé jsou odolnější a odmítají se k činům doznat. Tým 1. oddělení proto musí vyvíjet větší úsilí ve fázi dokazování a každá chyba bolí násobně víc, jelikož může znevěrohodnit či dokonce shodit celý proces vyšetřování v očích státního zastupitelství, které má moc rozhodnout o konečném výsledku policejní práce.

 

„Nové díly ukazují, že tým prvního oddělení se v žádném případě neobejde bez informací a spolupráce kolegů – ať uniformovaných či neuniformovaných, ať už z Obvodních ředitelství či z Krajských ředitelství Policie ČR – a také naznačíme, o čem je práce specialistů odhalujících mravnostní, extremistickou, hospodářskou či majetkovou kriminalitu,“ říká kriminalista Josef Mareš, spoluautor scénáře.

Zcela novou postavou druhé řady seriálu je Dušan Vrána (Igor Chmela), který se zejména kvůli pregnantnímu dodržování zákonných postupů dostává do morálních střetů se svými kolegy operativci, kteří mají sklony jít při práci i za hranu zákona. „Dochází k situacím, kdy mají pravdu obě strany - jedna z pohledu zákona, druhá z pohledu morálního. Zásadní profesní konflikt se odehraje mezi vedoucím prvního oddělení Korejsem a mladším a oblíbenějším vyšetřovatelem Kozákem, což vyústí ve dva odchody a jeden velký návrat,“ doplňuje scenárista Jan Malinda.

Autory scénářů jsou současný šéf pražského oddělení vražd Josef Mareš a novinář Jan Malinda. Režie se ujali Dan Wlodarczyk a Peter Bebjak, kamery Richard Řeřicha a Martin Žiaran.

Herci o nové sérii

Filip Blažek (kpt. Martin Pražák, operativec)Na oddělení vražd se propracoval přes zásahovku a řadu tvrdých výběrových řízení. Platí za razantního operativce, který případ neopustí, dokud není objasněn.
Moje postava se ve druhé sérii zásadně nezmění. Buldočí povaha. Proto mu leze na nervy nově příchozí vyšetřovatel Dušan, který řeší hlavně papíry, zatímco nám kriminalistům mezitím unikají důležitější věci. Dušana nemá nikdo rád. Obzvlášť já.“

Miroslav Hanuš (mjr. Josef Korejs, vedoucí 1. oddělení)

Nepříliš schopný šéf, pod jehož vedením klesla objasněnost, což je částečně způsobeno jeho personální politikou. O co slabší je kriminalista, o to je schopnější intrikán a manipulátor.
Stále bojuju s majorem Tomášem Kozákem, mým konkurentem. V první sérii jsem byl neoblíbený, teď už to slovo ani nemůžu říct. Když jsme se ptali skutečných policistů, jestli je možné, aby takový člověk, jakého hraju, byl u sboru, tak říkali, že ano a že takových lidí není málo.

Igor Chmela (mjr. Dušan Vrána)

Vyšetřovatel z obvodu, který zakotví na 1. oddělení déle, než sám předpokládal. Novými kolegy opovrhován pro pedantické dodržování předpisů, začíná chápat, jak vypadá reálná policejní práce.
„Dušan přišel na 1. oddělení jako stážista. Takový Pan pravidlo. Chorobně úzkostlivý chlapík, co nezískal moc respektu u kolegů a myslím si, že nezíská ani moc obdivu u diváků.“

Bolek Polívka (mjr. Václav Plíšek)

 

Na vraždách slouží přes třicet let, je nejzkušenějším operativcem oddělení. Na první pohled vlídný stárnoucí muž, nepořádný samotář, jehož autoritu si ale málokdo dovolí zpochybnit.
„Někdo se ptal, budete točit další díly? Já říkám: ‚musíte, lidi, vraždit, je to podle skutečnosti‘. Takže mnoho lidí uvažuje o tom, že by vraždili jen proto, aby bylo co točit. A co se týče majora Plíška, tak ten je ve druhé sérii čím dál víc sám a sám.“

Petr Stach (kpt. Petr Anděl)

Na oddělení má pověst vtipálka, který ukecá každou ženskou. Ale jeho hlavní předností je, že lépe než jiní rozumí tomu, co se lidem odehrává v hlavě. A umí toho jako policista využít.
„Já si 1. oddělení pořád představuju jako partu skoro až foglarovského typu. A ten nový Dušan je trochu komplikovaný. On to myslí v jádru dobře, ale jde na to špatnými prostředky. Ale my ho naučíme, jak se to dělá.“

Ondřej Vetchý (mjr. Tomáš Kozák)

Jako vyšetřovatel má na starosti procesní úkony. Do terénu by tak často nemusel, chce se ale ujistit, jestli operativci něco nezanedbali. Svědomitý policajt s prokazatelnými výsledky.
„Myslím, že Kozák je pořád chlap se stejným zanícením pro svoji práci. Úspěšný, efektivní, výkonný a nezdolný. V tomhle příběhu ho čeká hned několik profesních zvratů. Musí se vypořádat se svýmhlavním rivalem, šéfem 1. oddělení Korejsem a novým kolegou, vyšetřovatelem Dušanem, který je víc úředník než policajt. A tím nám ostatním policajtům vyšetřování dost komplikuje, protože jsme občas zvyklí dělat kroky, které úplně neodpovídají liteře zákona. Pro nás je důležité hlavně to, aby nám pachatel neuniknul.“

Miroslav Vladyka (por. Vítězslav Sršeň)

Policista, který má rád zavedené pořádky a svůj klid. V práci se kromě úřeďáků věnuje hlavně modelaření a karetním hrám na počítači. Jak je vůbec možné, že někdo takový pracuje v elitní jednotce? To asi ani Víťa neví.
„Všichni jsou na mě pořád zlí, akorát Plíšek je na mě někdy hodný.“

 

Přehled epizod druhé řady Případů 1. oddělení

Slepý svědek (4. ledna ve 20.00 na ČT1)
Vrah, který utloukl dvě pracovnice advokátní kanceláře v centru Prahy, byl usvědčen vyšetřovacím pokusem, který se zapsal do dějin domácí kriminalistiky. Příběh už byl jednou televizně zpracován, ale tentokrát ho diváci uvidí s důrazem na skutečný průběh vyšetřování.

Informátor (11. ledna ve 20.00 na ČT1)
Vražda taxikáře v pražských Kunraticích přivede policisty k překvapivým souvislostem mezi několika zločiny. I nejzkušenější policisté občas chybují, což může zkomplikovat vyšetřování. Případy 1. oddělení pokračují vraždou taxikáře na opuštěném místě v pražských Kunraticích, která souběžně zaměstnává hned několika policejních týmů v hlavním městě, než se vše spojí v jeden případ. Pachatel s mimořádnou dovedností, díky níž dlouho uniká dopadení, byl odsouzen na doživotí.

Súdánský student (18. ledna ve 20.00 na ČT1)
Jeden mrtvý a jeden těžce zraněný student na pražských kolejích. Šlo o vzájemnou potyčku, nebo rasový zločin? Známý případ z konce devadesátých let ukazuje, jak zásadní může být rozdíl mezi pohledem veřejnosti na zločin a skutečnými příčinami toho, co se stalo. Tento díl popisuje vyšetřování vraždy s rasovým podtextem, která rozpoutala mnohatisícové demonstrace.

Děti na odpis (25. ledna ve 20.00 na ČT1)
Školák zabitý v pražském parku. Šlo o oběť pedofila? Nález chlapeckého těla v pražském parku zavádí kriminalisty z 1. oddělení do prostředí pedofilů, pro něž je Praha levnou a bezpečnou destinací, a do prostředí homosexuální dětské prostituce, která s nástupem internetu zažila zásadní změny.

Tělo (1. února ve 20.00 na ČT1)
Pokud se nepodaří kriminalistům najít tělo pohřešované ženy, nelze vraha usvědčit z úmyslného činu. Pohřešovaná žena se zřejmě stala obětí vraha, který ji důvěrně znal. Přestože mají policisté jasné podezření na člověka z jejího blízkého okolí a jsou přesvědčeni, že žena je již po smrti, nenajdou-li její tělo, nemůžou vraždu podezřelé osobě spolehlivě dokázat. A pachatel to moc dobře ví.

Olizovač (8. února ve 20.00 na ČT1)
Nevypočitatelný lupič s pistolí ohrožuje celou Prahu. Dostihne ho policie, než přibude jeho další oběť? Ani porovnání záznamů kamer z kasina, kde lupič s kuklou zastřelil první oběť, se záběry z dalších loupežných přepadení nedávají jasnou odpověď, zda jde o jednoho či více pachatelů, a podle čeho by bylo možné ho dopadnout dřív, než bude znova střílet. Další z mediálně známých kauz v seriálu Případy 1. oddělení.

Krádež století (15. února ve 20.00 na ČT1)
Zmizení půl miliardy korun z pražské bezpečnostní agentury na Žižkově patří k největším krádežím v historii české kriminalistiky. Šokující byl zejména jednoduchý trik, jak pachatel obešel zabezpečení. Mohl však svůj plán zrealizovat sám? Dožil se vůbec požitku z ukradených peněz nebo jen někomu posloužil? Epizoda Případů 1. oddělení popisuje detaily vyšetřování, které se veřejnost z médií nedozvěděla.

Poslední případ (22. února ve 20.00 na ČT1)
Vražda v poklidné pražské vilové čtvrti je pro policisty překvapivá především tím, že nemá žádný motiv. Muž zastřelený neznámým pachatelem v garáži domu v poklidné čtvrti Prahy byl člověk bez jediného stínu. Kdo měl zájem se ho zbavit a proč? Případ, který teprve před rokem soud definitivně uzavřel, policistům zamotal hlavu, protože pachateli chyběl motiv. O to těžší bylo vraha najít a čin mu dokázat. Policisté se museli spolehnout na to, že přece jen někde udělal chybu.