Případ malé Klárky z Tuchoměřic ukazuje oddanost rodičů nemocnému dítěti

Případ malé Klárky z Tuchoměřic ukazuje oddanost rodičů nemocnému dítěti

Případ malé Klárky z Tuchoměřic ukazuje oddanost rodičů nemocnému dítěti

Případ malé Klárky z Tuchoměřic ukazuje, co dokáže silná vůle a oddanost rodičů nemocnému dítěti,” říká jedna z patronek sbírky Srdce dětem herečka Michaela Dolinová

Rekordní částku 43 miliony korun se díky laskavosti klientů maloobchodního řetězce Lidl podařilo koupí sbírkových srdíček vybrat v rámci charitativní sbírky Srdce dětem, kterou řetězec pořádá už jedenáct let ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Život dětem. V těchto dnech zástupci obou společností vyrazili na cesty po zemích českých i moravských, aby obdarovali vážně nemocné děti, s nimi přišla jednu z rodin navštívit i herečka a zpěvačka Michaela Dolinová. Dalším z obdarovaných ze sbírky Srdce dětem je i malá Klárka ze středočeských Tuchoměřic.

“Nelehký osud, který Klárce život přichystal, se začal psát, aniž by holčička přišla na svět. Její maminka na konci těhotenství pocítila bolesti v dutině břišní, které vyústilo v krvácení. Po provedení císařského řezu lékaři zjistili, že matce se odloučila placenta a miminko bylo nějakou dobu bez kyslíku. Proto ho začali ihned rozdýchávat, zaintubovali ho a převezli na jednotku intenzivní péče. Tam zahájili hypotermii, tedy chlazení a ohřívání těla a mozku. Malá Klárka dostávala epileptické záchvaty a vypadalo to s ní velmi špatně. Lékaři holčičce nasadili léky a doslova bojovali o její život, ale prognóza byla velmi nepříznivá,” popisuje případ Klárky z Tuchoměřic ředitelka organizace Život dětem Maria Křepelková.

I přesto, že lékaři nedávali Klárčiným rodičům velké naděje, ti neváhali a neprodleně poté, co byla jejich dcera stabilizovaná, si ji vzali domů s tím, že udělají vše proto, aby se jim podařilo nepříznivou prognózu zvrátit. Doma podle doporučení lékařů s dcerkou cvičili Vojtovu metodu. Ta však způsobovala malé záchvaty křečí. Když počet takových záchvatů dosáhl až sta za den, byla Klárka spolu s maminkou opět hospitalizována. Z nemocnice byly propuštěny po měsíci, kdy se lékařům pomocí ketogenní diety, která ovlivňuje mozek, zmírnit počet křečových záchvatů.

V současné době Klárka doma pilně cvičí spolu s rehabilitační pracovnicí. Vedle toho navštěvuje speciální neurorehabilitační centra, kde Klárce pomáhají s pohybem. Navíc začala s maminkou docházet na hipoterapie, protože přímý kontakt s koňským hřbetem ji nesmírně stimuluje.

“Sice nesedí, neleze, ani se neotáčí, a místo mluvení jen tak brumlá, ale je velmi vnímavá a moc ráda poslouchá, co si lidé kolem ní povídají. Protože miluje kontakt s lidmi, bere ji maminka pravidelně se starším synem na dětské hřiště a přítomnost dětí dělá Klárce velkou radost,” dodává Maria Křepelková a uzavírá: “Maminka dobře ví, že se o svou dceru bude starat vlastně pořád, přijala to s velkou láskou a pokorou, stejně jako Klárčin tatínek, který se snaží rodinu zajistit finančně. Vzhledem k tomu, že potřebné pomůcky a speciální rehabilitace jsou velmi drahé, potřebují pomoc od laskavých lidí, ke kterým byl osud milosrdnější. Proto jsem velmi ráda, že jsme mohli spolu s Eliškou Froschovou z Lidlu a jednou z našich patronek herečkou Michaelou Dolinovou předat rodičům Klárky šek s částkou 81 000 Kč na úhradu nákladů spojených s potřebnými rehabilitacemi. ”

Michaela Dolinová je maminkou dvou dětí a dobře ví, kolik času je třeba jim věnovat. Obdivuje maminku, která se o svou nemocnou Klárku stará nepřetržitě za pomoci celé své rodiny a říká: „ Je to vyčerpávající hlavně psychicky a říkám si, že maminka malé Klárky určitě myslí do i budoucna, až Klárka vyroste a nebude mobilní, neunese ji… To bude hodně náročné. Proto je tak důležité zázemí, které tady funguje na jedničku. Moc jim držím palce.“

A Eliška Froschová, která pravidelně navštěvuje rodiny obdarovaných dětí, dodává:“ Já neustále obdivuji, že ty maminky najdou tolik péče, starostlivosti a energie, kterou svým dětem věnují a ony pak prospívají, prostě ta péče maminek nemocných dětí je neuvěřitelná a obětavost obrovská“.