Prima MAX uvede hraný dokument Hanin Kufřík

Prima MAX uvede hraný dokument Hanin Kufřík

Prima MAX uvede hraný dokument Hanin Kufřík

Prima MAX uvede dokument Hanin kufřík založený na příběhu sestry Jiřího Bradyho

Prima MAX uvede v neděli 6. listopadu ve 22. 15 hraný dokument Hanin kufřík, který je založený na příběhu sestry Jiřího Bradyho, který ve filmu i sám účinkuje.

 

Dokumentární film založený na silném příběhu dvou dětí, které vyrostly v předválečném Československu, vznikl na základě stejnojmenné knihy, podle které byla uvedena i divadelní inscenace. Za objevením tohoto neobyčejného příběhu stála japonská učitelka a zakladatelka muzea holocaustu Fumiko Išioka. Ze všech sil se vynasnažila získat nejen co nejpodrobnější informace o osudu evropských Židů za druhé světové války, ale také nějakou hmotnou památku, kterou by mohla vystavit ve svém skromném muzeu holocaustu, a učit tak děti názorněji o toleranci. A tak jednoho dne v roce 2000 přišel z Evropy, konkrétně z depozitáře v Osvětimi, ohmataný kufřík, na jehož vrchní straně byla bíle napsána tato slova: Hanna Brady, *16. 5. 1931, sirotek.

 

Pro paní učitelku a její žáky začalo období horečného pátrání napříč kontinenty po příběhu tohoto kufříku, které je zaneslo o 70 let zpátky. Postupně všichni odkrývali tajemství podivných slov, která na své pouti do historie potkávali: Terezín, Osvětim, plynové komory... Odměnou jim bylo setkání s Haniným bratrem, Jiřím Brady, který hrůzy války přežil a nyní žije v Kanadě.

 

Na začátku byl kufřík. Na konci kniha z pera kanadské publicistky Karen Levinové, a od roku 2009 i dokumentární film o životě a smrti židovské dívky Hany Bradyové a o neúnavném hledání minulosti v přítomnosti. Hanin kufřík je skutečný příběh židovské dívky pocházející z Nového Města na Moravě, kde se svým, o tři roky starším bratrem žili šťastně do doby, než zem obsadilo nacistické Německo. Jako jediným židovským dětem ve vesnici se jejich život radikálně změnil. Mluví o všem, co se takovýmto dětem mohlo stát jen proto, že se narodily jako Židé. Staly se svědectvím hrůzné minulosti. Hana zahynula v pouhých třinácti letech v plynové komoře nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi v den svého příjezdu.