Příběh, který vás zasáhne. DÁNSKÁ DÍVKA.

Příběh, který vás zasáhne. DÁNSKÁ DÍVKA.

Příběh, který vás zasáhne. DÁNSKÁ DÍVKA.

Příběh, který vás zasáhne. DÁNSKÁ DÍVKA. Vydává nakladatelství Domino.

Působivý román Davida Ebershoffa napsaný podle skutečného příběhu dánské malířky Gerdy Wegener a jejího manžela Einara, který jako první na světě podstoupil několik operací ke změně pohlaví.

„Drásavý román, na který nezapomenete… absolutní triumf.“ The Boston Globe

„Neobvyklý milostný příběh, který se vás dotkne.“ The New York Times

„Sofistikovaný příběh hledající původ identity.“ Esquire

„Je skoro nemožné se od knihy odtrhnout.“ The Baltimore Sun

DÁNSKÁ DÍVKA, David Ebershoff, nakladatelství DOMINO

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera (později přijal jméno Lili Elbe) a jeho manželky Gerdy začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.

„Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá…

Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.

Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit.

Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?

Knihu DÁNSKÁ DÍVKA (The Danish Girl) amerického spisovatele Davida Ebershoffa vydává nakladatelství DOMINO v překladu Hany Čapkové 27. ledna 2016.

Obal knihy je totožný s plakátem stejnojmenného filmu, který vstoupí do našich kin 4. února v distribuci CinemArt.

Recenze knihy DÁNSKÁ DÍVKA v zahraničním tisku:

https://www.nytimes.com/books/00/02/27/reviews/000227.27schwart.html

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/sep/28/gerda-einar-wergener-danish-girl-trans-painter

http://www.telegraph.co.uk/film/the-danish-girl/true-story-lili-elbe-transgender/

http://www.historyvshollywood.com/reelfaces/danish-girl/

Autor románu je úspěšný americký spisovatel David Ebershoff žijící v New Yorku, nositel celé řady prestižních literárních cen. Jeho čtyři knihy byly přeloženy do dvou desítek světových jazyků. Přednáší tvůrčí psaní na několika amerických univerzitách a pracuje jako redaktor v nakladatelství Random House.

Historie:

Lili Elbe se narodila roku 1882 jako Einar Wegener v dánském Vejle. Později se odstěhoval do Kodaně, kde studoval umění na Royal Danish Academy of Fine Arts.

Když si Lili uvědomila svoji pravou sexualitu, rozhodla se žít jako žena. Podstoupila čtyři velmi riskantní operace přeměňující její tělo z mužského na ženské. Lili zemřela na pooperační komplikace v Drážďanech, těsně před padesátými narozeninami.