Premiéra hry GEDEONŮV UZEL pod taktovkou divadla SpoluHra

Premiéra hry GEDEONŮV UZEL pod taktovkou divadla SpoluHra

Premiéra hry GEDEONŮV UZEL pod taktovkou divadla SpoluHra

Hra je komorním dramatem dvou žen, které nabízí otázky, jež se nás bezprostředně týkají, nabízí odpovědi, ale musíte se rozhodnout, které jsou správné. Rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga. Učitelka Heather (Kateřina Kaira Hrachovcová) přijme nečekanou návštěvu matky jednoho z žáků své páté třídy, Corryn (Vilma Cibulková). Schůzka s Corryn  byla řádně domluvena, Heather přesto překvapí, že k ní dojde. Corrynin syn, který byl dočasně vyloučen ze školy, totiž provedl něco, co je pro všechny záhadou a jeho matka se chce dopátrat příčiny toho, co se vlastně stalo...Před našima očima se odehrává očistný rozhovor dvou žen o problémech soudobé výchovy -  jak té rodičovské, tak té školní. Jedná se o emotivní hru o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží.

„Tohle je malá krabička, plná ještě menších krabiček. Do jedné z nich jste se snažila nacpat mého syna. A když se tam nemohl vejít, tak... To všechno kvůli tomu, že se nemohl vejít do krabičky vytvořené ve vaší dimenzi!?“ (Corryn)

Po premiéře v newyorském Access Theater v říjnu 2011, se hra masivně uvádí po celých Spojených státech a získala si velký kritický i divácký ohlas. V La fabrice ji 20.10. uvedeme v české premiéře na profesionálních jevištích.Hra nabízí dvě vyjímečné silné ženské postavy a dva velmi těžké herecké úkoly. Spolu s režisérem inscenace, Petrem Strnadem, jsme do nich vybrali dvě, na první pohled nesourodé, české herečky – Vilmu Cibulkovou, držitelku dvou Cen Thálie a Českého lva, a Kateřinu Kairu Hrachovcovou, kterou divákovi po dlouhé době představujeme ve velké dramatické roli.

Hru uvádí nově vzniklý divadelní spolek SpoluHra, který v dubnu 2017 započal své fungování premiérou hry V hodině rysa se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli, pod režijní taktovkou Radima Špačka. Hra se těšila velmi dobrému kritickému ohlasu, který ocenil především nadstandarně dobré výkony všech zúčastněných herců a označil divadelní spolek za nový soubor, jenž se na pražskou divadelní mapu může zapsat jako nová forma vysoce hereckého divadla. Náš repertoár je zaměřený na uvádění inscenací nabízející výjimečné příležitosti vyjímečným hereckým osobnostem českého filmu a divadla. Umělecká koncepce a dramaturgie se zaměřuje převážně na náročné dramatické texty, které jsou přijímány diváky  ve světě napříč generacemi a s mimořádně pozitivním diváckým a odborným ohlasem. Snažíme se o multižánrovost, mezigeneračně promlouvající činohru, jež není v žádném případě podbízivá, ale zároveň i pro konzumního diváka je přijatelně alternativní. Spolek byl založený byl na konci roku 2016 dvěma přáteli, herci - Petrou Horváthovou a Danielem Krejčíkem, kteří se potkali při inscenování hry Cock a filmovým producentem Jiřím Štorkem. Domácí scénu SpoluHra našla v La fabrice, pro kterou chystá i na příští rok další dvě premiéry.

Po premiéře 20.10. nás čekají do prosince ještě reprízy: 22.10., 14.11., 23.11. a 6.12 v pražské La fabrice, 13.11. poprvé hra vyjede na zájezd do Brna, kde ji zahrajeme v Divadle Bolka Polívky.

www.spoluhra.cz

www.lafabrika.cz