Premiéra filmu MATKA!

Premiéra filmu MATKA!

Premiéra filmu MATKA!

matka!

(mother!)

Premiéra: 19. 10. 2017

UIP - Paramount, USA, 2017

Režie: Darren Aronofsky

Scénář: Darren Aronofsky

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Jóhann Jóhannsson

Hrají: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris, Domhnall Gleeson

 

Nikdy nezapomenete, kdy jste tenhle film poprvé viděli.

Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrají v thrilleru matka! manželský pár, jehož idylické soužití v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá. Jeden z nejoriginálnějších filmařů současnosti, Darren Aronofsky (Černá labuť, Rekviem za sen) natočil nezařaditelný, výsostně originální thriller, který své diváky překvapí, ať budou jakkoliv připraveni. Na matku! se podle režiséra připravit nelze.

„Tenhle film se dá jen těžko zařadit do nějaké žánrové škatulky. Inspiraci jsem čerpal z novinových titulků, které nás dennodenně děsí, ovlivnilo mě i ustavičné pípání upozornění na chytrých telefonech nebo dlouhý výpadek elektřiny během hurikánu Sandy. Něco se mi psalo od srdce, na něco jsem využil jiné orgány. Kdyby to byl kuchařský recept, nikdy bych ho nedokázal přesně zrekonstruovat. Vím ale, že se mi podařilo namíchat panáka, kterého musíte vypít na ex,“ říká Aronofsky.

Jennifer Lawrence hraje vysněnou partnerku každého umělce. Svému básníkovi je nejen múzou, ale sama zvládá i všechny praktické záležitosti související s jejich životem v honosné vile stranou civilizace. „Zamilovat se může být děsivé. Být zranitelný? Hrozné. Snažit se všechno ustát? Taky hrozné,“ popisuje Jennifer Lawrence emocionální jízdu, která její postavu čeká, když na jejich dveře začnou klepat zástupy divných lidí, kteří brutálně zničí všechny její dosavadní jistoty. „Některé filmy jsou vlažné, jiné skandálně horké. Tenhle je jako Římská svíce. Jako exploze. Je to filmová vzpoura,“ dodává oscarová herečka.
Přístupnost:       mládeži do 15 let nepřístupný

Žánr:                   psychologický thriller

Verze:                 anglicky s českými titulky

Stopáž:               115 min

Formát:               2D DCP, zvuk 5.1

Monopol do:      19. 10. 2020

O PRODUKCI

„matka! Začíná jako komorní příběh o manželství. V jeho centru je žena, která má dávat a dávat a dávat, dokud má aspoň trochu co dát. Tenhle komorní příběh už nakonec nemůže ovládnout a zkrotit tlak, který vře uvnitř. Stává se něčím jiným…”

… Autor / Režisér Darren Aronofsky

 

bláznivý čas pro život

Tento thriller o vztahu vznikl během pěti dnů, které strávil autor a režisér Darren Aronofsky v horečném tvůrčím zápalu nad svou klávesnicí v prázdném domě. Na cenu Akademie nominovanému filmaři bylo jasné, že se lidé budou dožadovat odpovědi na celkové vyznění filmu - Proč tak temná vize? Jeho odpověď? Podívejte se kolem:

„Tohle je bláznivý čas pro život. Jak se světová populace blíží 8 miliardám, čelíme problémům příliš závažným na to, abychom jim přišli na kloub: ekosystémy se hroutí a my jsme svědky vymírání bezprecedentní rychlostí; migrační krize způsobuje rozepře ve vládách, zdánlivě schizofrenní USA pomáhají vyjednat důležitou smlouvu o klimatu a o několik měsíců později z těchto jednání couvnou; prastaré kmenové spory a přesvědčení mají svá pokračování ve válkách a i nadále lidi rozdělují; od antarktického šelfového ledovce se odtrhla největší dosud zaznamenaná kra a plave dál do moře. Ale současně čelíme problémům, které jsou tragicky směšné, nedají se pochopit: v Jižní Americe turisté dvakrát zabili vzácná delfíní mláďata, která se udusila na břehu během zuřivého záchvatu selfíčkování; politika se začíná podobat sportovním událostem; lidé stále umírají hlady, zatímco jiní si můžou objednat jakékoliv maso, na které dostanou chuť. Jako živočišný druh jsme nebezpečně neudržitelní, ale přesto stále žijeme ve stavu, kdy popíráme další vyhlídky naší planety a našeho místa na ní.“

„A v této niterné směsi úzkosti a bezmoci,” pokračuje Aronofsky, „jsem se jednoho rána probudil a vytryskl ze mě tenhle film.“Jeho předchozích šest filmů s ním žilo roky, ale tenhle? Během pěti dnů držel v ruce hrubý náčrt matky!. „A do roka se rozjely kamery.”

Dva roky po tomto dlouhém víkendu zamířil Aronofského film na svou světovou premiéru na 74. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách (30. srpna – 9. září), kde bude soutěžit o prestižní cenu Zlatého lva za Nejlepší film. Svou severoamerickou premiéru si odbyde na 42. ročníku Filmového festivalu v Torontu, který se bude konat od 7. do 17. září. Do kin půjde celosvětově 15. září.

Aronofsky připouští, že matku! jde těžko zařadit do jednoho konkrétního žánru, a to i proto, že dokonce ani on sám nedokáže přesně určit, odkud se všechno v tomhle filmu bere: „Něco vychází z titulků a zpráv, kterým jsme vystaveni každou sekundu každého dne, něco je z nekonečných pípání připomínek nastavených v našich chytrých telefonech, něco vychází z života na Manhattanu během blackoutu způsobeného hurikánem Sandy, něco vychází z mého srdce, něco z mé podstaty. Dohromady je to recept, který už nedokážu nikdy napodobit, ale co vím, je to, že tento mix je nejlepší servírovat jako jednu dávku – jako malého panáka.“