Pražské kino Světozor otevírá třetí sál

Pražské kino Světozor otevírá třetí sál

Pražské kino Světozor otevírá třetí sál

Od čtvrtka 11. října čeká na diváky pražského kina Světozor vedle stávajících dvou také nový třetí sál. Díky němu bude moci kino sídlící ve Vodičkově ulici uvádět přes čtyři stovky filmových projekcí měsíčně, rozšíří svou dramaturgii a také zprovozní samoobslužný bar založený na vzájemné důvěře.

„V Praze dlouhodobě funguje skoro desítka multiplexů a několik jednosálových kin, které se zaměřily na kvalitní alternativní dramaturgii. Tato kina, většinou díky stavebním dispozicím a svému umístění do okolní zástavby, nemají možnost dramaticky růst. Ve Světozoru jsme měli to štěstí, že se nám vedle dvou stávajících sálů s celkovou kapacitou přes čtyři stovky míst podařilo umístit i sál třetí. Vejde se do něj padesát jedna diváků,“ shrnuje dlouholetý ředitel kina Světozor Petr Jirásek. „Je to zásadní zpráva pro diváka vyznávajícího alternativní tituly. Světozor se promění v artplex ve kterém bude zároveň možné zajít na významný filmový festival, přímý přenos opery či divadla ze zahraničí nebo titul z distribuční nabídky. Umožní nám to ještě větší možnosti v experimentování v naší dramaturgii. Budeme tak moci promítat tituly, které se ostatní kina pro jejich uměleckou vyhraněnost často bojí nasadit,“ dodává Jirásek. Ten kino Světozor vede od roku 2004, přičemž za tu do něj zavítalo přes milion a pět set tisíc diváků. Za posledních pět let je to v průměru kolem sto čtyřiceti pěti tisíc platících diváků ročně.

Kromě stávajícího baru najdou diváci vedle třetího sálu také bar založený na vzájemné důvěře. „Náš samoobslužný bar bude fungovat na jednoduchém principu. Vše co si z něj diváci odnesou, ať už se jedná o nealkoholické nápoje nebo vybrané pochutiny, budou moci zaplatit sami do připravené kasičky. Za roky provozu jsme se díky našim divákům opakovaně přesvědčovali o tom, že svět kolem nás není tak tvrdý a nekompromisní jak by se mohlo mnohdy zdát. V kině ztracené a následně na pokladnu odevzdané peněženky a telefony nás o tom přesvědčují už více než deset let,“ říká Jirásek.

Spolu s otevřením nového sálu kino Světozor také spouští nové webové stránky a ruší současný tištěný program. „Žijeme v době, kdy se významná část komunikace přesunula do digitálu a naopak stále více a více ubývá přírodních zdrojů. Každý malý krok se tak počítá. Naše sesterské letenské kino Bio Oko nás inspirovalo zrušením plastových brček, a proto jsme se rozhodli zásadním způsobem omezit spotřebu plastu a papíru v našem kině. Spolu s otevřením třetího sálu tak rušíme tištěný program, který jsme vydávali každých čtrnáct dní nepřetržitě od roku 2004 a zavádíme také zálohované kelímky pro konzumaci nápojů v sále,“ přibližuje Jirásek.

Třetí sál vznikl za finančního přispění Státního fondu kinematografie podle návrhu architektonického studia SKUpina a architektů Marcely Steinbachové ve spolupráci s Vítem Holým.Od němých filmů přes kabaret a Expo. Historie kina Světozor.

Historie kina Světozor umístěného v jedné z nejživějších pražských pasáží se začala psát před sto lety. Několik let po první projekci — uskutečnila se na sklonku roku 1918 — bylo kino Světozor přeměněno na kabaret. K původnímu poslání se vrátilo roku 1957 — tehdy bylo přestavěno na kino panoramatické. V roce 1968 pak Světozor na půldruhého roku „ubytoval” slavný Kinoautomat, představený poprvé na výstavě Expo´67 v Montrealu. Novodobá historie se současnými provozovateli se začala psát roku 2004, kdy se po žižkovském Aeru toto kino stalo druhým středobodem evropského a artového filmu v Praze. Na přelomu let 2007 a 2008 proběhla rozsáhlá modernizace kina zahrnující nové ozvučení, oponu, sedačky a také předsunutí plátna blíže k divákům. V roce 2005 ve Světozoru svou činnost zahájila také prodejní galerie Terryho ponožky specializující se na filmové plakáty. Stavba třetího sálu, spojená s rekonstrukcí toalet, započala v květnu letošního roku. Třetí sál je, stejně jako malý a velký, vybaven tou nejmodernější promítací 4K technikou a ozvučením. Navíc je v něm instalována také automatická klimatizace.