Pražské kino Evald slaví 20 let své existence

Pražské kino Evald slaví 20 let své existence

Pražské kino Evald slaví 20 let své existence

U diváků oblíbené komorní kino Evald, které se nachází v samotném centru Prahy (Národní 28, Praha 1), si letos v září připomene 20 let od svého vzniku. Kino bylo v roce 1997 vybudováno společností CinemArt jako místo, které se má programově věnovat umělecké filmové produkci. V souladu s touto koncepcí byl zvolen i název kina: Evald, který přímo odkazuje na osobnost legendárního režiséra české nové vlny Evalda Schorma (1931-1988). Slavnostní otevření kina proběhlo 13. září 1997, na které byly pozvány osobnosti, které v minulosti spolupracovaly na divadle i ve filmu s Evaldem Schormem a následný den 14. září se promítaly Schormovy celovečerní snímky pro veřejnost.

 

Na otevření Evaldu vzpomíná jeden ze zakladatelů kina - filmový producent, distributor a kinař Jan Jíra:Když v roce 1995 společnost CinemArt začala uvádět do kin v té době distribucí opomíjené evropské, nezávislé a kvalitní české filmy, hledala partnery. V regionech si vytvořila síť kin, která uváděla v pravidelných termínech „Program kina art“, v Praze se partneři hledali obtížně, a proto jsme se rozhodli získat kino, jehož dramaturgii bychom mohli ovlivňovat. Po marných pokusech získat kino již zavedené jsme využili prostor v suterénu naší budovy na Národní třídě a rozhodli se nefungující restauraci Vysočina přebudovat na kino pro zájemce o kvalitní filmy. Pustili jsme se do práce a za rok a něco bylo na světě kino, které dostalo jméno podle Evalda Schorma, výjimečného člověka, kterému nepřejícníci nedovolili v časech normalizace uplatnit jeho výjimečný talent.“

 

Jan Jíra prozradil, jak si kino Evald získávalo první publikum a jaká byla jeho dramaturgie:

„V té době bylo kino Evald velmi moderní kino vybavené nejnovější promítací a zvukovou technikou, pohodlnými sedadly ze Španělska, klimatizací, diváci měli možnost využít i služeb restaurace, která byla součástí prostor. Také komorní rozměry hlediště byly lidem příjemné. Největším magnetem byl samozřejmě program kina. Proti záplavě komerčních titulů nabídl zájemcům o kvalitní filmy přitažlivou alternativu. Dramaturgie kina využívala samozřejmě filmů distribuovaných CinemArtem (v té době byly k dispozici filmy jako: Prolomit vlny, Lisabonský příběh, Všechno je, jak má být, Zimnice, Mraky odtáhly, Svéráz národního lovu, dosud opomíjené české filmy Kráva, Mladí muži poznávají svět), ale i jinými společnostmi. V kině se konaly premiéry, přehlídky evropských kinematografií, připomínala se výročí významných tvůrců, velkou událostí byly programy k 100. výročí českého filmu, své místo v programu našli filmy krátkometrážní i animované, atd. K úspěchu kina přispěla také šťastná shoda okolností – nezanedbatelná část filmových diváků dávala přednost filmům s kvalitně zpracovanými závažnému tématy a ve světě byly takové tituly k mání. Takže nebylo až tak obtížné připravit kvalitní dramaturgii kina.“

 

Oslava k výročí kina Evald se uskuteční v pondělí 18. září v 20.30 hod v kině Evald. Zde bude na programu slavný film režiséra Evalda Schorma Farářův konec (1968). Příběh inspirovaný skutečným příběhem falešného kněze byl natočen podle předlohy Josefa Škvoreckého. V nadčasovém groteskním snímku vyprávějícím o toleranci, štěstí, lásce a víře excelují Vlastimil Brodský a Jana Brejchová. Snímek uvede kameraman filmu Jaromír Šofr, dvorní kameraman české nové vlny, který např. spolupracoval s Jiřím Menzelem, Věrou Chytilovou či Janem Němcem.

 

Pár perliček o tradičním jednosálovém artovém kině Evald:

  • Digitalizované kino Evald má klimatizovaný sál se 72 sedadly. Do kina je umožněn bezbariérový přístup.
  • Kino Evald je členem prestižní sítě artových kin Europa Cinemas.
  • Dramaturgie tohoto jednosálového kina se po celých 20 let soustřeďuje především na artovou tvorbu. Kino pravidelně pořádá představení pro školy, pro seniory Bio Senior, pro mladé diváky Bio Junior a je společenským kulturním centrem několika filmových přehlídek a festivalů (např. Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, přehlídky BEST FILM FEST či výběr z prestižních evropských mezinárodních filmových festivalů Be2Can, dále se zde uskutečňují přehlídky filmů ze současné severské kinematografie: SCANDI, Nordfest a Dny Severu a rovněž každý měsíc tady probíhají Severské filmové čtvrtky).
  • V roce 1998 přišlo do kina Evald 44 015 diváků. V roce 2016 navštívilo kino Evald 37 500 diváků.
  • Ve stejné budově jako kino Evald se nachází stejnojmenná oblíbená restaurace.

Fotografie: Mirek Ráž, Komorní kino Evald