Pražská část 10. festivalu KoresponDance se odehraje 28. června

Pražská část 10. festivalu KoresponDance se odehraje 28. června

Pražská část 10. festivalu KoresponDance se odehraje 28. června

Pražská část 10. festivalu KoresponDance se odehraje 28. června; zve na mezinárodní současný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus do industriálního prostředí

 Mašiny, kabely či cívky se stanou kulisami první části mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance, který vstupuje do své první dekády. Jeho představení se totiž odehrají v neobvyklém továrním prostoru PRAKAB Pražské kabelovny, a to navíc za plného provozu! 10. ročník nabídne programové lahůdky a oslaví své jubileum, jak se patří, již v úterý 28. června od odpoledních do nočních hodin. Návštěvníci se mohou těšit na taneční free style battle s charismatickým Kristiánem Mensou, nový cirkus se zaměstnanci továrny pod vedením režisérky Stéphanie N’Duhirahe, poetické pohybové umění Andrey Salustri či novocirkusové představení žonglérů a akrobatů Hippana.Maleta. Nebude chybět ani nápadité občerstvení do letního počasí a panovat veselá atmosféra. Program se uskuteční převážně open air, vstup je volný.

KoresponDance, jako největší site-specific festival současného tance v České republice, se tradičně koná ve dvou částech. Po pražské proběhne hlavní část 14.–17. července ve Žďáru nad Sázavou. Festival pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.„Jedním ze dvou hlavních témat letošního festivalu je interdisciplinární projekt Továrna v pohybu, který budeme poprvé realizovat na festivalu v Praze. Představení, jež jsou součástí projektu, považuji osobně za nejzajímavější. Industriální prostředí je totiž nesmírně zajímavé pro tanec či nový cirkus. Když o představeních hovoříme s veřejností, vidíme v očích publika obrovský zájem o tento netradiční přístup, který okamžitě podněcuje lidskou představivost!,“ těší se ředitelka festivalu a Centra choreografického rozvoje SE.S.TA, Marie Kinsky.

Festival zahájí ve 13 hodin KoresponDance Battle s talentovaným breakdancerem Kristiánem Mensou, který se uskuteční počtvrté. Kristián, vystupující pod jménem Mr. Kriss, je nejvýraznější osobností tuzemské breakdance scény. Jeho „dance battle“ nabídne všechny možné taneční styly včetně jeho milovaného breakingu: „Tato událost spadá do kategorie „open styles“. Zvu tedy všechny taneční styly a lidi, co rádi tančí. Mají možnost zatančit si na hudbu, která jim není vlastní, což může být výzva, zároveň ale zažijí kouzelný pocit improvizace a budou se pohybovat jinak, než jsou zvyklí. Uvidíte hip hop, popping, contemporary, dance hall i balet a breakdance pochopitelně taky,“ zve na festival Kristián Mensa.Hlavní program odstartuje novocirkusová skupina Cie Pieds Perché s projektem Továrna v pohybu, pod režijním dohledem čechošvýcarské akrobatky a performerky Stéphanie N’Duhirahe. Autorka představení využívá talentu umělců, který spočívá v zavěšené akrobacii, a zároveň využívá výrobků PRAKABu, tedy kabelů, jejichž barvy a textury jsou esteticky velmi zajímavé. Architektura tohoto industriálního prostoru nabízí úžasné prvky, jež budou umělecky využity. A zbytky vznikající při výrobě dostanou nový kreativní život. Performery se na okamžik stanou také samotní zaměstnanci továrny, o překvapení a ani humor rozhodně nebude nouze! Na návštěvníky čeká neobvyklá podívaná, při níž budou zkušenosti a zájmy pracovníků továrny i její paměť přetvořeny v nové umělecké dílo – novocirkusové site-specific!

S prostorem firmy budou komunikovat i další performance. Magické představení Materia vykouzlí italský umělec Andrea Salustri, který proměňuje obyčejný produkt, jako je polystyren, v úžasnou kouzelnou hmotu, jejímž prostřednictvím vypráví příběhy a dokáže nekonečně snít. Divákovi se tak otevírá prostor pro jeho představivost, která zde nemusí mít hranic. Dále v humorně laděné cirkusové show Runners vyprávějí za doprovodu saxofonu dva španělští žongléři, kteří si říkají Hippana.Maleta, o svém životě v běhu. Ocitají se v situaci, kdy jsou svázáni pravidly běžících pásů, zatímco je hudebník diriguje prostřednictvím řady her a experimentů.

Program začíná ve 13 hodin a potrvá do 22. hodiny. PRAKAB Pražská kabelovna se nachází ve čtvrti Hostivař na adrese Ke Kablu 278. Více informací o programu festivalu na www.korespondance.cz.

Hlavní část 10. ročníku festivalu KoresponDance se již tradičně odehraje ve Žďáru nad Sázavou, v prostorách zámku a v přilehlém okolí. Pozvání přijaly a uměleckými zážitky obohatí významné osobnosti a uskupení současné taneční i novocirkusové scény, jakými jsou francouzský performer a choreograf Josef Nadj, australský performer James Batchelor, izraelská choreografka a performerka Galit Liss, finská choreografka Maria Nurmela, trojice českých performerek PocketArt, švýcarské uskupení Bollwerk, francouzští Cirque Inextrémiste, performerka Markéta Stránská s tanečníkem a choreografem Jeanem Gaudinem, holandská stepařka Marie Nije, stejně jako umělci Andrea Salustri a duo Hippana.Maleta, kteří se představí již dříve v Praze.

Dramaturgie 10. ročníku festivalu vsadila v uváděných představeních na komunitní projekty, letos s tématem Továrna v pohybu a druhé z témat, Voda, reflektuje současný stav životního prostředí a klimatické změny. Podrobnosti o vstupném na žďárskou edici festivalu je možné získat na www.korespondance.cz v sekci Vstupenky.

Program 1. části festivalu KoresponDance, 28. 6. 2022, Praha

13:00–16:00 KoresponDance Battle
16:15–17:15 Cie Pieds Perché: Továrna v pohybu
17:30–18:00 Andrea Salustri: MATERIA
18:15–19:15 Cie Pieds Perché: Továrna v pohybu
19:30–20:00 Andrea Salustri: MATERIA
20:30–21:30 Hippana.Maleta: RUNNERS

O FESTIVALU KORESPONDANCE

KoresponDance je mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu a největší site-specific festival současného tance v České republice. Každý rok na začátku července otevře KoresponDance dveře zámku Žďár nad Sázavou desítkám umělců a tisícovkám návštěvníků a všem zprostředkuje fantastický zážitek se současným uměním té nejvyšší světové úrovně. Těšit se můžete již na desátý ročník, který opět přivítá nepočítaně umělců z několika kontinentů.

Od roku 2009 je festival na české scéně, od roku 2013 na zámku. KoresponDance je vůbec prvním outdoorovým festivalem tance v České republice. Formovat se začal v roce 2009 v rámci projektu KoresponDance Europe, který dal příležitost k uměleckému rozvoji více než stovce choreografů z několika zemí. Od roku 2013 je na scéně festival tak, jak ho známe dnes, tedy největší site-specific festival současného tance u nás, zároveň jediný festival současného tance v regionu Vysočina a především festival, který dlouhodobě a naprosto jedinečně pracuje s publikem.

Řada představení je připravována speciálně pro festival a odehrávají se tak ve světové premiéře. KoresponDance přináší unikátní spojení genia loci barokního zámku se současným uměním, díky koncentraci celého programu do jednoho areálu vytváří opravdovou festivalovou atmosféru, a nejen zastřešuje sérii představení, zcela stírá dělící linii mezi umělci a publikem, kteří se všichni setkávají na centrálním prvním nádvoří, a v neposlední řadě uvádí neopakovatelná site-specific díla, která pozvané skupiny na zámku připravují i tři týdny před zahájením festivalu.

Na festivalu se již během jeho prvních sedmi ročníků objevili umělci z pěti kontinentů a osmnácti zemí. KoresponDance je výjimečný i programem, který každoročně pečlivě skládá jeho zakladatelka Marie Kinsky se svými spolupracovníky. Žďár nad Sázavou už přivítal hvězdy, jako jsou Dominique Boivin, Paco Decina, Béatrice Massin, Jordi Galí, Joseph Nadj, skupiny Barely Methodical Troupe či Foco alAire producciones a zapsal se do paměti představeními Něžný bagr, Contigo, La Cosa a mnoha dalšími.

Zažijte tanec, zažijte zámek. Festivalový program zve i na prohlídky expozic a interaktivního multimediálního Muzea nové generace, zároveň často otevírá běžně nepřístupné prostory jako sklep či uzavřená křídla.

KoresponDance se těší podpoře regionálních i mezinárodních institucí. Festival získal v roce 2017 značku EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) a od téhož roku záštitu hejtmana Kraje Vysočina, zároveň je zařazen mezi VIP akce Kraje Vysočina a v roce 2018 získal podporu v rámci projektu Roundabout Europe z programu Kreativní Evropa. V roce 2020 navázal prestižní spolupráci s Českými centry. O rok později byla realizována úvodní část projektu People Power Partnership podporovaného z programu Kreativní Evropa. V roce 2022 festival uvede několik projektů podporovaných programem meziregionální spolupráce INTERREG EUROPE Rakousko-Česko po úspěšném představení PHOENIX v roce 2019.

Křivka návštěvnosti festivalu je neustále na vzestupu. V roce 2019 vzrostla o více než 25 %, o rok později byly kapacity vyprodané a nedostačovaly. Právě v roce 2020, i navzdory koronavirové krizi, potvrdil festival svou životaschopnost, když dokázal garantovat konání a přijít s konceptem, který disponoval variantou pro jakýkoliv epidemiologický stav. Organizátorem festivalu je nezisková organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.