Prázdniny jsou jako stvořené pro Dětský čin roku

Prázdniny jsou jako stvořené pro Dětský čin roku

Prázdniny jsou jako stvořené pro Dětský čin roku

Prázdniny jsou jako stvořené pro Dětský čin roku

Dva měsíce volna tráveného s kamarády, u vody, na chalupě nebo u babičky s dědou jsou výbornou příležitostí pro dobré skutky. A protože dobré skutky si zaslouží oceňovat, je tu projekt Dětský čin roku, který každý rok vyzdvihuje odvážné a obětavé dětské hrdiny. Stačí napsat příběh o vykonaném dobru a přihlásit ho do soutěže.

Letos mají děti již po dvanácté možnost stát se vítězi projektu Dětský čin roku. Každý dobrý skutek si zaslouží pozornost, proto se hrdinové vyhlašují rovnou v sedmi soutěžních kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.

A jak tedy využít prázdniny pro konání dobra? Inspirací mohou být vítězové předchozích ročníků Dětského činu roku.

Prázdniny na chalupě

Spousta dětí tráví alespoň část prázdnin s rodiči na chalupě. Podobně jako Karolína Vosecká. V okolí chalupy začala navštěvovat starší osamocenou sousedku. Vždy ji rozveselí a pomůže s údržbou domácnosti. Loni si za tuto dobrosrdečnost zasloužila ocenění Dětský čin roku v kategorii Pomoc starším lidem.

Prázdniny u babičky s dědou

Loňský vítěz kategorie Pomoc přírodě Kryštof Kratochvíl rád jezdí za babičkou a dědečkem. Nedaleko jejich domu je malý potůček s rybami a žábami. Aby obyvatelé potůčku přežili suché léto, vymyslel Kryštof malé jezírko, které mu děda pomohl vybudovat. Předloni zvítězila ve stejné kategorii Jana Berkela. Když s rodiči objevila při procházce lesem velkou skládku odpadu, neváhali a vyburcovali sousedy. Po téměř týdnu těžké dřiny les z odpadu společně vysvobodili.

Prázdniny na kole

Poznávání krás přírody z cyklistického sedla nebo rovnou napínavé závodění. Cyklistických závodů se zúčastnil loni také bratr Matyáše Kolka. Matyáš je na něj hrdý, protože pomohl zraněnému muži, přestože tak přišel o šanci na vítězství v závodě. Žádné oficiální poděkování nedostal, proto se Matyáš rozhodl přihlásit jeho příběh do Dětského činu roku. Získali ocenění v kategorii Pomoc ostatním.

Prázdniny ve městě

Dva měsíce jsou dlouhá doba. Nějaký čas proto děti stráví i doma ve městě. I tak se dají ale vykonávat dobré skutky a třeba zvítězit v kategorii Pomoc n@ netu v Dětském činu roku. Loni se to povedlo Karolíně Našincové. Tato začínající youtuberka vymyslela a natočila video o tom, jak se bránit šikaně, a motivační video Staň se nadějí, aby se lidé nebáli pomáhat druhým.

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo poštou na adresu P. O. Box 96, Praha 74, 170 04. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na akcích Sportovní festival Sporťáček a Food Parade, které se konají v září v Praze. Uzávěrka pro zasílání soutěžních příběhů je 30. září 2016.

Podrobná pravidla Dětského činu roku jsou na stránkách www.detskycinroku.cz.