Praha 10 ocenila náčelníka indiánského kmene Kikapů

Praha 10 ocenila náčelníka indiánského kmene Kikapů

Praha 10 ocenila náčelníka indiánského kmene Kikapů

Praha 10 ocenila náčelníka indiánského kmene Kikapů

Radnice desáté městské části předala čestné občanství JUDr. et PhDr. Miloslavu Stinglovi, světoznámému cestovateli, etnografi a spisovateli. Ocenění a věcné dary obdržel z rukou starosty Prahy 10 Vladimíra Nováka.

 

Takových lidí, kteří dělají dobré jméno naší městské části, si musíme vážit. Věřím, že udělení čestného občanství náš vděk ukazuje,“ uvedl starosta Prahy 10 Vladimír Novák (ČSSD), který se slavnostní předání medaile a věcných darů osobně zúčastnil.

Miloslav Stingl je uznávaným odborníkem v etnografii a je předním znalcem indiánských a oceánských kultur. Doposud realizoval mnoho desítek cest, například jen Novou Guineu navštívil jedenáctkrát. V zahraničí strávil přes dvacet let svého života, podnikl 14 cest okolo světa a navštívil asi 150 zemí. Nejdelší cesta trvala skoro tři roky, z toho šest měsíců žil s Eskymáky v Kanadě. Je také čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapů, také ovládá 16 jazyků, například angličtinu, němčinu, španělštinu, ruštinu, ale učil se třeba i maorštinu.

 

„Čestným náčelníkem jsem tak trochu jako doktor honoris causa, na velkou vzdálenost. Ale čestným občanem Prahy 10, to si budu uvědomovat každý den," řekl po udělení ocenění novopečený čestný občan Prahy 10.

Stingl nejenže cestuje po světě, ale také o svých výpravách píše poutavé knihy. Těch vyšlo přes čtyřicet. Natočil desítky cestopisných filmů a reportáží, hojně publikuje v našich i zahraničních časopisech, vystupuje v různých médiích. Německá televize ARD s ním natočila třináctidílný seriál.

V letošním roce udělila MČ Praha 10 čestné občanství čtyřem osobnostem, které se zvláštním způsobem zasloužily o rozvoj MČ Praha 10, přispěly k jejímu zviditelnění, reprezentaci či dosáhly významných úspěchů na poli vědy, sportu, kultury či vzdělávání.

 

Čestnými občany Prahy 10 se v tomto roce stali Ing. Karel Výrut, CSc. in memoriam (rodák ze Strašnic, pedagog, zastupitel MČ Praha 10, starosta MČ Praha 10), prof. MUDr. Josef Hyánek, DrSc. (Od roku 1992 působil jako primář oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie Nemocnice Na Homolce, kde dosud vede metabolickou ambulanci.), Ing. Antonín Štícha, plukovník Armády České republiky ve výslužbě a JUDr. et PhDr. Miloslav Stingl (světoznámý cestovatel, etnograf a spisovatel).

Čestní občané dostávají hodnotnou celostříbrnou pamětní medaili s certifikátem v reprezentativní etui a věcné dary z rukou zástupců MČ Praha 10. Averz medaile obsahuje nápis, znak MČ a symbol Prahy 10 - Vršovický zámeček. Na reverzu medaile je vyobrazen legendární spisovatel a obyvatel Prahy 10 Karel Čapek, jako symbolický zástupce významných osobností žijících a tvořících na území Prahy 10.