Pozvání do bechyňského muzea keramiky

Pozvání do bechyňského muzea keramiky

Pozvání do bechyňského muzea keramiky

Výstava Eriky Bornové vypráví o ženách a lásce k polystyrenu

 

To nejlepší z tvorby pozoruhodné české sochařky a malířky Eriky Bornové představuje až do 28. září výstava Born to Erika v Zámeckém pivovaru při Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni.  Výstava zachycující různé role ženy v současném světě nabízí soubor tematicky i esteticky promyšlených plastik. Ty zaujmou nejen svým magickým realismem,  ale i výjimečným materiálem:  všechny jsou ze sochařčina oblíbeného polystyrenu, který umí Erika Bornová mistrovsky zpracovat. Dosud nejucelenější přehlídku jejího díla pořádá Alšova jihočeská galerie, otevřeno je denně od 9 do 18 hodin.

 

„Polystyren je moje láska,“ říká Erika Bornová. „Strukturou připomíná mramor, ale zároveň mi dává velkou svobodu - jako jediný ze všech sochařských materiálů mi umožňuje, abych mohla tesat sochy v nadživotní velikosti, a pak si je ze svého ateliéru v šestém patře i sama odnášet,“  dodává umělkyně.  Vytváření soch z lehkého polystyrenu se Erika Bornová systematicky věnuje jako jediná z našich výtvarných umělkyň i umělců už od konce 90. let. Většinu plastik - vyřezaných pilou, nožem a skalpelem - pak i jemně koloruje a doplňuje je vlasy, bižuterií, ale také umělou trávou, husím peřím nebo rybími šupinami. „Většina lidí si myslí, že sochat z polystyrenu musí být hotové utrpení, protože při řezání vydává příšerné zvuky, ale není to pravda: Když víte, kam říznout a jak do něj zakrojit, je to krásně tichá a povznášející práce,“ říká.

 

Antika i postmoderna

Svým přitažlivým a současně provokativní dílem navazuje Erika Bornová na tradici figurativního sochařství, které se zrodilo ve věku antiky. „Její tvorba ale citlivě vstřebává i vliv postmoderny a amerického pop-artu,“ říká kurátor výstavy Martin Dostál. Podle něj autorka s velkým nadhledem komentuje běžné situace každodenního života, ve kterých se soustřeďuje zejména na proměnlivé role žen. Velkou inspirací pro ni ale byla třeba i cesta do Santiaga de Compostela, nejslavnějšího poutního místa středověké Evropy ve španělské Galicii: tak vznikla třeba Poutnice Isabela usazená na obří zelené větvi nebo fascinující socha vousaté světice známé jako Svatá Starosta.

 

Erika Bornová (nar. 1964) patřící k nejvýraznějším českým umělkyním silné generace 80. let je také osobitou malířkou a ilustrátorkou. Její díla obývající zázračný prostor mezi skutečností a snem jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie Praha, Alšovy jihočeské galerie a také v kolekcích soukromých domácích a zahraničních sběratelů.

Erika Bornová - Born to Erika, 5. 7. - 28. 9. 2014, kurátor výstavy Martin Dostál. Alšova jihočeská galerie - Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni (Zámek čp. 135 - Zámecký pivovar). Otevřeno denně 9-18 hodin, základní vstupné 40 Kč, rodinné 60 Kč, snížené 20 Kč.

 http://www.ajg.cz/vystavy/pripravujeme/erika-bornova-born-to-erika/