Poutavý dokument Olgy Sommerové o Soně Červené  míří do českých kin!

Poutavý dokument Olgy Sommerové o Soně Červené míří do českých kin!

Poutavý dokument Olgy Sommerové o Soně Červené míří do českých kin!

Od příštího týdne budou plátna kin patřit operní pěvkyni a herečce Soně Červené

Příští týden vstoupí do českých kin dokumentární film Olgy Sommerové o světoznámé operní pěvkyni a herečce, jedné z největších osobností české kultury 20. a 21. století, Soně Červené. Stane se tak v rámci Týdne se Soňou Červenou, který začíná 7. září. Snímek s prostým názvem Červená je odrazem vzpomínek umělkyně a historickým dokumentem o důležitých momentech její cesty i některých milnících dějin minulého století. Ukazuje fantastickou životní cestu ženy, jež si navzdory nepřízni osudu dokázala vybudovat oslňující kariéru, která je odrazem kulturní historie posledních sedmdesáti let. Plejáda umělců, s nimiž spolupracovala, začíná Janem Werichem, pokračuje přes Herberta von Karajana, Rafaela Kubelíka, Maria del Monaco až k Robertu Wilsonovi, Lou Reedovi či Tomu Waitsovi. Ještě před premiérou film zaznamenal první úspěchy, například v Karlových Varech se mezi diváky stal nejoblíbenějším českým filmem festivalu, a to včetně hraných snímků.


Snímek bude hned od distribuční premiéry 7. září legálně k dispozici online na portálu Aerovod.cz. Vybrané projekce filmu budou osobně doprovázet Soňa Červená i Olga Sommerová. Již 5. září tak budou obě umělkyně k dispozici pro diskusi s diváky na předpremiéře v brněnském Univerzitním kině Scala. Následující den 6. září se zúčastní veřejné premiéry v pražském kině Světozor. Dále se na ně mohou těšit návštěvníci kin v Benešově, Velkých Přílepech či Hradci Králové.

 

Stále činorodá Soňa Červená se pro nadcházející sezónu stala patronkou přenosů z MET a nedávno vydala již třetí knihu “Stýskání zažehnáno” u nakladatelství Academia a je v prodeji v síti jejich prodejen a také v síti prodejen Kosmas a v e-shopu kosmas.cz   (https://www.kosmas.cz/knihy/226116/styskani-zazehnano/). Dalším pozoruhodným počinem, dokládajícím šíři talentu i rozsah aktivit velké umělkyně, je CD „Soňa Červená recituje melodramy“, které vydal Radioservis a je k dostání v Radiotéce Českého rozhlasu (http://www.radioteka.cz/detail/CRo_adm_162233/Sona-Cervena-recituje-melodramy).

 

Více informací na Více informací o akci je k dispozici na: http://bit.ly/Tyden_se_Sonou_Cervenou nebo www.sonacervenafilm.cz.

 

Soňa Červená se ve filmu zcela otevře režisérce Olze Sommerové. Hovoří o četných příkořích, kterých se jí i rodině dostávalo od nacistů i komunistů a nezastírá poněkud problematické vztahy s rodiči. Nechybí jí ale humor a nadhled a celým filmem prostupují ty nejdůležitější devízy, s nimiž rozvíjela svůj talent: Odvaha, optimismus, cílevědomost a pracovitost. Ve filmu představí svého pradědečka, věhlasného výrobce žesťových nástrojů Václava Červeného, i svého otce, pražského advokáta a zakladatele kabaretu Červená sedma Jiřího Červeného. Také matku, její návrat z otřesných podmínek koncentračního tábora a střet s další totalitou, tentokrát komunistickou, kterou již nepřežila a zemřela za zvláštních okolností v pankrácké věznici. Sonin manžel, pronásledovaný StB, uprchl z Československa.

Ona sama byla považována za nepřátelskou osobu, přestože svoji hvězdnou kariéru začala ve vyprodaném karlínském divadle v Divotvorném hrnci, americkém muzikálu zpracovaném Voskovcem a Werichem. Působila v brněnské opeře, ale cestu do Národního divadla jí zastavily tamní odbory a stranická organizace.  Přijala nabídku Státní opery v Berlíně, kde po jediném představení dostala angažmá a záhy také prestižní titul Komorní pěvkyně. Úchvatná barva hlasu, dokonalá příprava, bezvýhradná oddanost jevišti a naprostá spolehlivost výkonů ji brzy proslavily mezi diváky i profesionály.

V létě 1961 ji angažoval šéfdirigent Berlínské filharmonie Herbert von Karajan do Salcburku. Do osudu Soni Červené opět zasahuje historie, tentokrát berlínská zeď. „Ta zeď všechno zazdila, všechny moje plány a naděje. Tak jsem se rozhodla, že tou zdí projdu. Bylo to nejtěžší rozhodnutí mého života, protože můj otec ještě žil, a já věděla, že už ho nikdy neuvidím,“ popisuje ve filmu Soňa Červená.  Po útěku na Západ byla Soniným prvním angažmá Carmen v San Francisku, kde zpívala po boku slavného Maria del Monaco a zůstala zde po jedenáct sezón. Vystupovala také v Los Angeles, San Diegu, Seattlu a Chicagu, v operních domech od Palerma a Říma po Rouen a Glyndebourne. Červenou zavedlo účinkování do milánské La Scaly, do pařížské Velké opery, sedmkrát se objevila v Bayereuthu.

V San Francisku a na několika dalších scénách učila sólisty česky Janáčkovu Její pastorkyni. Všechna Janáčkova díla přeložila zároveň do angličtiny, němčiny a francouzštiny.

Po uzavření čtyřicetileté operní dráhy získala nabídku prestižního činoherního divadla Thalia z Hamburku. Hlavním režisérem se jí stal Robert Wilson a hudebními skladateli Tom Waits a Lou Reed.  V jejich muzikálu The Black Rider zaujala obecenstvo pěti kontinentů.

Po třiceti letech emigrace se Soňa vrátila do Prahy, aniž ztratila svoji perfektní češtinu: „Všechno mi vzali, ale svoji rodnou řeč jsem si vzít nenechala.“  Ve svých 77 letech započala svoji druhou českou kariéru. Dosud účinkovala v pěti operách v Národním divadle. Březinovu a Nekvasilovu operu o procesu s Miladou Horákovou Zítra se bude… sama iniciovala, právě tak jako operu 1914, u které požádala amerického režiséra Roberta Wilsona, aby se jí ujal ve svém třetím pražském hostování. V předchozí Wilsonově činoherní inscenaci Čapkova dramatu Věc Makropulos ztvárnila hlavní roli.

 

Producent: Pavel Berčík - Evolution Films, s.r.o. Koproducenti: Česká televize - TPS Aleny Müllerové, Nadace DrAK Museum Montanelli - Dadja Altenburg-Kohl, Pubres s.r.o. - Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská                                                                                                         Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie


SEZNAM KIN TÝDNE SE SOŇOU ČERVENOU

Kino Pilotů                                             Praha

Radotín                                                   Praha

Světozor                                                  Praha

Aero                                                      Praha

Bio Oko                                                  Praha

Sokol                                                    Nymburk

Kino                                                      Velké Přílepy

Na Fialce                                               Říčany

Světozor                                               Třeboň

Portyč                                                  Písek

Svět                                                      Tábor

Slavia                                                   Mariánské lázně

Čas                                                     Karlovy Vary

Drahomíra                                               Karlovy Vary

FK Plzeň                                                 Plzeň

Městské kino                                           Nový Bor

Junior                                                  Jablonec nad Nisou

Hraničář                                                  Ústí nad Labem

Biograf Český ráj                                      Jičín

Vesmír                                                   Náchod

Kino 70                                                  Dobruška

Jitřenka                                                 Semily

Vesmír                                                  Svitavy

Svět                                                      Dvůr Králové nad Labem

Vlast                                                     Janské Lázně

Vesmír                                                    Trutnov

Městské kulturní středisko                       Úpice   

Střelnice                                                Králíky

Lucerna                                                    Brno

Kulturní centrum                                       Frýdlant nad Ostravicí

Centrum                                                 Havířov

Panorama                                                 Klimkovice

Metropol                                                   Olomouc

Luna                                                      Ostrava

Hvězda                                                    Přerov

Vatra                                                     Vsetín

Art                                                        Ostrava