Poslední rozloučení s Lubomírem Lipským

Poslední rozloučení s Lubomírem Lipským

Poslední rozloučení s Lubomírem Lipským

MĚSTSKÁ DIVADLA PRAŽSKÁ S HLUBOKOU LÍTOSTÍ OZNAMUJÍ, ŽE VE VĚKU 92 LET ZEMŘEL DLOUHOLETÝ ČLEN UMĚLECKÉHO SOUBORU MĚSTSKÝCH DIVADEL PRAŽSKÝCH

                                                LUBOMÍR LIPSKÝ

                                                     *19. dubna 1923, Pelhřimov †2. října 2015, Praha

Jeden z posledních zástupců výrazné české herecké generace druhé poloviny 20. století, výjimečná osobnost českého divadla a filmu. Pro Městská divadla pražská byl doslova rodinným stříbrem. Celý život se důsledně držel motta: „Lepší je opotřebovat se, nežli zrezivět.“ A i ve svém pokročilém věku nepřestával udivovat svou životní vitalitou a duševní svěžestí.

Na počátku jeho herecké kariéry stál studentský ochotnický kroužek Malá komedie v rodném Pelhřimově, z něhož se v roce 1945 stalo Divadlo satiry, působící do roku 1949 v Praze. V letech 1949–51 studoval divadelní vědu a estetiku na FF UK v Praze. Kromě divadla se také od mládí věnoval hudbě, hrál na klavír, saxofon a pozoun. Od roku 1950 se stal členem Městských divadel pražských a s výjimkou vojenské služby, kdy na čas odešel do tehdejšího Divadla Čs. armády na Vinohradech (1953), setrval v Divadle ABC až do své penze v roce 1987 a i poté v něm nepřestával nadále působit, dokud mu to zdravotní stav umožňoval. Ještě ve věku devadesáti let vystupoval na jevišti Divadla ABC v několika rolích. Jeho životní elán a přesné herectví obdivoval například spisovatel Robert Fulghum, když se přijel podívat na premiéru adaptace své knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka (2013). I když mnohdy toužil po rolích dramatických či tragických, jeho doménou byly především role komické. Z divadelních rolí zlatého období Ornestina to byl například Jack Worthing (O. Wilde, Jak je důležité míti Filipa, 1950), Klubko ve Snu noci svatojánské, 1954, David Veleba ve Veselých paničkách windsorských, 1969 (W. Shakespeare), Dolfa Hezoun (O. Daněk, Svatba sňatkového podvodníka, 1961), Děda Potůček (J. Dietl, Tři chlapi v chalupě, 1963), Babberley (J. Brandon- Thomas, Charleyova teta, 1964) či Jörgen Tesman (H. Ibsen, Hedda Gablerová, 1965). Z pozdější doby diváci asi nejvíce vzpomínají na Jezinky bezinky (J. Kesselring, 1999) nebo Únos Sabinek (J. Tuwim, 2003). V nové éře Městských divadel pražských vystupoval na scéně divadel ABC i Rokoko, připomeňme Marvinův pokoj, Barona Prášila, Postřižiny, Šakalí léta či Pan Kaplan má třídu rád. V Městských divadlech pražských působil nepřetržitě neuvěřitelných 65 let a nastudoval zde celkem 117 rolí! Pohostinsky však vystupoval i na jiných scénách. V roce 1967 hrál externě v Divadle Za branou, měl zkušenost s Laternou magikou, s níž vycestoval i na světovou výstavu do Montrealu, objevil se také v Hudebním divadle v Karlíně nebo v Divadle Na Jezerce. Ve svém komediálním herectví byl schopen psychologicky prokreslených charakterů, jeho humor byl jemný a inteligentní, projevoval jeho citlivou osobnost a vzdělání. Byl jedním z nejobsazovanějších filmových herců, ztvárnil více než stovku rozmanitých rolí ve filmech (např. Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Šest medvědů s Cibulkou), v televizních inscenacích a seriálech (např. kultovní seriál Tři chlapi v chalupě). Záznam představení Divadla ABC Charleyova teta z roku 1969 patří k legendárním televizním pořadům. Úspěchu dosahoval i jako výrazný estrádní komik (asi nejpopulárnější byla jeho postava Hlustvisiháka).

Lubomír Lipský byl držitelem mnoha významných ocenění. Za všechny uveďme Cenu Thálie, kterou získal v roce 1997 za operetní roli Billa Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku v Hudebním divadle v Karlíně, v roce 2006 následovala Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru. V roce 2013 převzal z rukou prezidenta České republiky Medaili Za zásluhy v oboru umění.

Čest jeho památce!

Městská divadla pražská oznamují, že poslední rozloučení s hereckou legendou Lubomírem Lipským se bude konat v pátek 9. října v 11:30 hodin v Divadle ABC. Přístup veřejnosti bude možný od 10:15 hodin.

Jedná se o jediné rozloučení pro rodinu i veřejnost.

Od středy 7. října bude u pokladny Divadla ABC umístěna kondolenční kniha.