Pomozte zvěři v zahradě přečkat zimu! Co nejvíce ocení?

Pomozte zvěři v zahradě přečkat zimu! Co nejvíce ocení?

Pomozte zvěři v zahradě přečkat zimu! Co nejvíce ocení?

Zimní měsíce jsou pro celou řadu volně žijících zvířat náročnou zkouškou. Ptáci, drobní savci, plazi nebo hmyz si hledají skrýš, ve které úspěšně přečkají mrazivé období. Pravidelně ale také vyráží za potravou, které je v zimě málo. Na delší dobu ji navíc může pokrýt sněhová nadílka nebo znepřístupnit led a zamrzlá půda. Jak jim v nastávajícím období co nejvíce pomoci?

Budka jako zimní útočiště

Ptáci jsou na zahradách oblíbenými návštěvníky, kteří se přes rok svědomitě starají o hmyzí škůdce. Nyní je na čase jim jejich pomoc oplatit a pomoci jim s přečkáním zimy. Zatímco někteří se na zimu uchylují do teplejších krajů, sýkorky, vrabci, ale také zvonci, stehlíci nebo pěnkavy zůstávají. Jelikož by jim při hibernaci hrozilo umrznutí, zůstávají v zimě aktivní a vyhledávají úkryty v dutinách stromů. „Velkou pomocí v zimě je pro ptáky rozmístění budek. Uchrání je před špatným počasím, mrazy, ale také řadou nepřátel. Ať už pro uchycení budky zvolíte kmen stromu nebo zeď domu, zvolte dostatečnou výšku, ideálně 2 metry nad zemí. V opačném případě hrozí, že se stanou snadnou kořistí koček a lasiček. Aby měli ptáčci do budky pohodlný a bezpečný přístup, nasměrujte vstup na závětrnou stranu,“ radí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.

Potěší semínka, ale i kousek ovoce

V zimě se přístup k potravě ptákům výrazně zhoršuje, pravidelný přísun tuků a minerálů je pro ně přitom zásadní. Pomáhá jim udržet potřebnou podkožní tukovou vrstvu, která je ochrání během silných mrazů. „Přikrmování volně žijících ptáků by mělo probíhat od listopadu do března. Zatímco vrabci uvítají obiloviny jako je proso, oves nebo pšenice, jiní si pochutnají na slunečnicových semínkách, nesolených arašídech, rozinkách či jablku. Abyste poskytli potravu co největšímu množství druhů ptáků, je dobré zakoupit kvalitní a pestrou směs. Pravidelně kontrolujte její kvalitu v krmítku a průběžně ji doplňujte,“ uvádí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS. Kromě slunečnicových semínek nebo směsí ocení ptáčci i lojové koule. Snadno je zavěsíte na větev stromu, nezapomínejte však na odstranění plastové síťky. Opeřenci v ní mohou snadno uvíznout. Hrozbou je i pro psy a další zvířata, protože její pozření vede k vážným zdravotním potížím. Nejlepším řešením je využití speciálního kovového zásobníku na lojové koule.

Jaké krmítko zvolit?

Prakticky rozmístěná krmítka v zahradě, sadu nebo parku obohatí opeřencům chudý zimní jídelníček a pomůže jim náročné týdny přečkat. Nejpraktičtější volbou jsou krmítka se zásobníkem, která zamezují ptákům v přístupu do prostoru s krmením a ti tak pouze vyzobávají potravu okolo. Semínka jsou díky tomu chráněna před znečištěním a počasím, zůstanou déle čerstvá a nehrozí šíření chorob. „Krmítka se zásobníky jsou oblíbená díky jednoduchému systému uchycení, ale také snadné manipulaci a rychlému čistění. Vyráběna jsou z kvalitního a odolného plastu, odolají nepřízni počasí a potěší moderním designem. Kreativním řešením jsou plastová krmítka ve tvaru válce, kde plášť je opatřen několika otvory a bidýlky, ze kterých ptáci vyzobávají potravu,“ doplňuje Petr Novák ze společnosti BAUHAUS. Klasikou, která navíc krásně doplní zahradu, jsou krmítka dřevěná s otevřeným a pohodlným přístupem ke krmení. Nejčastěji jsou v podobě domečku s praktickou stříškou chránící zobání i ptáčky před deštěm a sněhem. Alternativu představují krmítka vyrobená z plechu. Ideální jsou tehdy, pokud upřednostňujete dlouhou životnost a odolnost.

A co ostatní návštěvníci?

Ježci, veverky, žáby, ale také plazi a hmyz využívají nejrůznějších zahradních koutů k přezimování a přečkání zimy. Oblíbeným místem jsou především hromádky shrabaného listí a klestí, ve kterých mají šanci uniknout nízkým teplotám. Záměrně proto ponechejte ve vybraných zahradních koutech organický nepořádek, celá řada zvířat ho uvítá. Pokud jsou stálými obyvateli zahrady ježci, můžete zvážit i přípravu ježčího domečku vystlaného slámou a listím. Pohodlně a bezpečně se v něm uloží k zimnímu spánku. Veverkám pomůžete především doplňováním potravy. V době zamrzlé půdy často ztrácí přístup k zahrabaným zásobám a ocení, když jim na zahradě nachystáte hostinu složenou z lískových oříšků, slunečnicových semínek nebo kukuřice.

Krmítko pro ptáky Berry

Krmítko pro ptáky Berry je ideální pro přikrmování ptačích návštěvníků během zimních měsíců. Disponuje velkokapacitním zásobníkem o objemu 4,1 litru, díky čemuž nevyžaduje příliš časté doplňovaní krmiva. Na větev jej zavěsíte jednoduše pomocí integrovaného provázku a zobání snadno doplníte prostřednictvím otevíracího vrchního poklopu. Krmítko je vyrobeno z kvalitního plastu a zaujme svou barvou v odstínu slonová kost, k dispozici je ale také v růžové variantě.

Krmítko pro ptáky Finch

Krmítko pro ptáky Finch z rukou mladých českých designérů zaujme jednoduchým a moderním vzhledem. Ptákům umožňuje snadný a pohodlný přístup, milovníkům přírody pak příjemnou podívanou z tepla domova. Krmítko je vybaveno variabilním systémem upevnění, takže jej můžete zavěsit, ale také umístit na tyč nebo připevnit na zábradlí. Násypku o objemu 1,3 litru snadno doplníte odejmutím vrchního poklopu, stejně jednoduché je i čištění. Krmítko je vhodné pro menší ptáčky a je doporučováno Českou společností ornitologickou. Kromě antracitové barvy je k dostání i v zelené a červené barvě.

Krmítko pro ptáky

Dřevěné krmítko je vyrobeno z přírodního materiálu a je určeno pro přikrmování venkovního ptactva během mrazivých zimních měsíců. Praktický vyvýšený okraj zajistí ptákům pohodlnou konzumaci, stříška pak chrání krmítko a ptáky před sněhem a deštěm. Světlé provedení z něj činí krásný doplněk okolní zimní přírody. Do krmítka lze nasypat semenné směsi, ořechy, obiloviny nebo umístit lojové koule.

Slunečnicová semínka Ptačí mls, 10 kg

Slunečnice černá je během zimy vhodné doplňkové krmivo pro volně žijící ptactvo. Slunečnicová semínka obsahují plno vitamínů, zejména zinek, selen a železo. Spolehlivě naplní prázdné ptačí žaludky a přispějí k tvorbě podkožního tuku opeřenců. Krmivo jednoduše nasypte do krmítka či na jiné vyvýšené místo, kde se ptáci slétávají.

Lojové koule pro ptáky zimní – Ptačí mls, 35 ks


Lojové koule přestavují snadný a oblíbený způsob, jak pomoci ptačím návštěvníkům na zahradě či v parku s přečkáním zimních měsíců. Obsahují směs hovězího tuku, semen obilovin a olejnin, díky čemuž nebudou hladovět ani postrádat podkožní vrstvu tuku. Krmivo pohodlně zavěsíte na větev stromu a ptáčci jej budou ozobávat.